REKLAMA

Fitch: Polska i Czechy najmniej zyskają na przyjęciu euro

2016-04-11 11:28
publikacja
2016-04-11 11:28

Fitch Ratings wziął pod lupę konsekwencje ewentualnego przyjęcia euro przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Z analiz agencji ratingowej wynika, że Polska i Czechy najmniej skorzystałyby na przystąpieniu do strefy euro. Wszystko to jednak rozważania czysto teoretyczne, bowiem przyjęcie euro przez kolejne kraje nie wydaje się obecnie możliwe.

fot. / / ingimage

- Uwzględniając lekcje płynące z kryzysu strefy euro i zgodnie z długoterminowym podejściem, należy stwierdzić, że najmocniej zyskałyby kraje o słabej zewnętrznej pozycji finansowej, ponieważ zyskałyby na statusie euro jako waluty rezerwowej, a także kraje o wysokim poziomie zadłużenia w euro, ponieważ skorzystałyby na neutralizacji ryzyka kursu walutowego dla gospodarki – stwierdza Fitch w najnowszym raporcie.

Zdaniem analityków Fitcha najbardziej na przyjęciu euro skorzystałyby Chorwacja i Bułgaria. Waluty obu tych krajów – kuna i lew – i tak są sztywno powiązane z euro, więc nie byłoby mowy o utracie przywileju prowadzenia własnej polityki monetarnej. Dodatkowo w obu gospodarkach dostrzegana jest silna „euroizacja” – w Chorwacji zadłużenie sektora prywatnego i publicznego w euro stanowi odpowiednio 46% i 57%. W obu krajach utrzymuje się wysoka stopa bezrobocia (Chorwacja 16,9%; Bułgaria 11,5%), a na dodatek w Chorwacji notuje się wysoki poziom relacji długu do PKB (86% w 2015 r.).

Nieco mniej na akcesji do strefy euro zyskałyby Rumunia i Węgry. Fitch wskazuje przede wszystkim na utratę możliwości prowadzenia własnej polityki pieniężnej. Euro mogłoby jednak pomóc Węgrom obniżyć koszty finansowania długu, którego rządowa część w 23% stanowi zadłużenie w euro.

Według opinii Fitcha, na przyjęciu wspólnej waluty najmniej zyskałyby Czechy i Polska.

- Oba te kraje musiałby porzucić wiarygodną i niezależną politykę monetarną, która pomogła wesprzeć dostosowania makroekonomiczne w gospodarkach. W Polsce euro wzmocniłoby finansową pozycję międzynarodową - główny czynnik negatywny dla ratingu - jednak i tak wiele kredytów dla gospodarstw domowych udzielono we frankach – czytamy w uzasadnieniu.

Fitch przypomina, że w żadnym z opisywanych krajów nie została wyznaczona data wejścia do mechanizmu ERM czy przyjęcia euro, a klimat polityczny nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Szczególnie silny eurosceptycyzm agencja zauważyła w Polsce i na Węgrzech.

- Ostatni rozwój sytuacji ekonomicznej oraz kryzys finansowy mogą być kluczowymi czynnikami wyjaśniającymi ten sentyment. Fitch nie oczekuje, aby debata o przyjęciu euro miała się zacząć w najbliższej przyszłości – stwierdza agencja.

Według kalkulacji agencji, Bułgaria, Czechy, Polska i Rumunia spełniają wszystkie kryteria konwergencji, oprócz uczestnictwem w mechanizmie ERM II. Węgry spełniają trzy kryteria, a Chorwacja dwa.

Zdaniem agencji, przyjęcie euro byłoby neutralne lub pozytywne dla ratingów państw naszego regionu. Obecnie Fitch przypisuje następujące ratingi długoterminowe w walucie obcej: Czechy (A+/perspektywa stabilna), Polska (A-/stabilna), Rumunia (BBB-/stabilna), Bułgaria (BBB-/stabilna), Węgry (BB+/pozytywna), Chorwacja (BB/negatywna).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~Polska
Euro jest tak dobre że Litwinów nie stać na zakupy u siebie i muszą do Suwałk jeździć po 100 km by mieć co do gara włożyć. Ceny skoczyły o 100%
~satyryk
Jakies brednie matoła.Skoro Polska gospodarka opanowana przez firmy obce-75% to kurs euro powinien wynosic.75% wartosci euro.a jest tylko 25% wartosci..czyli euro jest wart jedynie 1,33zł
~Wody
Tak na poważnie, to uważam że przyjęcie Euro jest korzystne tylko dla małych kraików z niewielką gospodarką. Gdyby nie Euro zapewniające pewną stabilność to nikt oprócz rosyjskiej lub ukraińskiej oligarchii nie inwestowałby swoich pieniędzy.

Z kolei państwa takie jak Polska (z PKB liczącym co najmniej pół
Tak na poważnie, to uważam że przyjęcie Euro jest korzystne tylko dla małych kraików z niewielką gospodarką. Gdyby nie Euro zapewniające pewną stabilność to nikt oprócz rosyjskiej lub ukraińskiej oligarchii nie inwestowałby swoich pieniędzy.

Z kolei państwa takie jak Polska (z PKB liczącym co najmniej pół biliona dolarów) na Euro niewiele zyskają, jeśli w ogóle nie stracą.
~gosc
Glupoty piszesz, ze sie czytac nie da.
"Euro jest korzystne tylko dla małych kraików z niewielką gospodarką" - To zobacz co sie stalo na litwie lub slowacji po wprowadzeniu tam euro..
~Wody
Ojro? A co to? A po co to komu?
Panie, daj Pan pokój.
~Dyzma
Niepodległość Polski,to również nie przyjmowanie obcej waluty !!!
~złotypierścionek
Ja tam wolę złoty,bo złoty to jest GOLD !
~marek
Wiarygodna i niezależna polityka monetarna w Polsce? Oni to pisali w prima aprilis?
~ks
"wszystko wina Kaczyńskiego" "wszystko wina Tuska" dałeś swój mózg zaszufladkować przez partyjnych błaznów. No chyba, że jesteś mądrzejszy od ekonomistów zatrudnianych przez Fitch i masz jakieś merytoryczne argumenty na swoje wpisy. Ale nie sądze, ponieważ już po Twoim wpisie widać, że nie wiesz "wszystko wina Kaczyńskiego" "wszystko wina Tuska" dałeś swój mózg zaszufladkować przez partyjnych błaznów. No chyba, że jesteś mądrzejszy od ekonomistów zatrudnianych przez Fitch i masz jakieś merytoryczne argumenty na swoje wpisy. Ale nie sądze, ponieważ już po Twoim wpisie widać, że nie wiesz co to polityka monetarna i mylisz to z polityką fiskalną, polityką społeczną/socjalną rządu. Za polityke monetarną jest odpowiedzialny NBP i RPP. A prawda jest taka, że polityka monetarna w Polsce, Czechach, Węgrzech jest wiarygodna jest normalna, w porównaniu do tego co wyprawia EBC.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki