REKLAMA

Firmy popłyną finansowo na wodzie

2016-09-26 06:00
publikacja
2016-09-26 06:00
fot. Ingram Publishing /

Trwają prace nad nowelizacją Prawa wodnego. Przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza wiąże się z poborem wody, będą musieli ponosić opłaty za usługi wodne. Dla wielu firm oznacza to drastyczny wzrost kosztów. Czy jak zazwyczaj zostaną one przerzucone na konsumentów? 

Jak zauważa w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Maciej Zborowski z Kancelarii Ożóg Tomczykowski, opłaty będą miały charakter quasi-podatku od zużycia wody. Będą składały się z dwóch rodzajów obciążeń: opłaty stałej oraz opłaty zmiennej (jej wysokość będzie zależała od faktycznego zużycia wody lub od innych parametrów, np. ilości energii wytwarzanej przy użyciu wody).

Co ważne, opłat za usługi wodne nie będą ponosić gospodarstwa domowe. Firmy obciążone kolejnymi kosztami będą mogły jednak przenieść je na konsumentów w cenach swoich produktów i usług. Autorzy projektu wskazują, że jest to dość prawdopodobne w przypadku sektora wodno-kanalizacyjnego. Nie przewidują natomiast, aby przedsiębiorcy z innych sektorów, które zaczną ponosić opłaty, w jakiś szczególny sposób obciążali osoby fizyczne informuje ekspert.

Nowelizacja ustawy wynika z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów prawa unijnego, konkretnie Ramowej dyrektywy wodnej.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Opodatkowanie zużycia wody niestety nie obniża czynszu, więc zostanie w całości przerzucone na konsumentów. Należy podnieść opłaty stałe, dopiero to zachęci właścicieli pustostanów do ich wynajęcia, gdyż będą musieli płacić bez względu czy ktoś korzysta z wody czy nie.
~Dżejms
Myślenie komunisty. Jak stwierdzę że masz coś czego nie używasz to dowalę ci stałą opłatę - za stojący w garażu rower, za leżący w szufladzie widelec - mam kontynuować?
~silvio_gesell odpowiada ~Dżejms
Problem w tym że ludzie nie szanują przestrzeni jeśli nie płacą za czas jej zajmowania. Przestrzeń jest dobrem specjalnym, bo jej zagregowana podaż jest zero a zagregowany popyt jest zawsze dodatni więc jej cena dąży do nieskończoności nawet gdy maleje populacja. Żeby wolny rynek dążyl do równowagi cenowej przestrzeń Problem w tym że ludzie nie szanują przestrzeni jeśli nie płacą za czas jej zajmowania. Przestrzeń jest dobrem specjalnym, bo jej zagregowana podaż jest zero a zagregowany popyt jest zawsze dodatni więc jej cena dąży do nieskończoności nawet gdy maleje populacja. Żeby wolny rynek dążyl do równowagi cenowej przestrzeń musi być opodatkowana - jako forma rekompensaty wobec tych którzy nie mogą z niej korzystać.
~Dżejms odpowiada ~silvio_gesell
Przestrzeń w Twojej szufladzie czy szafie nie przestaje być przestrzenią - pomyśl o tym. Ta bezczynność przedmiotów w Twoich szufladach wymaga rekompensaty. Chyba zostanę biurwą i będę brał rekompensaty za każdą bezczynność.
~Darek
To nie UE , gdyż takich wymogów po prostu nie ma..... To 500+ i inne łapówki wyborcze......
~Dżejms
Tak wygląda utrata suwerenności. Kiedy referendum secesyjne? Proponuję z każdymi ogólnokrajowymi wyborami. Chyba w demokracji warto znać wolę suwerena - może ma dość kołchozu?
~zeflik
Troszke znam temat. Otóż, dla średniego producenta napojów, to kosmiczny wzrost kosztów. W branży juz sie zastanawiaja nad przeniesieniem produkcji za południowa granicę. Caly ten PISd to gospodarcza katastrofa.
~Komentator1962
"Kosztów nie będą ponosiły gospodarstwa domowe" i dalej.... jest prawdopodobne, że firmy z sekrora wodno-kanalizacyjnego przeniosą koszty na konsumentów.
A od kogo wodę kupują gospodarstwa domowe???? Od kogo pytam? Od kopalni soli, czy może od elektrowni atomowych, ewentualnie od producentów nawozów sztucznych?
"Kosztów nie będą ponosiły gospodarstwa domowe" i dalej.... jest prawdopodobne, że firmy z sekrora wodno-kanalizacyjnego przeniosą koszty na konsumentów.
A od kogo wodę kupują gospodarstwa domowe???? Od kogo pytam? Od kopalni soli, czy może od elektrowni atomowych, ewentualnie od producentów nawozów sztucznych???
Czyli kosztów nie będą ponosiły gospodarstwa domowe, tylko będa płaciły drożej za wodę i ścieka, ale to przecież nie będą koszty, to w ogóle nie są koszty, to jest zaszczyt i same zyski.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~sorry
Naplułeś na PiS. Twoje prawo. A teraz przyjmij do wiadomości, że te podwyżki to skutek wdrażania prawodawstwa z tej ukochanej przez Ciebie UE.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki