Fed zamrozi stopy na wiele lat?

2020-07-01 22:18
publikacja
2020-07-01 22:18
Reuters

Kierownictwo Rezerwy Federalnej intensywnie dyskutowało nad wprowadzeniem obietnicy utrzymania praktycznie zerowych stóp procentowych przez dłuższy okres czasu. Jak na razie ta opcja zdaje się przeważać nad możliwością kontroli krzywej dochodowości.

W marcu 2020 roku bank centralny Stanów Zjednoczonych zagonił się do narożnika. Nagle ściął stopy procentowe praktycznie do zera i rozpoczął bezprecedensową ekspansję monetarną, przez trzy miesiące zwiększając swą sumę bilansową z 4,2 bln do przeszło 7,1 bln dolarów. W ramach nielimitowanego i nieograniczonego czasowo QE Rezerwa Federalna kupowała prawie wszystko: obligacje skarbowe, hipoteczne i korporacyjne, a nawet jednostki ETF inwestujących w papiery dłużne.

Ale na rynku finansowym i wśród polityków wciąż istnieje oczekiwania, aby Fed zrobił jeszcze więcej. I od trzech miesięcy Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zastanawia się, co jeszcze może zrobić, aby trwale poluzować i tak już ekstremalnie luźną politykę monetarną. Na stole leży kilka narzędzi, wiele z nich używanych już w przeszłości przez Fed lub inne banki centralne.

Jednym z nich jest obietnica utrzymania zerowych stóp procentowych, czyli tzw. forward guidance. Jak wynika z protokołów z czerwcowego posiedzenia FOMC ta idea cieszy się poparciem większości decydentów. Różnice dotyczą w zasadzie tylko tego, jak zdefiniować długość okresu tego „zerostopia”. Część członków Komitetu opowiadała się za trzymaniem zerowych stóp tak długo, aż inflacja nie osiągnie lub nawet przekroczy cel inflacyjny na poziomie 2%. Inni z kolei woleliby uzależnić termin tej obietnicy od stopy bezrobocia.

Póki co więcej wątpliwości budzi polityka kontroli krzywej dochodowości (YCT). W ramach tej praktyki Fed miałby określić górny limit rentowności obligacji skarbowych o danej zapadalności. Choć kwestia YCT podczas czerwcowego posiedzenia FOMC została wzmiankowana aż 15 razy, to na ogół w krytycznym świetle. Niektóry zwrócili uwagę, że polityka YCT może kolidować z polityką QE, ograniczając w ten sposób skalę skupu aktywów przez bank centralny USA. Fed prowadził polityką kontroli krzywej rentowności podczas II wojny światowej i kilka lat po jej zakończeniu.

Na czerwcowym posiedzeniu FOMC jednogłośnie zdecydował o utrzymaniu stopy funduszy federalnych bez zmian, w przedziale 0-0,25%. Równocześnie Komitet „spodziewa się utrzymania obecnego poziomu stopy funduszy federalnych, dopóki nie będzie pewny, że gospodarka otrząsnęła się z ostatnich wydarzeń”. Ponadto większość członków FOMC uważa za pożądane, aby zerowe stopy utrzymać do końca 2022 roku.

Kolejne posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 28-29 lipca. Rynek nie spodziewa się zmian stopy funduszy federalnych przynajmniej do marca 2021 roku – wynika z obliczeń FedWatch Tool bazujących na notowaniach kontraktów terminowych.

Kliknij, żeby zapisać się na webinar / Bankier.pl

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
kimdzongtusk
Wszystko sprowadza się do jednego: najważniejsze, żeby rynki były zadowolone. Milion bezrobotnych czy zarażonych w te czy wewte w korpokomuniżmie jest bez znaczenia.
open_mind
I to jest wiadomość: Dziś rozmawiałem z Barackiem Obamą o demokracji w Polsce, o znaczeniu naszego kraju dla zjednoczonej Europy, a także o tym, jak kluczową sprawą jest sojusz polsko-amerykański - napisał na Twitterze kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. "Zaufanie między naszymi narodami to fundament relacji I to jest wiadomość: Dziś rozmawiałem z Barackiem Obamą o demokracji w Polsce, o znaczeniu naszego kraju dla zjednoczonej Europy, a także o tym, jak kluczową sprawą jest sojusz polsko-amerykański - napisał na Twitterze kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. "Zaufanie między naszymi narodami to fundament relacji (Transgender, ops przepraszam) transatlantyckich" - dodał prezydent Warszawy.
degrengolada
z tym Barackiem który to nam Polakom obiecywał zniesienie wiz i ostatecznie nic nie zrobił? Pan Duda to mężczyzna i takie sprawy jak obiecuje to załatwia. Donald to nasz człowiek.
wektorwg odpowiada degrengolada
Do USA potrzebne są wizy. Nic nie zostało zniesione, ale taki łykacz propagandy z TVPiS tego nie zrozumie
talmud
wszyscy ktorzy tylko moga powinni brac udział w piramidzie finansowej tzw "wolny rynek fed".....fed drukuje & skupuje wszystko tak działa "najpotężniejsza gospodarka swiata"... LMAO......kraj ktory jest faktycznym bankrutem idzie na dno historii......gospodarka tak skurczyła sie jak dzwony gołębia pocztowego wszyscy ktorzy tylko moga powinni brac udział w piramidzie finansowej tzw "wolny rynek fed".....fed drukuje & skupuje wszystko tak działa "najpotężniejsza gospodarka swiata"... LMAO......kraj ktory jest faktycznym bankrutem idzie na dno historii......gospodarka tak skurczyła sie jak dzwony gołębia pocztowego na wysokości 10km......niedlugo bedzie sobie mozna makulatura podcierać.......LMFAO........niech żyje "wolny rynek"......UUUURRRRRRRRAAAAAAA
UUUURRRAAAAAAAAA UUUUURRRRRAAAAAAAAAAAAAAAA........
obiektywny_komentator
Był kiedyś taki krótki wywiad z Jeffem Bezosem w jednym z bardzo ciekawych programów o współczesnej gospodarce i kapitalizmie. Powiedział mnie więcej tak: " Ludzie przyjdą do nas z widłami".
orion_orvandil
Nie przyjdą bo do tego czasu będą mieć tak wyprane mózgi i będą tak zniewoleni, że rząd i Fed nie musi się obawiać konsekwencji swoich idiotycznych decyzji. Jeszcze niech komunista (demokrata) wygra wybory w USA i będzie pełny pakiet.
kimdzongtusk
Nie do nas, tylko po nas :-)
jas2 odpowiada kimdzongtusk
- Napisołem donos.
- Donos?
- Nie do wos ino na wos.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki