REKLAMA

Facebook wchodzi w blockchain

2018-05-09 09:01
publikacja
2018-05-09 09:01

Facebook zapowiedział we wtorek utworzenie zespołu, który zajmie się wykorzystaniem technologii blockchain. Na jego czele stanie David Marcus dotychczas odpowiedzialny za Messengera.

David Marcus / fot. Stephen Lam / FORUM

Póki co nieznane są dokładne plany Facebooka co do wykorzystania technologii blockchain. Marcus, obejmując nowoutworzony zespół, wnosi jednak duże doświadczenie w temacie płatności i kryptowalut. W przeszłości był prezesem PayPala, a obecnie jest w zarządzie giełdy kryptowalutowej Coinbase. Marcus odpowiedzialny też jest za dość poważne zmiany dotyczące samego Messengera. Podczas pierwszego miesiąca odpowiadania za Messengera doszło do jego wydzielenia jako osobnej aplikacji z Facebooka. Pod jego zwierzchnictwem w aplikacji zaimplementowane zostały również reklamy, płatności, możliwość zakupów czy też boty do obsługi klientów.

Amerykańskie media nie sądzą, że Facebook pokusi się o stworzenie własnej kryptowaluty, społecznościowy gigant będzie raczej eksperymentował z blockchainem i tym, w jaki sposób można go wykorzystać w mediach społecznościowych. O zainteresowaniu blockchainem mówił sam Zuckerberg.

- Coraz więcej firm technologicznych i rządów wykorzystuje technologię do obserwacji obywateli. Wiele osób wierzy, że technologia służy raczej centralizacji władzy niż jej decentralizacji. Są jednak ważne próby przeciwważenia tego trendu, jak szyfrowanie czy kryptowaluty, które zabierają kontrolę z rąk władzy i oddają je w ręce ludu. Ale wiąże się to z trudnością sprawowania nad nimi kontroli. Jestem zainteresowany przyjrzeniem się temu tematowi głębiej i analizie pozytywnych i negatywnych aspektów tych technologii – powiedział Zuckerberg na początku stycznia, słowa te padły jeszcze przed ujawnieniem afery z Cambridge Analytica i Facebookiem w roli głównej.

O tym, czy afera Cambridge Analytica uderzyła po kieszeni Facebooka, spółka pochwali się najprawdopodobniej 25 lipca, gdy opublikowane zostaną wyniki finansowe za drugi kwartał bieżącego roku. Póki co można przyglądać się roszadom w strukturze organizacyjnej firmy w związku z utworzeniem nowego zespołu.

Jakub Krześnicki

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bartycki
Blockchain to jest przyszłość więc mnie nie dziwi że taki gracz jak fb w to wchodzi. Póki co sprawdzam temat, 21-go czerwca na Narodowym w Wawie mają być prelekcje na ten temat. Podobno nawet Miko Matsumure ściągnęli

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki