Facebook rozważa wprowadzenie płatnej wersji

Facebook sonduje możliwość uruchomienia płatnej wersji portalu pozbawionej reklam – donosi Bloomberg. Testy mają za zadanie sprawdzić, czy zaoferowanie za opłatą portalu wolnego od reklam przyciągnęłoby na Facebooka większą liczbę użytkowników.

(fot. Stoyan Nenov / Reuters)

Firma już wcześniej rozważała wprowadzenie płatnej opcji, teraz jednak, w świetle udziału Facebooka w aferze Cambridge Analytica, temat zyskał na aktualności. Nad wprowadzeniem takiego rozwiązania myślał sam Mark Zuckerberg, który nawet podczas zeznawania przed amerykańskim Kongresem dawał do zrozumienia, że odpłatna wersja serwisu może powstać, zawsze jednak będzie istniała bezpłatna edycja Facebooka.

Jak podkreśla Bloomberg, lwią część dochodów serwisu stanowiły zyski z reklam – a te wyniosły w 2017 r. 41 mld dolarów, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Głównym celem trwających testów jest sprawdzenie, czy zaoferowanie wolnej od reklam edycji Facebooka skusiłoby nowych internautów do dołączenia do grona użytkowników portalu. A tych ubyło po akcji #DeleteFacebook, wywołaną skandalem związanym z wyciekiem danych osobowych użytkowników.

Według serwisu TechCrunch.com miesięczna subskrypcja w USA i Kanadzie wynosiłaby 7 dolarów – tyle średnio Facebook zarobił z reklam kierowanych do jednego użytkownika. Z portalu w Ameryce Północnej korzysta 239 milionów osób, co oznacza roczny zysk z reklam w wysokości 19,9 miliardów dolarów.

Oficjalnie Facebook nie komentuje doniesień związanych z testami. Sheryl Sandberg, szef operacyjny portalu, mówiła w przeszłości, że wyświetlanie reklam w oparciu o dane osobowe nie musi być jedynym źródłem dochodu dla firmy. – Z pewnością myśleliśmy o wielu innych formach monetyzacji, w tym abonamentu, i zawsze będziemy rozważać wszystkie możliwości – stwierdziła.

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 28 hdrvn

To teraz będą mnie szpiegować i mam za to jeszcze płacić?

! Odpowiedz
0 24 dziki_losos

Ale dane będą zbierać i tak :P

! Odpowiedz
0 20 xtyro

zapłacisz jedynie za brak reklam, reszta w tym "handel" danymi pozostanie jak była.

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.