REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Estonia chce zbudować schrony przeciwlotnicze dla połowy społeczeństwa

2023-01-22 15:00
publikacja
2023-01-22 15:00

Do 2034 r. na terenie Estonii mają powstać schrony dla ludności mogące pomieścić ok. 730 tys. osób – podało radio ERR.

Estonia chce zbudować schrony przeciwlotnicze dla połowy społeczeństwa
Estonia chce zbudować schrony przeciwlotnicze dla połowy społeczeństwa
fot. Wirestock Creators / / Shutterstock

Model budowy schronów ma być zaczerpnięty z Finlandii – powiedział szef MSW Lauri Laanemets. Plany resortu uwzględniają także przebudowę piwnic w istniejących budynkach, by mogły służyć jako schrony. MSW ma złożyć odpowiednią propozycję zmian w prawie w przyszłym tygodniu.

Według ministra Estonia potrzebuje ogólnokrajowego planowania i finansowania tego przedsięwzięcia przez co najmniej kolejnych dziesięć lat. Potrzebne są schrony chroniące ludność w razie ataku przed m.in. falą uderzeniową czy odłamkami. Powinny być tam – wylicza minister – generatory prądu, toalety, systemy wentylacji oraz dostęp do wody.

Obecnie w liczącej 1,3 mln mieszkańców Estonii jest niespełna sto schronów w miejscach publicznych z miejscem dla ok. 50 tys. osób. W samej stolicy Tallinie mieszka około pół miliona osób.

Z kolei w 5,5-milionowej Finlandii jest ok. 54 tys. różnego rodzaju schronów, mogących pomieścić ok. 4,4 miliona osób. Pierwsze z nich powstały w latach 30. XX w. Te budowane według współczesnych standardów, tj. m.in. z wentylacją czy ochroną przed gazami czy substancjami radioaktywnymi, zaczęły powstawać w latach 70.

pmo/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
vacarius
Schrony to za mało. Bo co potem wrócą do rozwalonych domów? Trzeba budować podziemne domy, bloki i całe miasta. Wtedy ruscy nas nie będą potrafili ruszyć z powietrza. Nawet atom byłby mniej straszny. O ile byśmy też mieli podziemne uprawy.
najmadrzejszy
A druga połowa ma obserwować rakiety ?
300_pala
W Wolące schronów nie ma i nie będzie
jas2
Dziwne, ja sobie zbudowałem i mam. Nie przepijam pieniędzy jak ty.
jqa82
A teraz drodzy Rodacy zorientujcie sie, ile % polskiego spoleczenstwa moze liczyc na schronienie przed atakiem rakietowym... Dla ulatwienia dodam, ze wystarcza palce jednej reki. I nic sie z tym nie robi.
prs
Wszystko to oczywiscie z powodu "milosci" do ruSSlandzkiego, "blizniego" naroda..lol..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki