REKLAMA

Dynamika produkcji przemysłowej najwyższa od lutego

2020-09-18 10:00
publikacja
2020-09-18 10:00
MAN

W sierpniu wartość produkcji przemysłowej drugi miesiąc z rzędu była wyższa niż przed rokiem. Roczna dynamika produkcji okazała się najwyższa od rozpoczęcia wiosennego lockdownu, lecz równocześnie nie sprostała oczekiwaniom ekonomistów.

Sierpniowa wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 5,8 proc. niższa w porównaniu z lipcem poinformował Główny Urząd Statystyczny. Lecz był to zarazem rezultat o 1,5 proc. wyższy od odnotowanego w sierpniu 2019 roku. To najwyższa roczna dynamika produkcji od lutego.

/ Bankier.pl

Mimo wszystko taki rezultat okazał się słabszy od szacunków ekonomistów, którzy spodziewali się, że roczna dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie 2,8 proc. To pierwsza taka negatywna niespodzianka po dwóch pozytywnych zaskoczeniach z rzędu. W lipcu wzrost produkcji wyniósł 1,1% rdr wobec oczekiwanego spadku o 1,2%. Natomiast w czerwcu odnotowano wzrost produkcji o 0,5 proc. wobec oczekiwań na poziomie -6,9 proc.

Dane z fabryk to przejaw powrotu aktywności gospodarczej do przedcovidowych poziomów. Warto przypomnieć, że dopiero w maju wznawiano produkcję po kwietniowych przestojach wywołanych antywirusowym zamknięciem gospodarki. W jego rezultacie w kwietniu produkcja przemysłowa uległa załamaniu, notując rekordowy spadek o przeszło 25 proc. względem marca.  

Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wartość produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu była o 0,6 proc. wyższa niż rok wcześniej oraz 1,8 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej.

Ponownie piętą achillesową polskiego przemysłu okazało się górnictwo, gdzie dynamika produkcji sprzedanej była aż o 10,7% niższa niż rok wcześniej. Energetyce i ciepłownictwie odnotowano spadek o 2,7% rdr. Natomiast w samym przetwórstwie przemysłowym wzrost wyniósł 2,0% rdr, a w sektorze wodno-kanalizacyjnym obroty podniosły się o 6,2% rdr.

- Według wstępnych danych w sierpniu br., w stosunku do sierpnia ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 21 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 20,1%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 13,6%, urządzeń elektrycznych – o 10,3%, mebli – o 8,5%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,7%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 4,4% - informuje GUS.

- Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub. roku, wystąpił w 13 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 20,4%, w produkcji maszyn i urządzeń – o 16,2%, metali – o 8,9%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 7,1% - dodaje urząd statystyczny.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki