REKLAMA

Drogi węgiel i tańsza stal. Spółki surowcowe zaczynają ostatni taniec

Michał Kubicki2022-06-22 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-06-22 06:00
Drogi węgiel i tańsza stal. Spółki surowcowe zaczynają ostatni taniec
Drogi węgiel i tańsza stal. Spółki surowcowe zaczynają ostatni taniec
fot. Taida Tarabula / / FORUM

Spółki surowcowe mogą kończyć swój złoty czas, jeśli polityka banków centralnych doprowadzi do recesji w gospodarce. Szok podażowy mija, a popyt powoli gaśnie pod wpływem inflacji i coraz wyższych stóp procentowych. W górę pnie się natomiast cena węgla energetycznego, który ma pomóc oprzeć się gazowej presji ze strony Rosji.

Poprzedni tydzień przyniósł szereg decyzji i komunikatów banków centralnych mierzących się z wysoką inflacją. Od zdecydowanego posunięcia Fedu poprzez kolejny ruch banku Anglii po niespodziewany zwrot banku Szwajcarii. Zwłaszcza ten pierwszy zaskoczył zdecydowanym działaniem, co oznacza większe ryzyko recesji w światowej gospodarce.

Spadki cen surowców w obawie przed recesją

Według Bloomberg Economics ryzyko recesji w USA w najbliższych dwóch latach wynosi 72 proc., chociaż jeszcze w lutym wyliczenie dawało 0 proc. szans. Ryzyko recesji oznacza mniejszy popyt na surowce. Obawy o światowy wzrost gospodarczy sprawiły, że indeks towarowy Bloomberga spadł w ciągu ubiegłego tygodnia najmocniej od 3 miesięcy.

Saxo Bank

Najbardziej spektakularna była zmiana cen gazu ziemnego w USA i Europie. To efekt problemów z terminalu we Freeport oraz decyzji o kolejnych ograniczeniach dostaw, tym razem do Niemiec i Włoch. Kurs PGNiG wzrósł w odpowiedzi na zwyżkę cen w Europie, gdy jednak cena surowca zaczęła się korygować w dół, walory polskiej spółki również podążyły w tym samy kierunku.

Z kolei na rynku ropy, gdy cena wzbiła się ponad 120 dolarów za baryłkę, przyszły podwyżki stóp procentowych z Fedu i wzrost obaw o spowolnienie w gospodarce sprowadził cenę w okolice 110 dol. Z drugiej strony poważny wydaje się problem ograniczonych mocy produkcyjnych w rafineriach. „Niedoinwestowanie to wynika z historycznie niskich stóp zwrotu, wysokiej zmienności i niepewności co do przyszłego popytu, ESG oraz zielonej transformacji” – napisali w swoim komentarzu analitycy Saxo Banku. Kursy PKN Orlen i Lotosu również podążyły za cenami surowca, notując spadki w końcówce i na początku nowego tygodnia.

Chartmaker

Na rynku metali przemysłowych, gdzie hamulcowym oprócz ryzyka recesji jest sytuacja w Chinach – największym konsumencie metali na świecie. Na marzec wypadł szczyt notowań wielu z nich, gdy zbiegły się atak Rosji na Ukrainę i pojawienie się zza Murem nowych ognisk COVID-19 oraz polityka twardych lockdownów. Od maja nastąpiło lekkie ożywienie po tym, jak z Chin docierały informacje i łagodzeniu obostrzeń, jednak czerwiec przyniósł kolejne lockdowny w Szanghaju i perspektywę zniesienia restrykcji dopiero w przyszłym roku, plus zaostrzoną politykę monetarną banków centralnych.

Cena miedzi spadła więc do okolic 8 900 dolarów za tonę na giełdzie w Londynie. Co ciekawe, to poziom podobny do tego z zeszłego roku. To uwaga w kontekście ceny akcji KGHM-u, które były wtedy notowane za ok. 180 zł za sztukę, a teraz rynek wycenia je na ok. 130 zł. Spółka informowała, że po kwietniu zarówno produkcja, jak i sprzedaż była wyższa niż w analogicznym okresie rok temu.

Na uwagę zasługuje różnica kursowa dolara, który rok temu kosztował ok. 3,80 zł, a teraz ok. 4,40 zł. Droższy "zielony" to większe wpływy złotówkowe dla miedziowej spółki, co przy większej produkcji i sprzedaży oraz mniejszym podatku od kopalin w 2022 r. może przynieść rekordowe wyniki za I półrocze. Mimo to akcje są tańsze o ok. 30 proc., gdy miedź jest niżej o ok. 3 proc.

Chartmaker

W WIG20 mamy jeszcze przedstawiciela branży węglowej skupiającego się na odmianie metalurgicznej potrzebnej do produkcji stali. O tym, jak JSW ustala ceny węgla w swoich kontraktach, już pisaliśmy. W wynikach za II kwartał wciąż będą widoczne ceny powyżej 500 dolarów za tonę węgla koksowego klasy premium hard HCC FOB Australia. Pod koniec maja cena kontraktów jednak zanurkowała i w drugiej połowie czerwca wynoszą ok. 360 dolarów za tonę. 

To efekt mniejszej produkcji w Chinach i zwiększających się zapasów. Wraz z mniejszą produkcją spada cena węgla koksującego i według analityków mBanku trend jest widoczny.

"Trend spadkowy powinien być kontynuowany, zwłaszcza że Chiny oraz Indie nie odwróciły się od surowców rosyjskich i zwiększają import z tego kierunku. Rynek stali w Europie pozostaje bez zmian. Odczyty cen ponownie wskazały na spadki. Przy obecnych cenach złomu jest to wciąż sprzyjające otoczenie dla producentów, niemniej trend jest już jasno zarysowany" - napisali w swoim komentarzu.

Na GPW jest też kilka spółek związanych z branżą węgla energetycznego, który zresztą w mniejszej skali wydobywa także JSW. Jego ceny w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) rosną po deklaracjach takich krajów jak Niemcy czy Niderlandy o uzupełnieniu niedoborów energii produkcją z węgla. Kwotowania są najwyższe od marca, od sierpnia będzie obowiązywać unijne embargo. Cena przekroczyła 345 dolarów za tonę, w szczycie szoku cenowego z początku marca wynosiła blisko 460 dolarów. Kondycja notowanych na GPW spółek z branży jest wypadkową także informacji lokalnych, takich jak przejęcie Bogdanki przez Skarb Państwa czy pozew Bumechu o przedmiot sporu wartości ponad 120 mln zł, czy kompensacja cen węgla przez rząd.  

macromicro.me

Największy segment w WIG20

Spółki surowcowe to obecnie najważniejsze ogniwo w WIG20, w którym pięć spółek reprezentuje blisko 30 proc. portfela - więcej niż banki, które mają prawie 27-proc. udział. Jeśli ryzyko recesji zacznie się materializować w kolejnych miesięcznych i kwartalnych danych gospodarczych oraz okaże się, że szczyt cen surowców już minął, będzie to duży problem dla indeksu, by odbudować utracone w ostatnich trzech miesiącach poziomy (2100-1700 pkt.). Nawet jeśli wiele spółek surowcowych jest wskaźnikowo tanich, choćby z sektora paliwowego.

„Polską gospodarkę czeka spowolnienie wywołane przez podwyżki stóp procentowych, a giełda pozostanie w bessie, która może zakończyć się w przyszłym roku. Wyceny niektórych spółek obecnie wydają się atrakcyjne, inwestorzy mogą nadal omijać akcje banków, relatywnie tanie wydają się spółki surowcowe” - to wnioski z organizowanej przez PAP Biznes debaty „Strategie rynkowe TFI”.

Jak mogą zachować się kursy spółek z branż opartych o surowce i towary w obliczu spadających cen, pokazał przykład producentów stali. Ceny wyrobów stalowych zaliczyły jedenasty z rzędu spadkowy tydzień, jednocześnie akcje takich spółek jak Bowim, Cognor czy Drozapol są od swojego szczytu notowań niżej o 30-40 proc.

Jest jeszcze jeden aspekt, na który uwagę zwrócił Ignacy Morawski z „Pulsu Biznesu”. To prawdopodobny zbliżający się koniec nierównowagi między popytem na towary i ich podażą, o którym pisze na podstawie danych z USA i Chin – dwóch największych gospodarek świata.

„Teraz mamy do czynienia z osłabieniem popytu konsumpcyjnego na towary w wielu krajach wskutek inflacji, lockdownów oraz powolnego wygaszania realizacji odłożonych decyzji zakupowych. Produkcja jeszcze pędzi z powodu decyzji podjętych przez firmy w poprzednich miesiącach, ale cykl zapasów już powoli się odwraca. Wszystko skończyć się może recesją” – podsumowuje na łamach gazety.

Jeśli taki scenariusz miałby się właśnie realizować, to z klasycznego cyklu koniunkturalnego należałoby sądzić, że czas surowców i akcji spółek surowcowych mija, a obserwowane od kilku ostatnich publikacji danych spowolnienie preferuje w portfelu inwestycyjnym gotówkę ze spojrzeniem w stronę obligacji, gdy gospodarka będzie osiągać szczyt inflacji. Jednak scenariuszy może być wiele, tak jak wiele czynników może wpłynąć na dalsze decyzje banków centralnych – głównych rozgrywających na światowych rynkach.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bha
Taniec spekulacyjny nienasyconej wciąż i wciąż i etc. zachłanności. Niestety udającej nie bez celu rynkowego niewinnego niby jarząbka
powiemwamcomysle
jak widze twoj nick to juz nie czytam dalej :)
qwertas
Pracownicy Banków Centralnych oraz ich najbliższa rodzina powinni mieć zakaz kupowania akcji na rynku finansowym. To oni tworzą hossę i bessę obniżając lub podwyższając stopy procentowe. To oni wiedzą to zanim my wszyscy usłyszymy w mediach. To rodzi zjawisko nierównych szans oraz nadużycie na rynku ze względu na wykorzystywanie Pracownicy Banków Centralnych oraz ich najbliższa rodzina powinni mieć zakaz kupowania akcji na rynku finansowym. To oni tworzą hossę i bessę obniżając lub podwyższając stopy procentowe. To oni wiedzą to zanim my wszyscy usłyszymy w mediach. To rodzi zjawisko nierównych szans oraz nadużycie na rynku ze względu na wykorzystywanie poufnych danych w celach prywatnym (zakup/sprzedaż akcji).
szprotkafinansjery
Dance macabre! :)
henk54
Gospodarka ostro hamuje i najpewniej będą dalsze spadki, mimo już przyzwoitych wycen wielu spółek.
henk54
Bardzo rozsądny materiał Panie Redaktorze. Mam podobne spostrzeżenia.
typowyznawca
Hahah co za osły w mBanku! Trend spadkowy! Nie jeszcze nie jet trend spadkowy na kokosowym! Jsw będzie jeszcze czerpać zyski przez 5 lat non stop! Gospodarka może przy hakować ale nie transformacja na energetyczna! Do której potrzeba o ponad 50 mln ton stali więcej! Jsw to perła a takimi artykułami próbuje się odbierać akcje Hahah co za osły w mBanku! Trend spadkowy! Nie jeszcze nie jet trend spadkowy na kokosowym! Jsw będzie jeszcze czerpać zyski przez 5 lat non stop! Gospodarka może przy hakować ale nie transformacja na energetyczna! Do której potrzeba o ponad 50 mln ton stali więcej! Jsw to perła a takimi artykułami próbuje się odbierać akcje słabym taczką! Tragedia ciekawe ile dostał za napisanie tego artykułu!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki