REKLAMA

Biden oskarżył koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw

2022-06-16 04:52
publikacja
2022-06-16 04:52
Biden oskarżył koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw
Biden oskarżył koncerny naftowe o celowe podwyższanie cen paliw
fot. Haditha26 / / Shutterstock

Prezydent USA Joe Biden zażądał w środę od koncernów naftowych wyjaśnienia, dlaczego nie zwiększają podaży paliw na rynku i oskarżył je o uzyskiwanie dodatkowych i nieusprawiedliwionych gigantycznych dochodów.

W liście skierowanym do dyrektorów Marathon Petroleum Corp., Valero Energy Corp. i Exxon Mobil Corp. prezydent wysunął zarzut, iż celowo zmniejszają one ilość przerabianej ropy naftowej, aby utrzymywać ceny paliw na wysokim poziomie.

Jak poinformował Reutera urzędnik Białego Domu, który zastrzegł sobie anonimowość, list trafił również do dyrektorów Philips 66, Chevron Corp., British Petroleum (BP) i Shell.

"W czasie wojny zyski rafinerii, znacznie wyższe od normalnych, przekładają się bezpośrednio na amerykańskie rodziny, co jest nie do przyjęcia" - napisał Biden w liście, do którego dotarł Reuter. Prezydent zwrócił uwagę, że niski poziom rafinacji ropy powoduje, że ceny paliwa w USA wzrastają szybciej niż ceny ropy.

Zdaniem Bidena bierna postawa przemysłu rafineryjnego utrudnia starania rządu mające na celu zrównoważenie braku rosyjskiej ropy na rynku, jak np. uruchomienia strategicznych rezerw ropy czy dodawania do benzyn większej ilości etanolu.

Reuter zwraca uwagę, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę koncerny naftowe osiągają rekordowe zyski a cena baryłki ropy przekroczyła już 100 dolarów. Mimo rekordowych cen popyt na paliwo pozostaje wysoki.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że koncerny naftowe mają "patriotyczny obowiązek" zwiększenia dostaw i obniżenia cen. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Drukarz zrzuca winę na to, że przedsiębiorstwa podnoszą ceny. Tego jeszcze nie grali.
itso_zasob_ostateczny
tak właśnie elity ratowały nasze życie przed wirusem :D poważnie
jpelerj
Tam też już spekulanci winni? To kiedy kartki na benzynę w USA?
midas69
Nikt dziadkowi nie powiedział, że lewactwo w US ( z nim na czele) wydało wojnę paliwom kopalnym i blokuje nowe odwierty i nowe rurociągi? Niestety kiedy sprawa sie rypła i demokratów raczej zdziesiątkują w listopadzie a bidona wywalą za 2 lata (albo wcześniej za demencję) jest kwik bo to koncerny drogo sprzedajo. XD
od_redakcji
Czy już wszyscy nawzajem się oskarżają i walczą miedzy sobą ? Proponuje "wincyj" sankcji rozporządzeń, dodruku. Propagujmy więcej rządów w rządzie. I więcej militarnego ekwipunku i raz sprawdzenie, czy wojnę nuklearną można wygrać. Wszystko przed nami.
polonu
to dopiero przedbiegi na koniec roku ropa po 170 dol/bar , wtedy zaczną się bankructwa ale krajów a nie firm .
mirek6504
Jak baryła było po $ 80 I firmy wydobywające rope na terenie USA padały jak muchy to nikogo nie oskarżał
zoomek
Oskarżam że niesprawiedliwie drogo biorą za Abramsy i F35. Hełm do F35 to prawie pół bańki - dorarów!
pjoz
wy w rosji będziecie takie mieli tylko wtedy jak coś zwędzicie
cywilizacja wam ucieka
zoomek odpowiada pjoz
Synu - w Afganistanie zostawili GRATIS uzbrojenia za miliardy. My mysimy płacić. Skoro robimy za europejski Izrael to info - miliardy dolarów dotacji z USA ma Izrael. Uważasz że za tania dziewkę mamy robić?

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki