REKLAMA

Hamowanie polskiego przemysłu

2022-06-21 10:30
publikacja
2022-06-21 10:30
Hamowanie polskiego przemysłu
Hamowanie polskiego przemysłu
fot. CameraCraft / / Shutterstock

W maju produkcja przemysłowa wzrosła w ujęciu rocznym szybciej niż w kwietniu, ale po odsezonowaniu spadła po raz drugi z rzędu w porównaniu do poprzedniego miesiąca - wynika z danych GUS. "Przemysł hamuje, ale w umiarkowanym stopniu" - komentują analitycy ING.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w maju o 15% wyższa niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Dynamika okazała się nieco wyższa niż miesiąc wcześniej (12,4% po rewizji z wcześniej szacowanych 13%) i niemal "trafiła" w medianę prognoz analityków (15,2%). W porównaniu do kwietnia produkcja wzrosła o 1,4%.

"We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w maju odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr inwestycyjnych – o 23,0%, dóbr związanych z energią – o 18,1%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 14,0% oraz dóbr zaopatrzeniowych – o 12,7%. W mniejszym stopniu zwiększyła się produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 1,7%" - informuje GUS.

"Wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 38,5%, w produkcji maszyn i urządzeń – o 26,9%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 25,5%, wyrobów z metali – o 24,5%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 22,6%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 21,5%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 16,2%, papieru i wyrobów z papieru – o 15,5%" - precyzują statystycy.

"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 3 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 5,7%" - dodają.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa wzrosła o 11,9% rdr, ale spadła o 1,7% wobec kwietnia. Był to drugi miesiąc takiego spadku z rzędu.

"Przemysł hamuje, ale w umiarkowanym stopniu. W II kwartale roczny wzrost nieco tylko niższy jak w bardzo udanym I kwartale" - komentują na Twitterze analitycy ING.

Ekonomiści mBanku zwracają uwagę, że jest to efekt powrotu produkcji do trendu. "Spojrzenie w szczegóły trochę studzi emocje. To znów wytwarzanie energii, które ostatnio sprawiało niespodzianki (i raczej wraca do normy). Przetwórstwo wciąż wysoko" - uzupełniają.

"Szczegóły odczytu nie są już zachęcające" - dodają ich koledzy z banku Pekao. "W miarę słabnięcia popytu zewnętrznego i akumulacji zapasów przemysł będzie hamować" - wskazują.

"W kolejnych miesiącach spodziewamy się słabszych wyników. Firmy przemysłowe już teraz raportują spadek liczby nowych zamówień, a spowolnienie gospodarcze w strefie euro dodatkowo osłabi wyniki. W III kwartale produkcja będzie rosnąć o mniej niż 10%. Spowolnienie będzie widoczne także w budownictwie. To efekt spadku popytu na nowe mieszkania w skutek wysokich cen materiałów budowlanych oraz niższej zdolności kredytowej" - komentuje Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Zakładamy, że w kolejnych miesiącach będziemy mieć do czynienia ze spowolnieniem w przetwórstwie, które będzie konsekwencją tego, co można zauważyć w globalnej gospodarce. Niepokojącym sygnałem były ostatnie odczyty PMI, które wskazywały na spadek zamówień. PMI nie zawsze się sprawdzają, ale należy się przyjrzeć, czy nie będzie tu czasem jakiegoś odwrócenia trendu w sektorze przemysłowym" - wtóruje mu Urszula Kryńska z PKO BP.

MKa

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
eunuchy_z_ue
Ukraina przegrywa wojnę wbrew oficjalnej propagandzie sukcesu z TVP i TVN. I to pomimo zaangażowania zachodu, USA cofają się z Ameryki południowej.. i Azji. Zabierając majątki ruskim łamią międzynarodowe prawo i powodują że inni boją się u nich trzymać kasę... zachód przegrywa na całej linii. Jak Turcja przejdzie na stronę Chin Indii Ukraina przegrywa wojnę wbrew oficjalnej propagandzie sukcesu z TVP i TVN. I to pomimo zaangażowania zachodu, USA cofają się z Ameryki południowej.. i Azji. Zabierając majątki ruskim łamią międzynarodowe prawo i powodują że inni boją się u nich trzymać kasę... zachód przegrywa na całej linii. Jak Turcja przejdzie na stronę Chin Indii i ruskich to po nas.
itso_zasob_ostateczny
lepiej poświecić swoje zasoby na artykuł o netfiksie hahaha
kutanga
ale w Polsce przecież nie ma przemysłu... jesteśmy tylko montownią zachodu... i konsumentem w ich marketach...
itso_zasob_ostateczny
wszykie istotne informacje są poukrywane gus to skansen nbp trzyma informacje dla siebie nikt nie chce przyznać jak naprawdę jest ! to jest skandal ! :)
demeryt_69
Zapewne chodziło o gospodarkę, a nie przemysł - Bankier to jedynie tabloid finansowy :)
demeryt_69
Ciekawe dlaczego do tekstu zawierającego bełkot ANALityków bankowych wklejono zdjęcie Elektrowni Kozienice :)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki