REKLAMA

Dochód, mieszkanie, opieka zdrowotna kluczowe dla życia w miastach

2022-07-03 15:00
publikacja
2022-07-03 15:00
Dochód, mieszkanie, opieka zdrowotna kluczowe dla życia w miastach
Dochód, mieszkanie, opieka zdrowotna kluczowe dla życia w miastach
fot. Radosław Żydowicz / / Unsplash

Zapewnienie mieszkańcom podstawowego dochodu, godziwych mieszkań oraz usług zdrowotnych to parametry kluczowe dla życia w miastach – wskazuje poświęcony ośrodkom miejskim raport zaprezentowany podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.

Dokument pod nazwą World Cities Report 2022 zawiera analizę trendów i wyzwań w rozwoju miast. Diagnozuje stojące przed nimi zagrożenia, ale też wskazuje na pozytywne rozwiązania.

Do głównych tez reportu nawiązała podczas czwartkowej konferencji podsumowującej 11. sesję Światowego Forum Miejskiego (ang. World Urban Forum – WUF11) dyrektor wykonawcza UN-Habitat, czyli Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (ang. United Nations Human Settlements Programme), Maimunah Mohd Sharif.

„W raporcie podkreślamy wagę nowych kontraktów społecznych, które zapewnią podstawowy dochód, dostęp do godziwych mieszkań oraz do usług zdrowotnych dla wszystkich” – powiedziała szefowa UN-Habitat.

Organizacja ta jest głównym organizatorem WUF11 - największego na świecie wydarzenia poświęconego zagadnieniom zrównoważonego rozwoju miast. W kończącej się w czwartek w Katowicach 11. edycji forum stacjonarnie uczestniczyło ponad 10 tys. osób, a dalsze ponad 6 tys. brało udział w sesjach online. Uczestnicy reprezentowali 174 kraje. W panelach uczestniczyło ok. 700 prelegentów.

Maimunah Mohd Sharif dziękowała w czwartek Katowicom i Polsce za profesjonalną organizację forum. „Dziękuję też prezydentowi Katowic za wczorajszy deszcz. W mojej kulturze deszcz to dobry znak, zwiastun szczęścia; niech tak właśnie będzie - niech to będzie zapowiedź szczęścia naszej ogólnoświatowej wspólnoty” – mówiła w czwartek dyrektor wykonawcza UN-Habitat, nawiązując do środowej ulewy, która nieco ochłodziła powietrze po ponad 30-stopniowych upałach towarzyszących konferencji od pierwszego dnia.

Szefowa UN-Habitat oceniła, że WUF-11 było okazją do stworzenia wielu nowych partnerstw i wypracowania nowych porozumień, zaś w agendzie forum były spotkania z udziałem bardzo wielu środowisk – kobiet, osób z niepełnosprawnościami, młodzieży. „Szczególnie słyszalny i ważny był głos młodych ludzi, którzy mówili o tym, jak chcieliby, aby w przyszłości wyglądały ich miasta, duże i małe” – powiedziała Maimunah Mohd Sharif.

Mocno obecna w dyskusjach podczas WUF11 – mówiła dyrektor - była wojna w sąsiadującej z Polską Ukrainie, a także najważniejsze globalne wyzwania, z jakimi mierzą się miasta: konflikty, zmiany klimatu, skutki pandemii koronawirusa. Wnioskiem z debat jest konieczność przyspieszenia działań na rzecz realizacji wyznaczanych przez ONZ celów zrównoważonego rozwoju. „Mapą drogową jest to nowa agenda miejska” – podkreśliła Maimunah Mohd Sharif.

„Jestem optymistką. Wierzę, że mamy moc i wolę do podejmowania działań - jako osoby indywidualne, wspólnoty, miasta i państwa, które wspólnie muszą działać, by zapewnić lepszą przyszłość miast. Podczas WUF11 mogliśmy pokazać, że jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom, jakie przed nami stoją” – mówiła dyrektor wykonawcza UN-Habitat.

„Miasta to miejsca, w których możemy marzyć, i w których możemy mieć nadzieję. Wierzę, że jeśli podejmiemy wspólne działania, będziemy mieli w miastach bardzo dobrą przyszłość” – podsumowała Maimunah Mohd Sharif.

Ceremonię zamknięcia WUF11 zaplanowano w Katowicach na czwartkowe popołudnie. Kolejne Światowe Forum Miejskie odbędzie się za dwa lata w egipskiej stolicy – Kairze.(PAP)

autorzy: Marek Błoński, Anna Gumułka

mab/ lun/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kamana
Oj byłoby pięknie jakby te ideały miały swoje spełnienie w realnym świecie. Zwłaszcza jeśli chodzi o opiekę zdrowotną. Moja mama potrafi czekać miesiącami na wizytę u lekarza specjalisty. No chyba, że prywatnie, to wtedy dwa tygodnie. Pomagam jej jak mogę… zatrudniłam pielęgniarkę, codziennie jeździ roomba, córka codziennie przynosi Oj byłoby pięknie jakby te ideały miały swoje spełnienie w realnym świecie. Zwłaszcza jeśli chodzi o opiekę zdrowotną. Moja mama potrafi czekać miesiącami na wizytę u lekarza specjalisty. No chyba, że prywatnie, to wtedy dwa tygodnie. Pomagam jej jak mogę… zatrudniłam pielęgniarkę, codziennie jeździ roomba, córka codziennie przynosi obiad babci itd.. Bardzo bym sobie życzyła, żeby tak wszystko było super jak w tych wizjach miast marzeń

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki