REKLAMA

Deweloperzy śrubują kolejne rekordy – tyle jeszcze nie sprzedawali

2017-10-19 10:02
publikacja
2017-10-19 10:02

Boom na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Wrzesień był kolejnym miesiącem wzrostu aktywności deweloperów – tak dobrego roku jeszcze na polskim rynku nieruchomości nie było.

W samym okresie styczeń-wrzesień 2017 r. oddano do użytkowania 123 869 mieszkań, wydano prawie 200 000 pozwoleń na budowę kolejnych i rozpoczęto budowę 160 850 lokali. W każdej z tej statystyk odnotowano dwucyfrowy wzrost względem ubiegłego roku – wynika z najnowszego raportu GUS-u „Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-IX 2017 r.”.

Niemal połowa oddanych do użytku w pierwszych trzech kwartałach roku mieszkań wynikała z inwestycji deweloperów. Inwestorzy indywidualni odpowiadali za 47,8 proc. z ponad 120 000 mieszkań. Najskromniejszy udział w wyniku miały udział spółdzielnie (1538 mieszkań) oraz pozostali inwestorzy – budownictwo społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe oddało do użytkowania 2113 mieszkań.

fot. / / YAY Foto

Boom trwa w najlepsze

W nowym raporcie o rynku mieszkaniowym firma doradcza REAS podała dane, z których wynika, że rosnąca podaż znajduje odzwierciedlenie także w rosnącym popycie. Deweloperzy nie tylko budują, ale i sprzedają więcej z roku na roku od 2013 roku. W okresie od stycznia do września sprzedano w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi ponad 50 000 mieszkań, a prognoza na koniec roku przewiduje przekroczenie granicy 70 000 sprzedanych lokali mieszkalnych – o ok. 5000 szt. więcej niż w całym 2016 r.

Reklama

Patrząc na pełne ostatnie 12 miesięcy branża pobiła rekord – tak wiele mieszkań jeszcze w skali roku się nie sprzedało w historii polskiego rynku nieruchomości – czytamy w raporcie REAS „Rynek mieszkaniowy w Polsce – III kw. 2017 r.”. Branża spodziewa się, że końcówka roku będzie jeszcze bardziej spektakularna.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
fot. / / REAS

- W IV kw. odczuwalny będzie pozytywny wpływ programu „Mieszkanie dla Młodych”, wynikający z rezerwowania mieszkań przez osoby pragnące skorzystać z ostatniej okazji uzyskania dopłaty do wkładu własnego. Z pewnością jednak nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy – wskazuje analiza w raporcie.

Rosną też ceny

W niemal wszystkich analizowanych miastach średnia cena wprowadzanych na rynek mieszkań w relacji kwartał do kwartału wzrosła. W Trójmieście nawet o ponad 20 proc. Spadek odnotowano jedynie we Wrocławiu.

- Rosnące ceny mieszkań wprowadzanych na rynek świadczą o tym, że deweloperzy wyraźnie zwiększyli w nowej podaży udział inwestycji droższych. Oferta ta adresowana jest przede wszystkim do inwestorów kupujących mieszkania na wynajem i do zamożniejszych nabywców, poszukujących lokali o lepszym standardzie w dogodnych lokalizacjach – piszą autorzy raportu REAS.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
kmierz
A tutaj rzeczywiste ceny transakcyjne: http://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_06_2017.pdf. Dla takiej Warszawki średnia na RW to niewiele ponad 7 000 / m2. I to tylko dzięki dużym mieszkaniom (80+) po cenach ponad 9 000 / m2. Bez tego realna cena transakcyjna dla stolicy to jakieś 6 700 / m2. Ale się obywatel A tutaj rzeczywiste ceny transakcyjne: http://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_06_2017.pdf. Dla takiej Warszawki średnia na RW to niewiele ponad 7 000 / m2. I to tylko dzięki dużym mieszkaniom (80+) po cenach ponad 9 000 / m2. Bez tego realna cena transakcyjna dla stolicy to jakieś 6 700 / m2. Ale się obywatel po artykule na bankierze poczuł milionerem i śpiewa za swój 50. metrowy 'apartament' z aneksem kuchennym 470 000 i tak sprzedaje; już 3 rok.
poznaniak242
Ciekawy i merytoryczny artykuł. Dzięki za link. Mam podobne spostrzeżenia więc cieszę się, że nie jestem sam.
olska
Tutaj jest jeszcze więcej danych REASa: http://www.reas.pl/komentarze/aptekarska-precyzja-deweloperow
fred_
Open-mind, nie przesadzaj. W najgorszym scenariuszu rata wzrosnie max 30%, nie wiecej.
open_mind
To jest 30% więcej. Jak była rata 3000 miesięcznie to się zrobi 3900
open_mind
A tymczasem historia się powtarza: Największe przejęcia nieruchomości w NYC. Pozdrawiam Polskich Januszy nieruchomościowych. Bo ten sam „film” będzie grany w kinach koło ciebie!
open_mind
„Boom na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze” To najlepszy przepis na kolejny skowyt Finansowych Januszy i będzie: „Serdeczny bankierze, wyzyskiwaczu ludzi, Niech Cię płacz naciągniętych na Boom do litości wzbudzi” A na horyzoncie gwałtowny skok procentów z powodu inflacji, i jak spłata skoczy nam o 100% to będą miejsca na mostach „Boom na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze” To najlepszy przepis na kolejny skowyt Finansowych Januszy i będzie: „Serdeczny bankierze, wyzyskiwaczu ludzi, Niech Cię płacz naciągniętych na Boom do litości wzbudzi” A na horyzoncie gwałtowny skok procentów z powodu inflacji, i jak spłata skoczy nam o 100% to będą miejsca na mostach obstawione przez desperatów..
mantrader
To że nieruchomości to najlepsza inwestycja, a ich ceny nie spadają to mit - http://bit.ly/2wV7ETU
niewierzacyateusz
W Polsce na 1000 mieszkańców przypada 366 mieszkań
W Europie na tysiąc mieszkańców przypada 460 mieszkań

więc nie ma się co dziwić,że przy dobrej koniunkturze w gospodarce , gdy rosną płace a kredyt tani , ludzie budują i kupują
open_mind
"że przy dobrej koniunkturze w gospodarce" I w tym momencie się zastanów.

Powiązane: Budownictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki