Boom na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Wrzesień był kolejnym miesiącem wzrostu aktywności deweloperów – tak dobrego roku jeszcze na polskim rynku nieruchomości nie było.
W samym okresie styczeń-wrzesień 2017 r. oddano do użytkowania 123 869 mieszkań, wydano prawie 200 000 pozwoleń na budowę kolejnych i rozpoczęto budowę 160 850 lokali. W każdej z tej statystyk odnotowano dwucyfrowy wzrost względem ubiegłego roku – wynika z najnowszego raportu GUS-u „Budownictwo mieszkaniowe w okresie I-IX 2017 r.”.
Niemal połowa oddanych do użytku w pierwszych trzech kwartałach roku mieszkań wynikała z inwestycji deweloperów. Inwestorzy indywidualni odpowiadali za 47,8 proc. z ponad 120 000 mieszkań. Najskromniejszy udział w wyniku miały udział spółdzielnie (1538 mieszkań) oraz pozostali inwestorzy – budownictwo społeczne czynszowe, komunalne i zakładowe oddało do użytkowania 2113 mieszkań.


Boom trwa w najlepsze
W nowym raporcie o rynku mieszkaniowym firma doradcza REAS podała dane, z których wynika, że rosnąca podaż znajduje odzwierciedlenie także w rosnącym popycie. Deweloperzy nie tylko budują, ale i sprzedają więcej z roku na roku od 2013 roku. W okresie od stycznia do września sprzedano w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi ponad 50 000 mieszkań, a prognoza na koniec roku przewiduje przekroczenie granicy 70 000 sprzedanych lokali mieszkalnych – o ok. 5000 szt. więcej niż w całym 2016 r.
ReklamaPatrząc na pełne ostatnie 12 miesięcy branża pobiła rekord – tak wiele mieszkań jeszcze w skali roku się nie sprzedało w historii polskiego rynku nieruchomości – czytamy w raporcie REAS „Rynek mieszkaniowy w Polsce – III kw. 2017 r.”. Branża spodziewa się, że końcówka roku będzie jeszcze bardziej spektakularna.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty
Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl


- W IV kw. odczuwalny będzie pozytywny wpływ programu „Mieszkanie dla Młodych”, wynikający z rezerwowania mieszkań przez osoby pragnące skorzystać z ostatniej okazji uzyskania dopłaty do wkładu własnego. Z pewnością jednak nie dla wszystkich wystarczy pieniędzy – wskazuje analiza w raporcie.
Rosną też ceny
W niemal wszystkich analizowanych miastach średnia cena wprowadzanych na rynek mieszkań w relacji kwartał do kwartału wzrosła. W Trójmieście nawet o ponad 20 proc. Spadek odnotowano jedynie we Wrocławiu.
- Rosnące ceny mieszkań wprowadzanych na rynek świadczą o tym, że deweloperzy wyraźnie zwiększyli w nowej podaży udział inwestycji droższych. Oferta ta adresowana jest przede wszystkim do inwestorów kupujących mieszkania na wynajem i do zamożniejszych nabywców, poszukujących lokali o lepszym standardzie w dogodnych lokalizacjach – piszą autorzy raportu REAS.