REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ceny transakcyjne domów zahamowały na szczycie. Pojawiły się niewidziane od dawna obniżki

Marcin Kaźmierczak2022-12-23 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-12-23 06:00

Po wielu kwartałach wzrostów średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych ustabilizowały się, a w kilku z największych polskich miast zanotowano od dawna niewidzianą korektę – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium.

Ceny transakcyjne domów zahamowały na szczycie. Pojawiły się niewidziane od dawna obniżki
Ceny transakcyjne domów zahamowały na szczycie. Pojawiły się niewidziane od dawna obniżki
/ Shutterstock

Ze wspomnianą korektą w III kw. 2022 r. mieliśmy do czynienia w Warszawie, Łodzi, Lublinie oraz Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska była ona jednak nieznaczna i wyniosła -0,1 proc. k/k. To jednak pierwszy kwartał od ponad trzech lat, w którym zanotowano obniżkę. W poprzednich kwartałach we Wrocławiu notowano wyłącznie wzrosty średniej ceny transakcyjnej, wahające się od 3 do blisko 7 proc. k/k.

Najmocniej, o 2 proc. k/k obniżyła się średnia kwota (w przeliczeniu na mkw.) wpisywana w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży domów jednorodzinnych w Warszawie. W stolicy z poprzednią obniżką mieliśmy do czynienia stosunkowo niedawno, bo w I kw. 2022 r., jednak po 2-procentowym spadku, kolejny kwartał przyniósł blisko 4-procentowy wzrost średniej ceny transakcyjnej.

Średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych [w zł/mkw.]

Miasto

III kw. 2021

II kw. 2021

III kw. 2022

Zmiana k/k

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

Warszawa

8613

9187

9005

-2,0

+4,6

Poznań

6632

7498

7655

+2,1

+15,4

Łódź

4816

5280

5224

-1,1

+8,5

Kraków

6790

7555

7568

+0,2

+11,5

Wrocław

7146

8105

8093

-0,1

+13,3

Gdańsk

7470

8090

8097

+0,1

+8,4

Lublin

5824

6505

6448

-0,9

+10,7

Olsztyn

5736

6414

6451

+0,6

+12,5

Źródło: Raport o cenach mieszkań Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium

Na drugim biegunie znalazł się Poznań, gdzie III kw. 2022 r. przyniósł wzrost średniej kwoty płaconej za domy jednorodzinne o 2,1 proc. względem II kw. 2022 r. To jednak i tak wyhamowanie tendencji wzrostowej, ponieważ w II kw. 2022 r. mówiliśmy o 4-procentowej podwyżce.

W ujęciu kwartalnym sytuacja obserwowana na rynku sprzedaży domów jednorodzinnych była podobna do tej, z którą mieliśmy do czynienia na rynku sprzedaży dużych mieszkań, zarówno o powierzchni od 60 do 80 mkw. jak i powyżej 80 mkw.

Z jeszcze mocniejszymi spadkami mieliśmy w III kw. 2022 r. do czynienia na rynku sprzedaży działek budowlanych, które „taniały” w aktach notarialnych od 1,6 do 3 proc. w skali kwartału.

W skali roku, średnie kwoty płacone za domy jednorodzinne rosły jednak w tempie podobnym, a nawet wyższym do obserwowanego w przypadku mniejszych mieszkań. Za sprawą podwyżek mających miejsce w poprzednich kwartałach, stawki notowane w III kw. 2022 r. były nawet o 15 proc. wyższe niż rok wcześniej. Taka sytuacja miała miejsce w Poznaniu.

Zdecydowanie mniej okazały wzrost zanotowano w Warszawie, gdzie w ciągu roku średnia cena transakcyjna wzrosła o 4,6 proc.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
crank
kto nie wziął kredytu hipo o czasie stracił życie dkaczego:
1. Nie dają już byle wujkowi Benowi z uszami kredytu.
2. Wzialeś kredyt o czasie jest inflacja a twoj jredyt sie właśnie dewuuje a jak byleś łebskim harrym z tybetu to wziąłeś stale % kredytu i płacisz mini ratke ci jyz nie wróci.
3. Rzad planuje program na 1 mieszkanie
kto nie wziął kredytu hipo o czasie stracił życie dkaczego:
1. Nie dają już byle wujkowi Benowi z uszami kredytu.
2. Wzialeś kredyt o czasie jest inflacja a twoj jredyt sie właśnie dewuuje a jak byleś łebskim harrym z tybetu to wziąłeś stale % kredytu i płacisz mini ratke ci jyz nie wróci.
3. Rzad planuje program na 1 mieszkanie kredyt staly 2% na 10 lat a więc.... rynek ruszy 2 lata po wyborach jesli pis wygra.
4. ale ceny przez punkt 3ci i inflacje znowu wyskoczą
5. kto kupil i jest na swoim teraz otwiera szampana i myśli gdzie jechac na wakacje czy w co lepszego sie ubrać a ten co nie kupił odlłada dalej na wkład własny
andregru
"rynek ruszy 2 lata po wyborach jesli pis wygra" mam nadzieję że nie wygra . Ceny nieruchomości wyskoczyły w Polsce nie współmiernie do inflacji jaka była i Polskich dochodów . Przejrzyj portale z nieruchomościami i zobacz jakie obniżki cen . Powołujesz się na plany rządu a nie wspominasz o planowanym podatku od pustostanów "rynek ruszy 2 lata po wyborach jesli pis wygra" mam nadzieję że nie wygra . Ceny nieruchomości wyskoczyły w Polsce nie współmiernie do inflacji jaka była i Polskich dochodów . Przejrzyj portale z nieruchomościami i zobacz jakie obniżki cen . Powołujesz się na plany rządu a nie wspominasz o planowanym podatku od pustostanów to nie wpłynie na wzrosty cen.
velazquez
Kto nie zdążył sprzedać cesji/flipa na ostatniej górce na rynku nieruchomości (2021/2022) ten przegrał życie, bo dla niektórych kryzys 2007/2008, gdzie nominalne ceny nieruchomości spadały przez kilka lat (i wróciły do wyjściowego poziomu po 10 latach) będzie tylko miłym wspomnieniem. Oczywiście „dzieci hossy” nie pamiętają, ale Kto nie zdążył sprzedać cesji/flipa na ostatniej górce na rynku nieruchomości (2021/2022) ten przegrał życie, bo dla niektórych kryzys 2007/2008, gdzie nominalne ceny nieruchomości spadały przez kilka lat (i wróciły do wyjściowego poziomu po 10 latach) będzie tylko miłym wspomnieniem. Oczywiście „dzieci hossy” nie pamiętają, ale rynek jest cykliczny…
prawdziwynierobot
a skąd wiadomo ze na szczycie? czy to nie jest jakie sugerowanie?
(nie to, żebym był entuzjastą i propagatorem dalszego wzrostu cen)
trolley
No wiadomo że w obecnej sytuacji gospodarczej i rekordowym spadku akcji kredytowej może tylko rosnąć :) To mówiłem ja, Bartosz z HRE :)
velazquez odpowiada trolley
No właśnie, co się stało z panem Bartoszem? Jeszcze jakiś czas temu, treści które „produkował” były powszechne na bankier.pl, a teraz taka posucha? Jakoś zbiegło się to chyba z czasem kiedy UOKiK wytoczył działa przeciwko HRE? XD
mikimysz
I gdzie są ci którzy mówili że nieruchy przy inflacji tylko drożeją?
velazquez
Tak gdzie byli – w biurach nieruchomości/sprzedaży u dewelopera/na „tapczanie” cesjowicza czy flipera XD
Oczywiście, o ile „rynek” ich jeszcze nie wyrzucił za drzwi, bo sytuacja w ciągu ostatnich 12 miesiącach zmieniła się „dosyć” istotnie…
ulryk-von-bomba
To dzięki inflacji ceny nie spadły mocniej. W ujęciu nominalnym ceny spadły nieznacznie póki co, ale uwzględniwszy 15% utratę wartości pieniądza to już nie wygląda to dobrze. Dzietność spada, populacja się kurczy. Niebawem wystrzeli w kosmos bezrobocie jak to miało miejsce z inflacją. Zobaczymy jak wpłynie to na wyceny To dzięki inflacji ceny nie spadły mocniej. W ujęciu nominalnym ceny spadły nieznacznie póki co, ale uwzględniwszy 15% utratę wartości pieniądza to już nie wygląda to dobrze. Dzietność spada, populacja się kurczy. Niebawem wystrzeli w kosmos bezrobocie jak to miało miejsce z inflacją. Zobaczymy jak wpłynie to na wyceny nieruchomości.
andregru odpowiada ulryk-von-bomba
Ceny spadały by szybciej gdyby rząd nie wprowadził wakacji kredytowych a NBP i RPP działając jako organ KC PIS nie zaprzestał podnoszenia stóp procentowych . USA , EBC , Bank Anglii , Szwajcaria i nawet Japonia podnoszą stopy mając niższa inflację niż Polska . Glapiński na smyczy Kaczyńskiego robi coś odwrotnego . Tak było na początku Ceny spadały by szybciej gdyby rząd nie wprowadził wakacji kredytowych a NBP i RPP działając jako organ KC PIS nie zaprzestał podnoszenia stóp procentowych . USA , EBC , Bank Anglii , Szwajcaria i nawet Japonia podnoszą stopy mając niższa inflację niż Polska . Glapiński na smyczy Kaczyńskiego robi coś odwrotnego . Tak było na początku roku gdy finansiści wzywali go do małych podwyżek stóp a on obiecywał kredytobiorcom że inflacja i stopy nie będą rosnąć . Za takie bajdurzenie i wpędzenie Polaków w spiralę kredytową powinien stanąć przed Trybunałem stanu.

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki