REKLAMA
WAŻNE

Bułgaria chce wprowadzić euro od 2024 roku

2022-01-21 16:45
publikacja
2022-01-21 16:45
Bułgaria chce wprowadzić euro od 2024 roku
Bułgaria chce wprowadzić euro od 2024 roku
fot. qvist / / Shutterstock

Minister finansów Bułgarii Kirił Ananiew potwierdził w piątek, że rząd planuje wprowadzenie w kraju euro od 1 stycznia 2024 roku. Zapewnił, że przygotowania postępują i jest przekonany, że termin wejścia Bułgarii do eurolandu zostanie dotrzymany.

Rząd i bank centralny Bułgarii przedstawili plan wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej od 2024 roku na początku lipca 2021 roku. Rok wcześniej Bułgaria została przyjęta do mechanizmu ERM II.

"Potwierdziliśmy nasz cel, jakim jest przyjęcie przez Bułgarię euro 1 stycznia 2024 roku. Technicznie wszystko postępuje dobrze, wykonujemy całą konieczną pracę, sądzę więc, że nie będzie problemów" - powiedział Ananiew w wywiadzie dla agencji Reutera, odpowiadając na pytanie o datę wstąpienia kraju do strefy euro.

Przyjęcie euro przez Bułgarię zapowiedział wcześniej poprzedni gabinet premiera Bojko Borisowa.

Wejście kraju do strefy euro zaplanowano bez okresu przejściowego; data przyjęcia nowej waluty zbiegnie się z wprowadzeniem euro jako oficjalnego środka płatniczego. Przez pierwszy miesiąc od przyjęcia wspólnej waluty lew i euro będą wykorzystywane równolegle.

W ramach przygotowania do przyjęcia euro bułgarska waluta powinna przejść przez udział w mechanizmie walutowym ERM II, zwanym też "poczekalnią do strefy euro", co najmniej do lipca 2022 roku. Potrzebne będą też pozytywne oceny Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego. Niezbędna będzie również zgoda państw eurolandu.

Bułgaria powinna też spełnić kryteria z Maastricht do członkostwa w strefie euro, w tym warunek niskiej inflacji. Dokument określa sposoby przeliczenia cen, depozytów bankowych i odsetek, a także wymiany gotówki w bankach. Określone są zmiany ustawodawcze, które trzeba wprowadzić w związku z wejściem do strefy euro. 

fit/ ap/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jas2 odpowiada demeryt_69
Eee.. dolara?
karbinadel
demeryt już zaczął gadać sam ze sobą :)
abcx
Nie zdążą, w 2024 nie będzie już euro. To tak schorowana waluta że nie da się podnieść nawet minimalnie stóp procentowych mimo rozpędzającej się inflacji. Euro ma COIVD i wszystko wskazuje że tego nie przeżyje w obecnej postaci.
demeryt_69
Jest dość prawdopodobne, że € nie przetrwa do tego momentu. Głównie za sprawą Włoch, których dług publiczny zbliża się do 160% - tak kosmiczne zadłużenie może ostatecznie pogrzebać ten utopijny eksperyment.
demeryt_69
Żeby było zabawniej, to od krajów €-zony wymaga się utrzymania zadłużenia na poziomie maksymalnie 60% PKB.

Ponieważ środki znieczulające EBC powoli się wyczerpują, to jakiś rodzaj kryzysu w tym roku jest prawdopodobnie nieunikniony.

demeryt_69
Generalnie istnieją trzy rozwiązania tego problemu. Pierwszy to bankructwo Włoch. Odkąd duża część włoskiego długu ma charakter krajowy, to rozwiązanie takie oznaczałoby, że włoski rząd stratami obarczy własnych obywateli, co byłoby mocno problematyczne.
demeryt_69
Drugie rozwiązanie to opuszczenie przez Włochy €-zony. Z włoskiej perspektywy wyjście to miałoby taką zaletę, że stratami obarczone byłyby kraje-wierzyciele, takie jak np. Niemcy.

Gdyby zastosowano to rozwiązanie, to na jego tle Brexit wyglądałby jak mała podwórkowa sprzeczka.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki