REKLAMA

British Automotive Holding podtrzymuje plany dywidendowe

2018-08-07 13:38, akt.2018-08-07 16:20
publikacja
2018-08-07 13:38
aktualizacja
2018-08-07 16:20

British Automotive Holding podtrzymuje plany dywidendowe - poinformował we wtorek zarząd grupy.

fot. Reuters / / FORUM

"Dywidenda będzie utrzymana. Nie ma żadnych przesłanek, żeby coś w dywidendzie zmieniać" - powiedział prezes Mariusz Książek.

W poniedziałek grupa podała, że Jaguar Land Rover Limited wypowiedział jej umowę importerską. Zgodnie z treścią wypowiedzenia umowa wygaśnie 1 sierpnia 2020 roku. Grupa oceniła, że wypowiedzenie umowy jest "elementem szerszych zmian w europejskiej polityce sprzedażowej Jaguar Land Rover".

"JLR zauważył wielki potencjał rynku polskiego, zauważył, że rynek jest dojrzały i jest sieć dealerska, która jest w stanie temu sprostać. Paradoksalnie, rozwijając sieć dealerską i inwestując w nowe obiekty pomogliśmy JLR podjąć decyzję" - powiedział we wtorek na konferencji wiceprezes Arkadiusz Miętkiewicz, odpowiedzialny za działalność importerską.

"Operacyjnie przez najbliższe dwa lata nic się nie zmienia" - powiedział wiceprezes Miętkiewicz.

"Pozostają nam dwa lata w importerce i będziemy maksymalizować nasze wyniki po to, żeby jak najwięcej przekazać akcjonariuszom" - powiedział wiceprezes Arkadiusz Miętkiewicz, odpowiedzialny za działalność importerską.

W styczniu 2018 roku BAH podał, że chce wypłacać w formie dywidendy ok. 80 proc. skonsolidowanego wyniku.

W maju akcjonariusze spółki zdecydowali o wypłacie 0,92 zł dywidendy na akcję, w dwóch transzach po 0,46 zł każda. Łącznie na ten cel ma trafić 38,2 mln zł. Zysk netto British Automotive Holding w 2017 roku wyniósł 61,8 mln zł.

BAH chce kontynuować działalność jako grupa dealerska

British Automotive Holding po wygaśnięciu umowy importerskiej z Jaguar Land Rover zamierza kontynuować działalność jako grupa dealerska. Grupa chce przygotować się do obsługi 2,5 tys. samochodów w roku 2020/21 - poinformował we wtorek zarząd grupy. Jednym ze scenariuszy jest także nowa działalność importerska.

Mariusz Książek, prezes BAH, powiedział, że przed spółką otwierają się nowe horyzonty. Poinformował, że jednym ze scenariuszy jest nowa działalność importerska marki nieobecnej dotąd na rynku polskim. W ramach działalności dealerskiej spółka nie wyklucza wprowadzenia do salonów innych marek.

W 2017 roku BAH sprzedał w ramach działalności importerskiej 2,5 tys. samochodów. W listopadzie 2017 roku spółka informowała, że w średnim terminie planuje dojść do sprzedaży 5 tys. samochodów rocznie i bada możliwość sprzedaży takiej liczby aut w roku 2020/21.

"Spodziewamy się, że Jaguar Land Rover potwierdzi te plany, a być może będziemy nawet dążyć do jeszcze szybszego wzrostu sprzedaży. Mamy ambitne plany - 3 tysiące plus w tym roku, a w przyszłym znowu co najmniej dwucyfrowy wzrost sprzedaży, po to żeby w 20/21 sprzedać co najmniej 5 tys. aut" - powiedział wiceprezes Miętkiewicz.

W pierwszym półroczu 2018 roku BAH sprzedał w ramach działalności importowej 1629 sztuk aut, czyli o 34 proc. więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie.

"Kiedy przestaniemy być importerem, zamierzamy kontynuować działalność jako grupa dealerska" - dodał.

Miętkiewicz poinformował, że spółka chciałaby sprzedawać około połowy całej sprzedaży Jaguara Land Rovera w Polsce.

"Będziemy mieli jedną marżę a nie dwie, ale sieć dealerska to także usługi serwisowe, części zamienne" - powiedział wiceprezes.

"Chcemy być w tym biznesie długoterminowo, będziemy przygotowywać sieć dealerską nie tylko w zakresie budowy nowych obiektów, ale przede wszystkim w zakresie rozwoju struktury zarządczej, wydajności pracy, szkolenia personelu. Chcemy przygotować się do dużego skoku, czyli obsługi 2,5 tys. samochodów w roku fiskalnym 2020/21" - dodał.

British Automotive Holding to importer, wyłączny przedstawiciel na Polskę oraz diler samochodów Jaguar, Land Rover i Aston Martin.

sar/ osz/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki