REKLAMA

„Bezpieczny kredyt”. Czy można zarejestrować firmę w mieszkaniu, nie prowadząc tam działalności? Tak, ale...

Wojciech Boczoń2023-11-27 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-27 06:00

Jedną z kwestii budzących wątpliwości w przypadku „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” jest możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej. Ustawa mówi, że kredytowany lokal nie może być przeznaczony na prowadzenie firmy. Jak wygląda natomiast kwestia samej rejestracji działalności, bez fizycznego wykonywania tam pracy?

„Bezpieczny kredyt”. Czy można zarejestrować firmę w mieszkaniu, nie prowadząc tam działalności? Tak, ale...
„Bezpieczny kredyt”. Czy można zarejestrować firmę w mieszkaniu, nie prowadząc tam działalności? Tak, ale...
fot. Mascha Tace / / Shutterstock

Z takim pytaniem zwrócił się do nas jeden z czytelników. - Czy sam fakt zarejestrowania działalności bez jej fizycznego prowadzenia w mieszkaniu zakupionym w ramach „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” może grozić utratą dopłat do kredytu? Prowadząc działalność usługową, potrzebny jest adres, a zakupione mieszkanie fizycznie będzie mieszkaniem – pyta nas pan Tomasz (imię zmienione).

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

„Można, ale…”

Odpowiedzi udziela Marcin Berus, ekspert kredytowy Lendi. - Zgodnie z interpretacją Ministerstwa można zarejestrować i prowadzić działalność w nabywanej nieruchomości, jeżeli jej charakter nie wyklucza celu mieszkaniowego nieruchomości (prowadzenia gospodarstwa domowego) i kredytobiorca nie korzysta z gwarancji wkładu własnego bądź spłaca kapitał w wysokości odpowiadającej gwarancji – mówi ekspert. Podpowiada, że jeśli kredytobiorca chce skorzystać z gwarancji mieszkaniowej, to może wynająć wirtualny adres dla działalności.

Drugie pytanie w sprawie rejestracji działalności skierował do nas inny czytelnik. Chodzi o rozliczanie się z urzędem skarbowym w przypadku firmy, która nie ma wskazanego stałego miejsca wykonywania.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” a rozliczenia z fiskusem

- Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, która nie ma w CEIDG wskazanego stałego adresu wykonywania działalności. Tym samym rozliczamy się z US tożsamym dla mojego miejsca zamieszkania. Po wzięciu kredytu „BK2” z wkładem własnym gwarantowanym przez BGK nie wiem, czy mogę rozliczać JDG w taki sam sposób (tj. nadal bez wskazanego w CEiDG stałego miejsca wykonywania działalności), ale w US tożsamym dla nowego miejsca zamieszkania – pyta nas pan Adam (imię zmienione).

- Tak, można rozliczać się w US dla nowego miejsca zamieszkania. Tu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” nie ma nic do rzeczy. Ważne są przepisy podatkowe – mówi ekspert firmy Lendi.

Dla kogo „Bezpieczny kredyt 2 proc.”?

Przypomnijmy, że „Bezpieczny kredyt 2 proc.” to rozwiązanie dla osób do 45. roku życia. Mogą z niego skorzystać klienci, którzy nie posiadają żadnej nieruchomości, a zakupione mieszkanie będzie przeznaczone na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Nie można więc takiego lokalu wynająć lub prowadzić w nim w rzeczywistości działalności gospodarczej.

Maksymalna kwota finansowania wynosi 500 tys. zł w przypadku singla i 600 tys. dla par. Wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego będzie różnicą między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” – lista banków

Poniżej znajduje się lista banków, które podpisały umowy z BGK o współpracy w zakresie „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”:

 • Alior Bank
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 • Bank Ochrony Środowiska
 • Bank Pekao
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Santander Bank Polska – data rozpoczęcia oferowania 29.11.2023 r.
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem
 • VeloBank
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Jeśli macie pytania dotyczące "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", piszcie na adres alert@bankier.pl lub redakcja@bankier.pl. Odpowiedzi na nadsyłane pytania publikujemy tutaj.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki