REKLAMA

Amerykanie zadłużeni bardziej niż w 2008 roku

Krzysztof Kolany2018-02-13 22:16główny analityk Bankier.pl
publikacja
2018-02-13 22:16
Amerykanie zadłużeni bardziej niż w 2008 roku
Amerykanie zadłużeni bardziej niż w 2008 roku
/ Reuters

Na koniec 2017 roku długi Amerykanów przekroczyły historyczny szczyt z trzeciego kwartału 2008 roku - poinformowała nowojorska Rezerwa Federalna. Na rynku nie widać zaniepokojenia takim stanem rzeczy.

13 150 000 000 000 dolarów. To łączne zadłużenie Amerykanów z tytułu kredytów hipotecznych, kart kredytowych, pożyczek studenckich czy długów na zakup auta. Ta astronomiczna kwota 13,15 bilionów USD (13 150 miliardów USD) okazała się o 473 mld USD wyższa od poprzedniego rekordu z III kw. 2008 roku (12,68 bln USD). Jednakże o ile w 2009 roku zadłużenie gospodarstw domowych w USA wynosiło 87% produktu krajowego brutto, to obecnie relacja ta wynosi 67%.

Od dołka z II kw. 2013 roku długi amerykańskich gospodarstw domowych zwiększyły się o 17,9%. Tylko w 2017 roku długi Amerykanów urosły o 572 mld USD. Równocześnie stopa oszczędności w USA spadła w pobliże 2% - najniższego poziomu od dekady.

Przeszło 2/3 zadłużeniowego balastu stanowiły kredyty hipoteczne, opiewające na łączną kwotę 8,88 bilionów dolarów. Czyli o 139 mld USD więcej niż kwartał wcześniej. Do tego trzeba dołożyć 444 mld USD salda pożyczek zaciągniętych pod zastaw nieruchomości.

Drugą pod względem ciężaru kulą u nogi amerykańskiego konsumenta stanowią kredyty studenckie opiewające na 1,38 bln USD. Sporo - bo ponad 1,22 bln USD - ważą także pożyczki na zakup samochodów. Do tego jeszcze nieco ponad bilion odnawialnego kredytu konsumpcyjnego - czyli głównie długów z tytułu kart kredytowych.

Mimo że długi Amerykanów wyrównały kryzysowy rekord, to ich spłacalność jest generalnie taka sama lub nawet lepsza niż przed bankructwem Lehman Brothers. Z wyjątkiem coraz bardziej kłopotliwych kredytów studenckich (gdzie ponad 10% pożyczek ma opóźnienie w spłacie przekraczające 90 dni) sytuacja wygląda dość dobrze (aczkolwiek wyraźnie psuje się portfel "samochodowy").

Trzeba jednak wziąć poprawkę na fakt, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych nadal są bardzo niskie, a stopa bezrobocia utrzymuje się na najniższym poziomie od 17 lat. Gdy dobra koniunktura się skończy, a koszty kredytu wzrosną, Amerykę czeka kolejny kredytowy kac.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
do_niczego
Po co ŻYĆ na KREDYT zapraszamy do RAJU zwanego POLSKA,pracy dużo,wysokie zarobki a robić nie ma komu,wyrwiecie się z BIEDY i spłacicie swoje KREDYTY. ZAPRASZAMY.Nasz rząd aż wypłaca sobie NAGRODY za te SUKCESY. BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ.
jurnydziadek
13,15 bilionów USD to i tak malo przy dlugu samego rzadu federalnego (20.6 bilionów USD), nie wspominajac nawet o dlugach korporacji.
ajwaj
Zycie "na kreche" czyli " na zeszyt" nie jest komfortowe :)

W Niemczech wyliczyli dosc obrazowo i w przyblizeniu, ze wzrost stóp procentowych o 1 % to fala niewyplacalnosci kredytów na nieruchomosci ca 1 000 000 przypadków. A poniewaz na nieruchomosciach jest banka, dotknieci komornikiem za mieszkanie,
Zycie "na kreche" czyli " na zeszyt" nie jest komfortowe :)

W Niemczech wyliczyli dosc obrazowo i w przyblizeniu, ze wzrost stóp procentowych o 1 % to fala niewyplacalnosci kredytów na nieruchomosci ca 1 000 000 przypadków. A poniewaz na nieruchomosciach jest banka, dotknieci komornikiem za mieszkanie, domek zostana z dlugami, mimo juz dokonanych wplat.
A % juz rosna, po wzroscie % m.in. za obligacje
sel
Na razie jak widać kredyty są spłacane...być może nowymi, ale są..
kimdzongtusk
Tak, to się nazywa "pętla zadłużeniowa" . Wchodzą drugi raz do tej samej rzeki.
mjwhite odpowiada kimdzongtusk
niby tak, z tym że jak nowy kredyt jest "tańszy" to można się trochę poratować.
open_mind
Jak na razie to powiększa się niespłacalność jak i ogólna suma zadłużenia. !!!
open_mind
Bańki jakie były do nadmuchania zostały wykorzystane, Obecnie świat zmienia się na naszych oczach dramatycznie a my ślepi i aroganccy udajemy że wszystko nasze rządy są w stanie załatwić poprzez zwiększenie zadłużania, przecież wojny upadki to nie może się wydarzyć w naszym życiu? Gwarantuje wam że jesteście Bańki jakie były do nadmuchania zostały wykorzystane, Obecnie świat zmienia się na naszych oczach dramatycznie a my ślepi i aroganccy udajemy że wszystko nasze rządy są w stanie załatwić poprzez zwiększenie zadłużania, przecież wojny upadki to nie może się wydarzyć w naszym życiu? Gwarantuje wam że jesteście w ogromnym błędzie. Czas apokalipsy już się rozpoczął tylko my nie chcemy tego przyznać. Gwarantuje wam że obecne i przyszłe miesiące zapiszą się w historii jako największy czas upadku świata w historii ludzkiej. https://www.youtube.com/watch?v=gemxu0Wk2Bc
open_mind
Zawsze wam pisałem że światem rządzi FBI I Comey z mała grupą ludzi na siódmym piętrze budynku FBI dokonywali tych wszystkich manipulacji. Czy oni nie zdawali sobie sprawy że tańczą z diabłem i któregoś dnia muzyka przestanie grać? Tak teraz czekają ich ciężkie czasy.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki