REKLAMA

Zmiany w umowie o pracę. Umowy terminowe tylko do 33 miesięcy

2016-02-21 19:15
publikacja
2016-02-21 19:15

Od poniedziałku wchodzą w życie nowe zasady zawierania umów terminowych o pracę - możliwość przedłużania ich została ograniczona do 33 miesięcy.

fot. BDS / / YAY Foto

Ogłoszona pół roku temu nowelizacja Kodeksu pracy, którą Sejm uchwalił 25 czerwca 2015 r., zmieniła też długość okresu wypowiedzenia dla umów na czas określony - ujednoliciła je z umowami stałymi.

Łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe między tymi samymi stronami nie może być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech - czwarta z mocy ustawy stanie się umową na czas nieokreślony. Wcześniej będzie można zawrzeć umowę na okres próbny, nie dłuższy niż 3 miesiące.

Oznacza to, że maksymalnie po trzech latach - licząc z umową próbną - umowy terminowe będą zmieniane z mocy prawa na zawarte na czas nieokreślony.

Nowela daje prawo pracodawcy przedłużyć umowę na dłuższy okres, "gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie". O takich dłuższych umowach będzie trzeba jednak informować Państwową Inspekcję Pracy.

Wyjątkami od limitu mogą też być umowy okresowe zawierane na czas określony w celu m.in.: zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności; wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym; wykonywania pracy przez okres kadencji.

Od poniedziałku zmieni się też okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony. Będzie on teraz zależny od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy - tak jak jest obecnie w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony. Przy zatrudnieniu krótszym niż sześć miesięcy okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, od pół roku do trzech lat - miesiąc, a powyżej trzech lat - trzy miesiące.

Do tej pory okres wypowiedzenia umów terminowych wynosił dwa tygodnie, niezależnie od czasu, na jaki zostały zawarte. W marcu 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia dla umów terminowych bez względu na długość zatrudnienia jest dyskryminujący.

Ustawa poprawia też sytuację kobiet w ciąży zatrudnionych na umowy na czas określony. Zakłada, że umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Po porodzie matce przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia - rozwiązaniu umowy o pracę.

Zmiany dla zatrudnionych w 2016 roku

Zmiany dla zatrudnionych w 2016 roku

Rok 2016 będzie czasem zmian nie tylko dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nowe przepisy zaczną obowiązywać również tych, którzy pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne – umowy-zlecenia czy umowy o dzieło.

Począwszy od e-zwolnień, a skończywszy na oskładkowaniu umów-zleceń – sprawdź, jak zmienia się sytuacja zatrudnionych w nowym roku.

Do Kodeksu dopisano też stosowane w praktyce rozwiązanie - zwalnianie z obowiązku świadczenia pracy na okres wypowiedzenia umowy o pracę. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Poprzedni rząd zmienił przepisy, by ograniczyć nieuzasadnione wykorzystywanie przez pracodawców umów na czas określony. Były one niejednokrotnie zawierane na bardzo długie okresy bez obiektywnego uzasadnienia i pozbawiają pracowników poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa - uzasadniał w przedłożeniu rząd.

Rząd i parlamentarzyści w debacie nad projektem zaznaczali, że nowelizacja nie eliminuje umów terminowych jako takich z porządku prawnego w Polsce, choć podstawą zatrudnienia powinny być umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zgodnie z Kodeksem pracy od poniedziałku będzie można zawrzeć jedynie jedną z trzech umów - na okres próbny, na czas określony, albo na czas nieokreślony. Dotychczasowe umowy na czas wykonywania określonej pracy albo na czas zastępstwa nieobecnego pracownika będą teraz umowami na czas określony.

Przepisy przejściowe szczegółowo określają, w jaki sposób traktować obecnie trwające umowy okresowe - czy wliczają się do limitów wprowadzanych obowiązującą od poniedziałku nowelizacją.(PAP)

ago/ bk/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~aagi
Miałam umowę na 3 lata, teraz gdy chciałam zaświadczenie, że pracuję, dowiedziałam się, że umowa została przedłużona bez mojej wiedzy na tych samych warunkach. Czy umowa sama automatycznie bez mojej wiedzy się przedłuża na podstawie tej ustawy? Bardzo proszę o odpowiedz.
~Olo
Hej ja dostałem pierwsza umowę na dwa lata a niedawno podpisałem kolejna na dwa lata i jak to się ma do tych 33 miesiecy
~Artur
Od 1 września 2016 mamy też zmianę w zawieraniu umów o pracę. Szczegóły można znaleźć tutaj: http://www.lexagit.pl/zmiany-w-zawieraniu-umow-o-prace-juz-od-1-wrzesnia-2016-roku/l Zmniejszenie szarej strefy z zatrudnieniu. Ale jak będzie w rzeczywistości? Pewnie i tak pracodawcy znajdą sposób by ten przepis skutecznie obejść.
~Artur
Od 1 września 2016 mamy też zmianę w zawieraniu umów o pracę. Szczegóły można znaleźć tutaj: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zmiany-w-umowie-o-prace-Umowy-terminowe-tylko-do-33-miesiecy-3488971.html Zmniejszenie szarej strefy z zatrudnieniu. Ale jak będzie w rzeczywistości? Pewnie i tak pracodawcy znajdą sposób by ten przepis skutecznie obejść.
~karol
Te zapowiedzi są niestety nie do końca optymistyczne, bo to jednak ograniczenie bezpieczeństwa. Pracuję w Impelu, dużo tu się dyskutuje o umowach, ci pewniacy, którzy taką pewną, bezterminową umowę o pracę mają są wygranymi. Też do nich należę, ale to jakość pracy decyduje.
~Marek
Czy ta zmiana dotyczy tylko nowych umów czy zawarte na przykład 3 lata temu też się pod tą zmianę łapią?
~Bee
A co mam zrobić pracując od 3 lat w tym samym miejscu przez pośrednika miałem już 2 1,5roczne umowy z agencją san pro i jej klonem teraz dostałem kolejna umowę na 1,5roku z drugim klonem agencji san pro.Dlaczego w ustawie brak zapisu ze nie można "tymczasowo" faktycznie pracować dłużej niż 1,5roku bez względu na zmieniające A co mam zrobić pracując od 3 lat w tym samym miejscu przez pośrednika miałem już 2 1,5roczne umowy z agencją san pro i jej klonem teraz dostałem kolejna umowę na 1,5roku z drugim klonem agencji san pro.Dlaczego w ustawie brak zapisu ze nie można "tymczasowo" faktycznie pracować dłużej niż 1,5roku bez względu na zmieniające się tylko fikcyjne agencje mające niemal ta sama nazwę adres właściciela oraz osobę koordynujaca, dla mnie jest to jawne bezczelne obchodzenie prawa.gdzie jest rozsądek i trzeźwo spojrzenie sędziego widzacego ta patologie a nie jedynie tempe patrzenie czy formalnie ten biznesiek działa zgodnie z prawem, czy jak pójdę do PIPu to w ogóle będą w stanie coś z ta parodia państwa prawa zrobić?już dawno powinienem dostać umowę bezpośrednio u pracodawcy u którego faktycznie rozpocząłem 4 rok pracy
~niepelnosprawny_org
za wiele to nie daje...
~abc
no to po 2 latach zwolnię i zatrudnię innego
~autorzyna
no i będziesz szkolił od zera kolejnego pracownika, poprawiając po nim błędy a jednocześnie komuś innemu oddasz człowieka doświadczonego ... wiesz lepiej, nie wnikam

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki