REKLAMA

"Zdmuchnięte" wzrosty na Wall Street

2020-03-25 21:12, akt.2020-03-26 06:23
publikacja
2020-03-25 21:12
aktualizacja
2020-03-26 06:23
fot. OSORIOartist / Shutterstock

W końcówce środowej sesji Dow Jones i S&P500 oddały znaczą część wzrostów, a Nasdaq zakończył dzień pod kreską. W drodze są już „helikoptery” z dwoma bilionami dolarów, jakie zostaną zrzucone na gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

W nocy z środy na czwartek Senat USA uchwalił „pakiet stymulujący” gospodarkę opiewający na dwa biliony dolarów, czyli prawie 9,5% amerykańskiego produktu krajowego brutto. Pieniądze te zostaną w większości rozdane Amerykanom oraz wpompowane do gospodarki jako pożyczki dla małego, średniego i wielkiego biznesu.

Aby pokryć te nadzwyczajnie nadzwyczajne wydatki – stanowiące ponad 40% tegorocznego budżetu federalnego – rząd Stanów Zjednoczonych powiększy dług publiczny wynoszący ponad 23,5 bilionów dolarów. I nie musi przy tym szukać inwestorów – nowo wyemitowane obligacje może kupić Rezerwa Federalna płacąc za nie świeżo wykreowanymi USD w ramach ogłoszonego w poniedziałek nieograniczonego „ilościowego poluzowania” (QE).  W żargonie ekonomistów finansowanie transferów dla ludności dodrukiem pustego pieniądza określane jest mianem „helicopter money”.

/ Bankier.pl

Problem w tym, że nikt nie wie, czy nawet tak bezprecedensowe środki uchronią Amerykę przed gospodarczą depresją wywołaną  faktycznym „zamknięciem gospodarki” w obawie przed koronawirusem. Najwięksi pesymiści wieszczą, że PKB Stanów Zjednoczonych może w drugim kwartale skurczyć się o połowę, a stopa bezrobocia podskoczyć do 30%.

Gra pod uniknięcie tego scenariusza spowodowała, że we wtorek Dow  Jones poszedł w górę o ponad 11% i zanotował największy dzienny wzrost od… końcówki Wielkiego Kryzysu w 1933 roku. Lecz w środę o wzrosty było już trudniej. Po niezłym otwarciu nowojorskie indeksy szybko spadły pod kreskę, by później równie szybko wyjść na znaczący plus. S&P500 jeszcze na pół godziny przed końcem sesji rósł o 4,5%. Ale ostatecznie skończył ze wzrostem o ledwie 1,15%, co tłumaczono wypowiedzią senatora Sandersa, grożącego zablokowaniem pakietu stymulującego gospodarkę.

Dow Jones, który przez sporą część środowej sesji był notowany blisko 22 000 pkt., w końcówce notowań stracił 800 pkt i ostatecznie zyskał „tylko” 2,37%, rosnąc o niemal 500 punktów. Te liczby pokazują z jak ogromną zmiennością i niepewnością mamy obecnie do czynienia na amerykańskim (i nie tylko amerykańskim) rynku akcji. Nasdaq, który rósł już o 3,4%, zakończył handel pod kreską, zniżkując o 0,45%.

Inwestorzy poruszają się po omacku, usiłując oszacować skalę zniszczeń w gospodarce wywołanych reakcją polityków na pandemię Covid-19. Nie ma jeszcze żadnych danych makroekonomicznych, a rozrzut prognoz mieści si od łagodnej i krótkiej recesji po wieloletnią depresję. Nie sposób więc oszacować przyszłych zysków giełdowych spółek, co jest zasadniczym sensem giełdy. Jak na razie sytuacja na froncie epidemiologicznym stale się pogardza i nie widać jeszcze punktu zwrotnego tej epidemii. Prawdopodobnie dopiero gdy się on pojawi, rynek będzie gotowy na nieco trwalsze odbicie.

Na razie mamy do czynienia z nieco impulsywnym odbiciem w najmocniej przecenionych sektorach. W środę akcje Boeinga zyskały ponad 24% po informacji, że spółka w maju może wznowić produkcję feralnego modelu 737 MAX. Po przeszło 20% drożały też akcje linii lotniczych i firm z branży turystycznej.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
2bln $ dodruku... to jak by ktoś miał wątpliwości po co wypuszczono tego wirusa na szczycie gigantycznej bani. i to jeszcze chinach. Teraz amerykanskie indeksy mogą isc kolejne x10 w górę. A swiat cały wykolejony. Czy mogło być piękniej?
ajwaj
I jak nizej - potwierdzenie wlasnie "stymulacji ekonom." u kal-bojów :)
_________________________

"W związku z rosnącą liczbą ofiar śmiertelnych kryzysu koronnego metropolia Nowego Jorku wybudowała tymczasową kostnicę.
Białe namioty zostały rozstawione na zewnątrz szpitala Bellevue na Manhattanie,
I jak nizej - potwierdzenie wlasnie "stymulacji ekonom." u kal-bojów :)
_________________________

"W związku z rosnącą liczbą ofiar śmiertelnych kryzysu koronnego metropolia Nowego Jorku wybudowała tymczasową kostnicę.
Białe namioty zostały rozstawione na zewnątrz szpitala Bellevue na Manhattanie, jak pokazały zdjęcia, a lokalne media doniosły jednogłośnie w środę. Strona internetowa "Politico" podała, powołując się na anonimowe źródła z Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, że w przyszłym tygodniu kostnice w mieście Wschodniego Wybrzeża osiągną granice swoich możliwości.
Nowy Jork ma zdecydowanie najwięcej ofiar w USA w pandemii korony, z około 200 ofiarami śmiertelnymi, jak podaje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. W całym kraju liczba zgonów w środowy wieczór (czasu lokalnego) wynosiła około 900. W ośrodku kulturalno-gospodarczym obowiązują obszerne godziny policyjne. Restauracje, bary, szkoły, muzea i pokazy na Broadwayu są zamknięte."
kamil3ds
Ameryka też się sypie,
to osobny rozdział,
Bill Clinton palił trawę,
ale się nie zaciągał
==================
Tylko trochę ludności coś tam jeszcze produkuje
Cała reszta tylko usługuje oraz informuje

Kazik Staszewski to lepszy wieszcz niż Słowacki
darjusz777
EBC i banki krajowe powinny na już podejmować działania by $ TEN DODRUKU BEZ LIMITU zatrzymać jeśli wejdzie on w realne aktywa to koniec ekonomi i twardy reset . Coś co jest darmo a kupi się za to towar to jak wirus nie widzisz a zabija . Przed wirusem siedzimy w domach i zamknięte granice a wirus FED infekuje i gorszy od EBC i banki krajowe powinny na już podejmować działania by $ TEN DODRUKU BEZ LIMITU zatrzymać jeśli wejdzie on w realne aktywa to koniec ekonomi i twardy reset . Coś co jest darmo a kupi się za to towar to jak wirus nie widzisz a zabija . Przed wirusem siedzimy w domach i zamknięte granice a wirus FED infekuje i gorszy od tego który dotyka ludzi zasypać świat pieniądzem bez ograniczenia dodruku to jak zniszczyć każdy inny pieniądz to wojna ekonomiczna
ze światem przez FED . Drukujecie sobie dolary to niech sobie będą w USA i ILE CHCECIE NICH TAM BĘDZIE ale nie u nas bo obudzimy się z niczym . TO MOJE PRYWATNE ZDANIE ale przypomina mi to II wojna światowa naziści i drukowanie fałszywego pieniądza by zawalić ekonomię a tu oficjalnie ogłasza się " DRUKUJEMY NIC NAS NIE OBCHODZI MACIE PŁACIĆ ZA TO WY NORMALNYM PIENIĄDZEM "

znawca_wszystkiego
Ten dolar nie będzie w aktywach, ten dolar będzie w kredycie. A ten kredyt to już jest chyba na 5 pokoleń do przodu. Twardy reset musi nastąpić, bo przyszłe pokolenia na pewno nie będą spłacać długów prapradziadków, bo musieliby oddawać 99% swojej pensji jako podatki. Taki system nazywa się zamordyzm, i nawet przywódca Ten dolar nie będzie w aktywach, ten dolar będzie w kredycie. A ten kredyt to już jest chyba na 5 pokoleń do przodu. Twardy reset musi nastąpić, bo przyszłe pokolenia na pewno nie będą spłacać długów prapradziadków, bo musieliby oddawać 99% swojej pensji jako podatki. Taki system nazywa się zamordyzm, i nawet przywódca pokroju hitlera nie zmusi miliardów ludzi do bycia robotami pracującymi za miskę ryżu. Poki co amerykański dług spłaca cały świat, ale lista frajerów takich jak polska się kończy.
darjusz777 odpowiada znawca_wszystkiego
Na zimno patrząc FED i USA ograły wszystkich epidemie wykorzystano by zarobić na niej . TWORZĄ Z NICZEGO REALNE PIENIĄDZE . Fed wirtualnie zapisał $ ODKUPI BEZ OGRANICZEŃ OBLIGACJE te są i tak na ZERO OPROCENTOWANE daje to nieograniczone nieograniczone możliwości " Banką ich BANKĄ " BY SPEKULOWAĆ NA SKALĘ Na zimno patrząc FED i USA ograły wszystkich epidemie wykorzystano by zarobić na niej . TWORZĄ Z NICZEGO REALNE PIENIĄDZE . Fed wirtualnie zapisał $ ODKUPI BEZ OGRANICZEŃ OBLIGACJE te są i tak na ZERO OPROCENTOWANE daje to nieograniczone nieograniczone możliwości " Banką ich BANKĄ " BY SPEKULOWAĆ NA SKALĘ BEZ SKALI realna gospodarka w UE zamknięta ludzie mogą w milionach tracić pracę a tu " te ich banki ponosiły straty na akcjach opcjach itd. " teraz już nie stracą nie pokarzą straty nie oddają niczego TYM KTÓRZY MAJA PIENIĄDZE I MOGLI BY TO KUPIĆ zarobić mogą tylko " ICH BANKI NIKT INNY NIE MA TAKIEGO DOSTĘPU Z NICZEGO DO PIENIĄDZA " mogą kupić wszystko co jest a zapłacisz TY JA ale już nie WIRTUALNIE ALE ZŁOTÓWKAMI a na koniec to PUSZCZĄ I BĘDZIE KRACH bo jak teraz wyliczyć wartość Firmy gdy nie można z domu wyjść a zieleń na giełdach napędzana " to wszystko tylko dla niektórych " rośnie jak by REALNY ŚWIAT MIAŁ ŻYCIOWE ZYSKI I ZAROBKI LUDZIE SZCZĘŚLIWI ZDROWI BEZ DŁUGÓW I STALI W KOLEJCE PO NOWE SAMOCHODY DOMY itd..... Jedynie Chiny są w stanie powiedzieć dość NIE CHCĘ DOLARA CO SKUTKOWAŁO BY ODWROTEM OD S
niego SKORO MOŻNA BEZ OGRANICZEŃ TO NIC TO NIE WARTE I URATOWAĆ Hmmmm ŚWIAT ZANIM FED I JEGO BANKI NAS ZNISZCZĄ PAZERNOŚCIĄ oczywiście że jestem za pomocą gospodarce ale tu nie ma pomocy ale RABUNEK INNYCH PAŃSTW I zgarnąć wszystko dla siebie
kimdzongtusk
Jaki jest sens istnienia takiej fake-giełdy jak Wall Street, skoro jest ona recznie sterowana przez FED niczym gospodarka CCCP , a ceny są urzędowo ustalane przez prezydenta i Powella ? Co na to neoliberalni wyznawcy wolnego rynku i kapitalizmu ?
ajwaj
Przyczyn radosci u kal-bojów nie ma
I sie 3,5 bln $ w spalarni spopielilo, nieco popiolu sie jarzy.
_______________
""Z ca 60 000 zarazonych nikt nie wyzdrowial.
Symboliczne dla Amerykanów - samochody, przedsiębiorstwa wszelkich form własności, stopniowo zamykają się, rośnie bezrobocie. Jest już jasne,
Przyczyn radosci u kal-bojów nie ma
I sie 3,5 bln $ w spalarni spopielilo, nieco popiolu sie jarzy.
_______________
""Z ca 60 000 zarazonych nikt nie wyzdrowial.
Symboliczne dla Amerykanów - samochody, przedsiębiorstwa wszelkich form własności, stopniowo zamykają się, rośnie bezrobocie. Jest już jasne, że ofiarą stanie się amerykański olej łupkowy. 7% PKB. Łącznie wyniesie sześć bilionów dolarów skierowane jako pomoc finansowa w związku z pandemią. Według doradcy prezydenta ds. Gospodarczych Larry'ego Kudlowa jest to największa kwota pomocy finansowej dla obywateli amerykańskich w historii Stanów Zjednoczonych.

Niektóre stany (Ohio, Nowy Jork, Kalifornia, Illinois, Connecticut, New Jersey i wiele innych) nakładają kwarantannę. Tak więc w Nowym Jorku wprowadzono całkowitą kwarantannę. W kraju wyraźnie brakuje lekarzy, podczas gdy są oni importowani z zagranicy, nie ma wystarczającej liczby urządzeń mechanicznej wentylacji. Stany Zjednoczone nie mają jednolitego systemu opieki zdrowotnej. Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ostrzegł że szpitale stanowe w mieście będą trwać kolejny maksymalny tydzień, a potem miejsca i leki się skończą.

Zachodni światopogląd jest jeszcze bardziej reprezentowany w Stanach Zjednoczonych. Fakt, że dla "nie wolnego swiata" jest drobiazgowy lub historycznie nawykowy (trudności), dla Stanów Zjednoczonych - warunek krytyczny. Siłą łączącą Amerykanów jest ich styl życia oparty na wysokim standardzie życia, który jest zapewniony głównie dzięki globalnej redystrybucji środków finansowych na ich korzyść. Większość Amerykanów żyje na kredyt, utrata oszczędności finansowych z powodu „nieprzewidzianych okoliczności” (pandemia) doprowadzi do chaosu w tym kraju. Sprzedaz broni rosnie.

Utajone nastroje separatystyczne w Stanach Zjednoczonych wzrosną do jakościowo nowego poziomu. Separatyzm w Stanach Zjednoczonych ma element historyczny, etniczny i religijny.

Wojna? Koronawirus (lub sztuczna panika na ten temat) niepotrzebnie szybko „pokrył” Stany Zjednoczone, nie ma już siły, pieniędzy, czasu na intrygi zewnętrzne, wszystko zostanie przeznaczone na walkę z pandemią w tym kraju."" itd.
sharkhunter
A po ile rubel dzisiaj? Lol
staryznajomy
A kto im zabroni. Trump gora. To samo zrobili w kryzysie 2008/2009 i cos sie stalo ? Indeksy zanotowały historycze rekordy.
A nasza bananowa gielda....WIG20 ??? To...hahahahahahahahaha

PiS i kolejne nie-rzady z Szydło i Morawieckim rozmontowaly system. Jechali na socjalu i sztucznym kreowaniu wzrostu głównie opartym
A kto im zabroni. Trump gora. To samo zrobili w kryzysie 2008/2009 i cos sie stalo ? Indeksy zanotowały historycze rekordy.
A nasza bananowa gielda....WIG20 ??? To...hahahahahahahahaha

PiS i kolejne nie-rzady z Szydło i Morawieckim rozmontowaly system. Jechali na socjalu i sztucznym kreowaniu wzrostu głównie opartym na wzroście konsumcji za...500+

PiS ratuje tylko to, ze zaraza zacznie spadac tak od polowy kwietnia i od maja bedzie mozna pomalu wznawiac produkcje, knajpy, galerie itp.
Dlatego tak panicznie wprowadzaja zakazy bo wiedza ze nasze chora służba zdrowia nie dala by rady juz przy 10000 chorych. Zreszta taka pewnie ilosc siedzi w domach a niektorzy w nich umierają. I jeszcze teraz sprowadzaja do kraju zaraze od tych ktorzy podcieraja tylki niemcom i anglikom i tam placi podatki a tu w Polsce jada sie leczyc tak hak wiekszosc z nich przyjeżdża do dentysty czy nawet fryzjera hahaha

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki