REKLAMA

Bullard: 46 mln Amerykanów może stracić pracę

2020-03-25 17:29
publikacja
2020-03-25 17:29

Szef rezerwy federalnej St. Louis James Bullard ocenił w środę, że 46 mln osób w USA może zostać bez pracy w związku z pandemią. Skrytykował prezydenta Donalda Trumpa za apele o wznowienie działalności firm i obietnice odzyskania pełnej dynamiki gospodarczej przed Wielkanocą.

fot. ungvar / / Shutterstock

Szef jednego z oddziałów amerykańskiego banku centralnego powiedział, że wart 2 bln dol. pakiet pomocowy dla gospodarki jest adekwatny do potrzeb Amerykanów, spośród których około 46 mln osób zatrudnionych w zawodach wymagających kontaktów z ludźmi może znaleźć się bez pracy do czasu wygaśnięcia epidemii koronawirusa.

Odniósł się w ten sposób do pakietu finansowego, który za aprobatą Kongresu ma zostać przeznaczony na wsparcie gospodarki USA.

Stany Zjednoczone muszą się przygotować na to, że od kwietnia do czerwca trzeba będzie przetrwać bardzo trudną sytuację gospodarczą i nie należy nakłaniać nikogo do powrotu do pracy, dopóki koronawirus stanowi zagrożenie - ostrzegł.

Bullard skrytykował Trumpa za jego wypowiedzi na temat gospodarki, która - jego zdaniem - za dwa i pół tygodnia, czyli na święta Wielkanocy, będzie w znakomitej kondycji, bo ludzie i firmy będą nadrabiać odkładane zakupy.

Epidemia grozi absolutnym przeciążeniem systemu opieki medycznej w USA, a program pomocy gospodarczej został uzgodniony właśnie po to, by nikt nie spieszył się do pracy, zanim sytuacja nie wróci do normy - podkreślił Bullard, uznany w 2014 roku przez tygodnik "Economist" za jednego z najbardziej wpływowych ekonomistów na świecie.

Zdaniem Bullarda harmonogram uruchamiania sektorów amerykańskiej gospodarki musi "zależeć od wirusa", a całkowite "ponowne otwarcie" działalności ekonomicznej w USA może nastąpić dopiero pod koniec lata lub jesienią.

Zapowiadany przez Trumpa na Wielkanoc boom gospodarczy może nastąpić dopiero na początku 2021 roku - ocenia Bullard.

Teraz władze USA muszą się skoncentrować na tym, by środki pomocowe trafiły szybko do osób indywidualnych i przedsiębiorstw, aby ratować miejsca pracy oraz pomóc ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, przetrwać trudny okres i nie zalegać z rachunkami - rekomenduje ekonomista.

Reuters pisze, że Bullard wyliczył w ostatnich dniach, iż straty, jakie poniesie amerykańska gospodarka na skutek pandemii koronawirusa, od kwietnia do czerwca wyniosą około 2,5 bln dol.

Minister finansów USA Steven Mnuchin powiedział niedawno, że kryzys związany z pandemią grozi 20-procentowym bezrobociem. Trump odciął się od tej wypowiedzi i oznajmił, że jest to tylko "najgorszy scenariusz", ale USA "jeszcze nie są w tym miejscu".

fit/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
ajwaj
Z pustego i Salomon nie naleje i Szydlo z wora wychodzi.

Nie ma kolonii-niewolników, bombardowac dywanowo nie ma kal-bojom nikogo slabego, w Afganistanie, Iraku, Iranie, Libii, Syrii itd. tylko lipa. Niewolników nie ma. Ropa-gaz nie idzie 1/2 na zwolnienia

PISy beda wysylac paczki na swieta z koszernym jajkiem Wielkanocnym
Z pustego i Salomon nie naleje i Szydlo z wora wychodzi.

Nie ma kolonii-niewolników, bombardowac dywanowo nie ma kal-bojom nikogo slabego, w Afganistanie, Iraku, Iranie, Libii, Syrii itd. tylko lipa. Niewolników nie ma. Ropa-gaz nie idzie 1/2 na zwolnienia

PISy beda wysylac paczki na swieta z koszernym jajkiem Wielkanocnym Jankesom
fred_
Tak jak napisal eresan, otylosc ich zgubi. USA to beda drugie Wlochy.
bumbumbum
Oby się nie sprawdziło.
karbinadel
Gospodarka amerykańska szybko się podniesie, bo nie jest tak zbiurokratyzowana jak polska czy w innych krajach europejskich. Dlatego to dolar drożeje najbardziej, a nie euro
karbinadel
Ciekawe za co pisomatoły minusują? Dla zasady?
talmud
...jak nie masz "zielonego pojęcia" dlaczego makulatura $$$ "drożeje" .......LOL
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
johny_kielbasiany
Ameryka dostanie wciery dolar poleci na pysk
karbinadel
Na razie to "złoty" leci na psyk, a dolary są tylko na receptę
stefanw
USA ten virus dotknie wyjątkowo mocno. Krótkowzroczność i egoizm spowodują efekt domina i politykę - ratuj się kto może - wszyscy, byle nie ja. Prywatna służba zdrowia nie będzie ratować milionów tych bez ubezpieczenia, a lekarze milionerzy uciekną na swoje prywatne wyspy i nie będą chcieli brać w udziału w jakiejkolwiek USA ten virus dotknie wyjątkowo mocno. Krótkowzroczność i egoizm spowodują efekt domina i politykę - ratuj się kto może - wszyscy, byle nie ja. Prywatna służba zdrowia nie będzie ratować milionów tych bez ubezpieczenia, a lekarze milionerzy uciekną na swoje prywatne wyspy i nie będą chcieli brać w udziału w jakiejkolwiek akcji ratowania społeczeństwa.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki