REKLAMA

Dow Jones wzrósł najmocniej od Wielkiego Kryzysu

2020-03-24 21:40
publikacja
2020-03-24 21:40
fot. Songquan Deng / Shutterstock

Wtorkowa sesja na Wall Street była przeciwieństwem spadków oglądanych przez ostatni miesiąc. Średnia przemysłowa Dow Jonesa poszła w górę o ponad 11%, co jest największym procentowym wzrostem od 1933 roku.

Po miesiącu silnych spadków amerykański rynek akcji wreszcie znalazł jakiś punkt zaczepienia, z którego udało się wyprowadzić dynamiczne odbicie. W przypadku indeksu S&P500 był to poziom 2200 punktów. Po spadku o 1200 pkt. (czyli o 35%) łączna skala odbicia w poniedziałek i wtorek sięgnęła przeszło 11%.

/ Bankier.pl

Podczas wtorkowej sesji S&P500 poszedł w górę o 9,38%, finiszując z wynikiem 2 447,33 pkt. Był to najsilniejszy dzienny wzrost tego indeksu od października 2008 roku. Warto jednak dodać, że 13. marca S&P500 wzrósł o 9,29%, by podczas kolejnej sesji spaść o blisko 12%. Nie ma też chyba co liczyć na rychłe zakończenie okresu olbrzymiej zmienności.

/ Bankier.pl

Dow Jones zaliczył skok o ponad 2100 punktów, czyli aż o 11,37%. Była to najsilniejsza sesyjna zwyżka DJIA od 1933 roku, czyli od końcówki Wielkiego Kryzysu. Nasdaq Composite urósł we wtorek o 8,12%. W ciągu ostatniego miesiąca mieliśmy już kilka takich spektakularnych zwyżek, które potem okazywały się tzw. odbiciem zdechłego kota. Na uwagę zasługuje też spektakularna zwyżka notowań kontraktów terminowych na złoto, które podrożały o 5,6%, do 1662,30 USD za uncję.

- Na tę chwilę nie chciałbym wróżyć, w którą stronę będą zmierzać indeksy. Chcę mieć pewność, że poziom infekcji osiągnął szczyt w największych gospodarkach świata, zanim ocenię, że osiągnęliśmy najniższe poziomy na giełdach – powiedział Mike Bell, strateg ds. rynku globalnego w JP Morgan Asset Management, cytowany przez PAP.

Jako powód (a może raczej pretekst) wtorkowego odbicia najczęściej wymieniano spekulacje związane z negocjowanym na Kapitolu planem antykryzysowym. W ramach fiskalnego „pakietu stymulacyjnego” rząd Stanów Zjednoczonych zamierza pożyczyć i wydać aż dwa biliony dolarów (chodzi o biliony w używanej w Europie skali długiej, czyli równowartość  2 000 000 000 000 USD). Większość ekonomistów i inwestorów nadal wierzy, że tego typu zabiegi pozwolą uniknąć gospodarczej depresji podobnej do tej z lat 30-tych XX wieku.

Dodajmy do tego, że w poniedziałek Rezerwa Federalna zapowiedziała uruchomienie nieograniczonego ilościowego poluzowania polityki monetarnej, obiecując skupić każdą ilość obligacji za wykreowane z powietrza dolary. To bezprecedensowe posunięcie ma na celu utrzymanie sztucznych wycen aktywów finansowych i jest desperacką próbą obrony współczesnego ładu finansowego.

To wszystko pozwoliło części inwestorom uwierzyć w opowiadanie pt. „Koniec jest bliski”. Przy czym nie chodzi tutaj o koniec świata, ale o moment, w którym sprawy wreszcie zaczną nabierać pozytywnego obrotu. Tj. tempo zachorowań na Covid-19 przestanie rosnąć, a na horyzoncie pojawi się wizja odwieszenia „zamknięcia gospodarki”, z jaką obecnie zmagają się kraje Zachodu. Jednak do tego momentu jest jeszcze dość daleko, a nadzieja na pozytywne zakończenie tej historii jest bardzo delikatna. Mimo to Biały Dom oznajmił, że rozważa częściowe zniesienie restrykcji po 15-dniowym okresie narodowej kwarantanny.

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (29)

dodaj komentarz
atyp1
Co z tego ze jednego dnia wzrosl, jesli przez miesiac stracil 10 razy tyle.
bullman
Ciekawe jak uzyskiwali takie wzrosty w tamtych czasach.No bo chyba nie drukarką?
vitoldoroj
nikt sie nie podpisal pod tym...
loool
Prawdopodobnie zbliżamy do konca obecnego systemu walutowego. Nastepny bedzie cyfrowy ale najpierw reset dlugow.
darjusz777
Na zimno patrząc FED i USA ograły wszystkich epidemie wykorzystano by zarobić na niej . TWORZĄ Z NICZEGO REALNE PIENIĄDZE . Fed wirtualnie zapisał $ ODKUPI BEZ OGRANICZEŃ OBLIGACJE te są i tak na ZERO OPROCENTOWANE daje to nieograniczone nieograniczone możliwości " Banką ich BANKĄ " BY SPEKULOWAĆ NA SKALĘ Na zimno patrząc FED i USA ograły wszystkich epidemie wykorzystano by zarobić na niej . TWORZĄ Z NICZEGO REALNE PIENIĄDZE . Fed wirtualnie zapisał $ ODKUPI BEZ OGRANICZEŃ OBLIGACJE te są i tak na ZERO OPROCENTOWANE daje to nieograniczone nieograniczone możliwości " Banką ich BANKĄ " BY SPEKULOWAĆ NA SKALĘ BEZ SKALI realna gospodarka w UE zamknięta ludzie mogą w milionach tracić pracę a tu " te ich banki ponosiły straty na akcjach opcjach itd. " teraz już nie stracą nie pokarzą straty nie oddają niczego TYM KTÓRZY MAJA PIENIĄDZE I MOGLI BY TO KUPIĆ zarobić mogą tylko " ICH BANKI NIKT INNY NIE MA TAKIEGO DOSTĘPU Z NICZEGO DO PIENIĄDZA " mogą kupić wszystko co jest a zapłacisz TY JA ale już nie WIRTUALNIE ALE ZŁOTÓWKAMI a na koniec to PUSZCZĄ I BĘDZIE KRACH bo jak teraz wyliczyć wartość Firmy gdy nie mona z domu wyjść a zieleń na giełdach napędzana " to wszystko tylko dla niektórych " rośnie jak by REALNY ŚWIAT MIAŁ ŻYCIOWE ZYSKI I ZAROBKI LUDZIE SZCZĘŚLIWI ZDROWI BEZ DŁUGÓW I STALI W KOLEJCE PO NOWE SAMOCHODY DOMY itd..... Jedynie Chiny są w stanie powiedzieć dość NIE CHCĘ DOLARA CO SKUTKOWAŁO BY ODWROTEM OD S
niego SKORO MOŻNA BEZ OGRANICZEŃ TO NIC TO NIE WARTE I URATOWAĆ Hmmmm ŚWIAT ZANIM FED I JEGO BANKI NAS ZNISZCZĄ PAZERNOŚCIĄ oczywiście że jestem za pomocą gospodarce ale tu nie ma pomocy ale RABUNEK INNYCH PAŃSTW I zgarnąć wszystko dla siebie
bha
Ratują przed burzą co się jeszcze da.
mooooo
Ruskie do Włoch wysłali już 14 samolot il-76 z specjalistami i sprzętem medycznym !! Amerykanie
wektorwg
Ale ropą nadal handlują w USD?
kimdzongtusk
Czy na Wall Street i w siedzibie FED-u już powiesili sobie portrety Marksa, Engelsa i Lenina ? Trump z kolei w owalnym powinien sobie machnąć statutetkę Che . Kapitalizm...buhahahaha !!! A tak się nabijali z CCCP.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki