REKLAMA

Zapowiedź dnia - 21 września 2021 r.

Michał Żuławiński2021-09-21 07:24analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-21 07:24
Zapowiedź dnia - 21 września 2021 r.
Zapowiedź dnia - 21 września 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 21 września, 264. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Stopy procentowe w Polsce już rosną. Tracą inwestujący w funduszach dłużnych. Podczas gdy „gołębia” większość w Radzie Polityki Pieniężnej rękoma i nogami broni się przed zerwaniem z reżymem zerowych stóp procentowych, to rynek sam z siebie podnosi stopy procentowe w Polsce.

Hipoteka ze stałą stopą. O ile większa rata na początku? Sprawdzamy. Średnio o 615 zł więcej miesięcznie kosztować będzie kredytobiorcę rata „stałoprocentowego” kredytu na 720 tys. zł. Bankier.pl sprawdza, jak musiałyby wzrosnąć stopy, by takie rozwiązanie stało się tańsze w obsłudze od hipotek ze zmienną stopą.

Ranking lokat na 6 miesięcy. Lokaty bez warunków idą w górę. Wrześniowy ranking lokat na 6 miesięcy przyniósł wzrost maksymalnej stawki na lokatach bez tzw. gwiazdek. Aktualnie oprocentowanie wynosi 1,20 proc. w skali roku, czyli o 0,15 pp. więcej niż w sierpniu.

W Ameryce najcięższe spadki od miesięcy. W tle Chiny i Fed. S&P500 zaliczył najgorszą sesję od niemal siedmiu miesięcy po tym, jak jeszcze na początku miesiąca ustanowił nowy rekord wszech czasów.

Oswajanie klientów z drogim prądem. Rząd wymyślił... kampanię edukacyjn.ą Będzie kampania edukacyjna, która ma Polaków oswoić z podwyżkami cen prądu. Pośrednio zapłacą za nią koncerny energetyczne należące do Skarbu Państwa – informuje we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Ceny w górę. Kupujemy mniej żywności. Większość konsumentów w związku z wysoką inflacją zaczyna ograniczać wydatki na wiele podstawowych kategorii produktów. To wyzwanie nie tylko dla sklepów, ale także dla producentów – donosi wtorkowa "Rzeczpospolita”.

Europa odczuwa problem rosnących cen gazu. Od stycznia poszły w górę o 250 procent. Absolutnie nie ma takiej możliwości, by tej zimy w Wielkiej Brytanii zabrakło prądu - oświadczył w poniedziałek minister biznesu Kwasi Kwarteng.

Pełne szczepienie plus test na koronawirusa dla podróżujących do USA. Od początku listopada do USA będą mogli przyjeżdżać wszyscy podróżni w pełni zaszczepieni przeciw Covid-19, będą jednak musieli przedstawić też negatywny wynik testu na koronawirusa i nosić maski

Partia obecnego premiera wygrała wybory parlamentarne w Kanadzie. Poniedziałkowe wybory do Izby Gmin kanadyjskiego parlamentu wygrała Partia Liberalna, której liderem jest obecny premier Justin Trudeau.

Wydarzy się w Polsce

Senat. Senat zajmie się dziś ustawą w sprawie rekompensat dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym, wprowadzonym w części województw podlaskiego i lubelskiego. Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm uprawnione podmioty mogą ubiegać się o rekompensatę na poziomie 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z trzech letnich miesięcy.

Ochrona zdrowia. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia spotkają się dziś o godz. 14.00 w stołecznym Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

EKG. Drugi dzień 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wypełni blok ok. 50 paneli dyskusyjnych. Wiodącymi tematami trzydniowego wydarzenia są: odbudowa europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19, zielona transformacja, nowe technologie, wyzwania cyfryzacji oraz rozwiązania programu Polski Ład.

Wydarzy się na świecie

Nowy Jork. 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której udział bierze prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent RP uczestniczy w debacie generalnej Zgromadzenia, spotka się też między innymi z prezydentem Federacyjnej Republiki Brazylii Jairem Bolsonaro, z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem, z zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre’em Lacroix, z prezydentem Republiki Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Lwów. Trwają manewry Rapid Trident - 2021 w obwodzie lwowskim z udziałem 6 tys. żołnierzy z 15 krajów, w tym Ukrainy, USA, Polski i innych państw NATO (do 1 października).

Kijów. Otwarcie wystawy amerykańskiego fotografa o życiu mieszkańców Polski i Ukrainy przed II wojną światową, w pierwsze jej dni oraz po jej zakończeniu. Wystawa zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Ambasadę RP Kijowie przy wsparciu kijowskich władz.

Stralsund. Ustępująca z urzędu kanclerz Angela Merkel uczestniczy w spotkaniu z kandydatem CDU na kanclerza Niemiec Arminem Laschetem.

Johannesburg. Przesłuchanie w procesie o korupcję byłego prezydenta RPA Jacoba Zumy.

Kalendarium ekonomiczne 21 września 2021 r.

10:00 - GUS - Polska - Liczba mieszkań w rozpoczętych budowach (8/2021)

10:00 - GUS - Polska - Sprzedaż detaliczna (8/2021)

14:00 - Węgry – Decyzja ws. stóp procentowych

14:00 - NBP - Polska - Przewidywane obciążenia aktywów i pasywów (8/2021)

14:30 - USA - Liczba rozpoczętych budów (8/2021)

14:30 - USA - Liczba wydanych pozwoleń na budowę (8/2021)

Podsumowanie sesji

Obawy o Evergrande dotarły na GPW. Indeksy mocno w dół

W Ameryce najcięższe spadki od miesięcy. W tle Chiny i Fed

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

10:00 - MCI - Wideokonferencja. Omówienie wyników spółki i Grupy MCI, a także najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 1. półroczu 2021 roku.

11:00 - ASSECOPOL - Premiera raportu pt. Sztuczna inteligencja w instytucjach finansowych. Innowacyjne platformy analizujące dane klientów sektora MŚP.

IMS – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

PMPG – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

PEPEES – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

TARCZYNSKI – NWZA ws. wyrażenia zgody na zaciągnięcie nowych zobowiązań z tytułu lub w związku z umową kredytów terminowych, kredytu odnawialnego oraz kredytów obrotowych oraz wyrażenia zgody na udzielenie pożyczki przez Tarczyński S.A. dla akcjonariuszy.

VOTUM – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,35 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 21 września

1928 – Rozpoczął się czterodniowy strajk 10 tysięcy łódzkich włókniarzy.

1931 – Funt szterling został wycofany z systemu waluty złotej.

1931 – Państwowe Zakłady Inżynierii zawarły umowę licencyjną z firmą FIAT na produkcję samochodów osobowych i ciężarowych.

1937 – Została wydana powieść J.R.R. Tolkiena Hobbit, czyli tam i z powrotem.

1938 – Rząd RP wystosował wobec Czechosłowacji ultimatum zawierające żądanie zwrotu części Zaolzia.

1998 – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchomiła indeks giełdowy MIDWIG.

2002 – W Warszawie otwarto Most Siekierkowski.

2004 – W Dubaju rozpoczęto budowę wieżowca Burdż Chalifa, najwyższego budynku na świecie.

2004 – Szeroko odczuwalne trzęsienie ziemi w północno-wschodniej Polsce, na Litwie i Białorusi

2014 – W rozegranym w katowickim Spodku meczu finałowym XVIII Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska pokonała Brazylię 3:1.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki