REKLAMA

Ceny w górę. Kupujemy mniej żywności

2021-09-21 06:42
publikacja
2021-09-21 06:42
Ceny w górę. Kupujemy mniej żywności
Ceny w górę. Kupujemy mniej żywności
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Większość konsumentów w związku z wysoką inflacją zaczyna ograniczać wydatki na wiele podstawowych kategorii produktów. To wyzwanie nie tylko dla sklepów, ale także dla producentów – donosi wtorkowa "Rzeczpospolita”.

Dziennik podkreśla, że "najwyższa od dwóch dekad inflacja oznacza dla wielu konsumentów, iż zwłaszcza na żywność – wciąż główną pozycję w statystycznym domowym budżecie – wydawać trzeba coraz więcej". W efekcie wiele osób zmuszonych jest do zmian w koszykach zakupowych, co pokazuje badanie aplikacji Moja Gazetka specjalnie dla „Rzeczpospolitej”. Badanie przeprowadzono na grupie ponad 1 tys. osób.

"Niemal 70 proc. mniej niż rok temu wydajemy na napoje, 52,7 proc. na owoce i warzywa sezonowe, które w tym roku były w dużej części znacznie droższe w efekcie kapryśnej pogody, ale i kosztów pracy czy transportu" - informuje gazeta. "Inne kategorie, na których oszczędza przynajmniej co trzeci badany, to masło, mięso czy owoce oraz warzywa całoroczne" - dodaje. Zaznacza przy tym, że "galopująca inflacja powoduje spadek wartości gotówki, a tym samym – wzrost cen produktów".

"Aż trzy na cztery badane osoby rezygnują z zakupu produktów, które dawniej kupowały częściej" – mówi "Rz" Tomasz Machniak, współzałożyciel aplikacji Moja Gazetka, którą pobrało 2 mln osób. Miesięcznie oferty przegląda 500 tys. osób.

"Najczęściej pojawiającym się rozwiązaniem problemu rosnących cen było dokładniejsze niż dawniej planowanie zakupów – wskazało je 57,3 proc. respondentów i respondentek" – dodaje. Natomiast 52,4 proc. musi rezygnować z zakupu niektórych produktów, a ponad 46 proc. po prostu kupuje mniej.

"Rz" zwraca uwagę, że takie nastawienie oraz strategie zakupowe oznaczają wyzwanie dla sklepów. "Polacy lubią promocje, szacunkowo ok. jednej trzeciej sprzedaży odbywa się w ramach różnego typu akcji" - pisze "Rz". Jak dodaje, obecna sytuacja sprawia, że sieci – by nie stracić klientów – muszą ich zatrzymać choćby atrakcyjnymi cenami.(PAP)

dka/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
zbyszek_
To kto kupuje wiecej, skoro my mniej a ceny w gore?
tonycairoli
Ale to dopiero wstep do wysokich cen. Pod dyktando UE rozpieprzamy wlasnie polski system energetyczny. Tak mamy droga energie, ale nie przez koszt wytworzenia ale przez koniecznosc placenia za emisje CO2! Zmiana na wiatraczki o PV oznacza, ze bedzie jeszcze drozej. UE chce zlikwidowac rolnictwo, a to oznacza jeszcze drozsza zywnosc.Ale to dopiero wstep do wysokich cen. Pod dyktando UE rozpieprzamy wlasnie polski system energetyczny. Tak mamy droga energie, ale nie przez koszt wytworzenia ale przez koniecznosc placenia za emisje CO2! Zmiana na wiatraczki o PV oznacza, ze bedzie jeszcze drozej. UE chce zlikwidowac rolnictwo, a to oznacza jeszcze drozsza zywnosc. UE chce rozpieprzyc lesnictwo, a to drozsze domy, meble i papier. Rosnace koszty energii i surowcow doprowadzaja do spadku konkurencyjnosci polskiej gospodarki, co w efekcie przyniesie nam bezrobocie, dlugi i biede.W Hiszpanii blisko polowa mlodych ludzi jest bezrobotna, podobnie w innych krajach poludnia EU. Takiej chcemy przyszlosci? UE musi wrocic do korzeni, swobodna wymiana towarow, uslug i pracownikow. Musi przestac zajmowac sie klimatem, LGBT i narzucaniem prawa niezgodnego z konstytucjami panst czlonkowskich
friedens
A poparcie dla PiS rośnie i rosnąć będzie. Polecam tekst Karoliny Lewickiej o nepotyzmie i kumoterstwie pod rządami PiS. Lewicka dokładnie przeanalizowała, mejle ze skrzynki Dworczyka. Nepotyzm się szerzy jak pożar. Coraz większa armia pisowców na tym finansowo korzysta. Nawet za PRL tak nie było. Oni ustawiają się A poparcie dla PiS rośnie i rosnąć będzie. Polecam tekst Karoliny Lewickiej o nepotyzmie i kumoterstwie pod rządami PiS. Lewicka dokładnie przeanalizowała, mejle ze skrzynki Dworczyka. Nepotyzm się szerzy jak pożar. Coraz większa armia pisowców na tym finansowo korzysta. Nawet za PRL tak nie było. Oni ustawiają się i grabią majątek narodowy na pokolenia. To się, moim zdaniem, skończy dopiero wtedy, gdy państwo zbankrutuje i przestanie istnieć.
https://natemat.pl/374471,karolina-lewicka-w-natemat-rodzina-pis-na-swoim
marxs
oszczędzać na zdrowej żywności ? tylko osobniki z gatunku Głup Pospolity tak robią
ps.jak żresz śmieciówę GMO to bedziesz bardzo szybko jeszcze głupszy niz jesteś bo mózg ma wielkie zapotrzebowanie na witaminy,sole i białka bez tego obumiera
cykor21
Bez przesady: inflacja CPI jest podwyższona, ale jeszcze daleko do 'galopującej' inflacji. Ludzi nie stać na jedzenie, dlatego kupują nowe samochody i mieszkania :D
grzegorzkubik
Banany 2 -3 zł, Ziemniaki 3,25 zł za 5 kg, chleb słonecznikowy 2,50 zł, Śliwki granatowe 2,99 zł. To są te straszne ceny w Biedronce. Ja już mam potąd ziemniaków i zacząłem kupować różne kasze. Znudziły mi się banany i kupuje śliwki. Nie zliczę ile zjadłem lepszych parówek z szynki, sera, twarogu tłustego, masła,Banany 2 -3 zł, Ziemniaki 3,25 zł za 5 kg, chleb słonecznikowy 2,50 zł, Śliwki granatowe 2,99 zł. To są te straszne ceny w Biedronce. Ja już mam potąd ziemniaków i zacząłem kupować różne kasze. Znudziły mi się banany i kupuje śliwki. Nie zliczę ile zjadłem lepszych parówek z szynki, sera, twarogu tłustego, masła, jajek, i musli 1 kg z suszonymi owocami i migdałami po 8 zł. Same zdrowe produkty. A jeszcze pomidory wszystkie odmiany i ananasy, które latają tam czasem za 2,50 za kg. Kiedyś kupiłem tam pedriva i mam go do dziś. Dziś jak patrzę na pendrivy w sklepach i na allegro 70 zł za 64 GB to widzę taniochę w elektronice. Żyjemy w srebrnych czasach a idziemy do złotych.
anty12
Brales juz dzis proszki ? Super masz diete, jak nie kartofle to banany i lepsze parowki. Gratuluje. A po ile mieso i ryby? Grzesiu widze ze robisz zakpy w biedronce dla KC PiS. Cos tanio.
marxs
"Banany 2 -3 zł, Ziemniaki 3,25 zł za 5 kg, chleb słonecznikowy 2,50 zł, Śliwki granatowe 2,99 zł."- to przestroga dla innych zeby tego nie kupowali a broń boże nie jedli Grześ się tym zajada i stąd ma że tak powiem takie "ciekawe" spojrzenie na rzeczywistość
samsza
W małej biedrze obserwuję ostatnio szybkie znikanie kostek smalcu.
Pojawiają się, są szybko wykupywane, jakiś czas nie ma na półce w ogóle i tak w kółko.
Przypadek ?
anti_day-trader
Absolutnie!
Choćby w Gdyni na plaży w Babich Dołach można spotkać grupki ludzi, którzy po wzajemnym nasmarowaniu się smalcem, udają się wpław do Szwecji.

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki