Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi powoli się odbudowuje

2020-09-08 07:00
publikacja
2020-09-08 07:00
Shutterstock

Średnia kwota kredytu hipotecznego, o jaki wnioskowali w sierpniu Polacy, była o 4 proc. wyższa niż przed rokiem - wynika z danych BIK. Jednak chętnych wciąż jest mniej o prawie 7 proc. niż w sierpniu 2019 roku. Analitycy BIK wskazują, że to oznaka stabilizacji na rynku, chociaż hamowanej przez wciąż restrykcyjną politykę banków.

Odczyt indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe na poziomie -3,1 proc. oznacza, że w sierpniu br. banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę o 3,1 proc. niższą niż w sierpniu 2019 roku.

- Na indeks mają wpływ liczba klientów i wartość kredytu. Liczba wnioskujących klientów spadła o 7 proc. rok do roku, była też niższa o 16 proc. niż wyniki z br., natomiast wzrosła o 17 proc. w stosunku do minimum z kwietnia 2020 roku - mówi agencji Newseria Biznes Sławomir Nosal, kierownik zespołu analiz portfelowych Biura Informacji Kredytowej. - Czynnikiem pozytywnym była za to średnia kwota wnioskowanego kredytu.

Warto przeczytać:

W sierpniu wyniosła ona 290 tys. zł i była o 4 proc. wyższa niż rok temu, za to o 4 proc. niższa w porównaniu do kwietnia 2020 roku, gdy Polacy wnioskowali średnio o ponad 300 tys. zł. Wzrost w ujęciu rocznym jest zauważalny mimo wyższego wymaganego wkładu własnego. To może oznaczać, że kredytowane są droższe, a więc prawdopodobnie większe nieruchomości.

Analityk BIK podkreśla, że mimo wciąż ujemnego i dużo niższego niż rekord z lutego br. (+27,6 proc.) odczytu to wskazuje na odbudowę popytu w ujęciu wartościowym na rynku kredytów.

- Choć sierpniowa wartość indeksu pozostaje ujemna, to jednak mamy czwarty miesiąc z rzędu odbudowę popytu na kredyty mieszkaniowe. W kwietniu podczas lockdownu osiągnęliśmy najniższy poziom indeksu popytu (-27,6 proc.), w maju nastąpiła lekka poprawa do -24 proc., w czerwcu mieliśmy już wyraźne odbicie do -6,7 proc. i ostatnie dwa miesiące to stabilizacja z lekkim wzrostem do -3 proc. - przypomina Sławomir Nosal.

Jak podkreśla analityk BIK, wzrost wartości wnioskowanych kredytów hipotecznych nie musi przełożyć się na wzrost sprzedaży tych produktów.

- W związku z wysokim ryzykiem, związanym m.in. z obawami o nasilenie pandemii jesienią, banki stosują konserwatywną politykę kredytową - wymagają wyższego wkładu własnego i lepszej zdolności kredytowej. Poziom akceptacji jest więc niższy niż przed pandemią - mówi.

W ciągu siedmiu miesięcy tego roku banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 36 mld zł. To o 4 proc. mniej niż w okresie od stycznia do lipca 2019 roku.

- Prognozujemy, że w całym 2020 roku sprzedaż kredytów mieszkaniowych może osiągnąć 60 mld zł wobec 65 mld zł w zeszłym roku, co oznaczałoby spadek o 8 proc. - wskazuje kierownik zespołu analiz portfelowych BIK.

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ampulexcompressa
A na poważnie.
Przykre jest, że ten kryzys powiększy tylko dysproporcje majątkowe. Ci co mają jakieś środki i mogą brać kredyty, dostają je za darmo, dzięki czemu będę jak nigdy rozbudowywać swój stan posiadania. A ci co powinni teraz dostać te kredyty, bo mieliby szansę zbudować w końcu jakiś majątek, są
A na poważnie.
Przykre jest, że ten kryzys powiększy tylko dysproporcje majątkowe. Ci co mają jakieś środki i mogą brać kredyty, dostają je za darmo, dzięki czemu będę jak nigdy rozbudowywać swój stan posiadania. A ci co powinni teraz dostać te kredyty, bo mieliby szansę zbudować w końcu jakiś majątek, są odcinani. Właśnie teraz programy MDM i RnS byłyby na wagę złota dla mniej zamożnej części społeczeństwa. To były dobre programy. A teraz byłyby wybitnie dobre.
anna_domagalczyk
O, naganianie na pomoc dla deweloperów pod hasłem "młodzi budują majątek". To nowość w komentarzach, więc łapka za pomysłowość.
ampulexcompressa
Anna dajesz! Już 9:30, a jeszcze nie usłyszałem, że przecież jak kredyt jest za darmo, to wiadomo, że nikt kredytu nie weźmie.
marynapilecka
Kredyt nigdy nie jest za darmo.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki