REKLAMA

Rynek hipotek się załamał, ale rok może być niezły

Michał Kisiel2020-08-31 10:43analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-31 10:43
fot. Rsooll /

W II kwartale podpisano o 24 proc. mniej umów kredytów hipotecznych niż rok wcześniej. Wiadomo już, że ten rok będzie gorszy dla banków niż 2019 r., ale w najnowszym raporcie AMRON-SARFiN postawiono tezę, że wartościowy spadek sprzedaży może być jednocyfrowy.

W kwietniu, maju i czerwcu 2020 r. podpisano łącznie 45 tys. nowych umów o kredyt hipoteczny. „Pandemiczny” kwartał banki zamknęły rezultatem gorszym o 20 proc. od uzyskanego w pierwszych trzech miesiącach roku. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadek wyniósł 23,84 proc.

Najnowszy raport AMRON-SARFiN pokazuje, jak bardzo pandemia uderzyła w finansowanie nieruchomości. Tak mocnych zmian in minus nie obserwowano na rynku kredytów hipotecznych od dawna, ale okoliczności były niezwykłe – zamknięcie gospodarki i ograniczenia w poruszaniu się przełożyły się z pewnym opóźnieniem na sprzedaż.

W ujęciu wartościowym spadki sprzedaży były nieco łagodniejsze. Do kredytobiorców trafiło 13,4 mld zł – o 3,1 mld zł (niemal 19 proc.) mniej niż w I kwartale 2020 r. W porównaniu z II kwartałem 2019 r. spadek wyniósł 18,07 proc. Co ciekawe, kwiecień okazał się najlepszym miesiącem w całym kwartale, pomimo obowiązujących wówczas obostrzeń.

/ AMRON-SARFiN

„Oczywiście bieżący rok będzie słabszy od rekordowego roku 2019, ale spadek wartości akcji kredytowej może zostać zdefiniowany wynikiem jednocyfrowym, a spadek liczby nowych kredytów może uplasować się ostatecznie na poziomie od 12 do 15 proc. w porównaniu do rekordowego wyniku roku 2019” – prognozuje we wstępie do raportu Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich.

Wkład własny powyżej 20 proc. to już standard

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego ponownie wzrosła w II kw. 2020 r., pandemia nie przerwała trendu obserwowanego od dłuższego czasu. Wskaźnik ten wyniósł 297,5 tys. zł i był wyższy o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

/ AMRON-SARFiN

Bardzo istotna zmiana zaszła natomiast w przypadku wskaźnika LTV. Po raz drugi w historii zrównały się udziały zobowiązań z wkładem własnym do 20 proc. i kredytów z wpłatą od 20 do 50 proc. Odzwierciedla to wzrost wymagań banków. Przypomnijmy, że wiele instytucji podwyższyło minimalny wymagany wkład własny w II kwartale roku.

/ AMRON-SARFiN

Nadal dwie trzecie nowych umów kredytowych zawiera się na okres od 25 do 35 lat. W strukturze okresu kredytowania nie zaszły w pandemicznym kwartale znaczące zmiany. Symboliczne przesunięcia nastąpiły także w strukturze walutowej – dominują (98,65 proc.) kredyty w złotych.

Podczas konferencji prasowej ZBP przedstawiono również wyniki badań koniunktury w placówkach bankowych. Po kiepskim II kwartale rośnie zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi (odczyt w sierpniu był najwyższy od 5 miesięcy), co może zwiastować zbliżające się odbicie sprzedaży.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (57)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pjb
"Według najnowszych danych, w II kwartale 2020 spadek transakcji na rynku pierwotnym wyniósł 64 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych przekroczyła natomiast poziom 45 tys. sztuk i była niższa od rezultatu poprzedniego kwartału o niecałe 20 proc" Takie wnioski "Według najnowszych danych, w II kwartale 2020 spadek transakcji na rynku pierwotnym wyniósł 64 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych przekroczyła natomiast poziom 45 tys. sztuk i była niższa od rezultatu poprzedniego kwartału o niecałe 20 proc" Takie wnioski można wysnuć z raportu AMRON-SARFiN. - gdzie skoro Dom Develpment płaci byczą dywidendę? Żyją w innym świecie?
kapitaneo
Dywidenda jest z zysku za 2019r. Trzeba brać kasę póki jeszcze jest coś na kontach.
nie_lewacz_lemingu
czy ania domagalczyk ma już własne mieszkanko czy jeszcze czeka?
jasiek2017
Peron po remoncie, ogrzewany więc można poczekać.
xiven
rynek hipotek tradycyjnych będzie się kurczył ponieważ ludzie zostaną przeniesieni na najem przez inżynierów społecznych i kredyty mieszkaniowe przestaną istnieć dla osób prywatnych

sam mechanizm "hipoteki" do spłaty, nadal jednak będą systemowo pożądane, przejdą jedynie ewolucje taką iż zamiast
rynek hipotek tradycyjnych będzie się kurczył ponieważ ludzie zostaną przeniesieni na najem przez inżynierów społecznych i kredyty mieszkaniowe przestaną istnieć dla osób prywatnych

sam mechanizm "hipoteki" do spłaty, nadal jednak będą systemowo pożądane, przejdą jedynie ewolucje taką iż zamiast hipotek na dobra realne będziemy brać hipoteki na dobra absurdalne np, dożywotni dziedziczony dostęp do netfliksa czy steama w 20 letnim kredycie, żeby było co dzieciom w spadku zostawić jak nie będzie można mieć własnego mieszkania
tergal
Errata: to, że podpisano mniej umów kredytów hipotecznych niż rok wcześniej bynajmniej nie oznacza, że ten rok będzie gorszy dla banków.
kapitaneo
Czy Szanowny Pan Dziennikarz przez nieuwagę pominął najistotniejszą część tegoż raportu? -
"Według najnowszych danych, w II kwartale 2020 spadek transakcji na rynku pierwotnym wyniósł 64 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych przekroczyła natomiast poziom 45
Czy Szanowny Pan Dziennikarz przez nieuwagę pominął najistotniejszą część tegoż raportu? -
"Według najnowszych danych, w II kwartale 2020 spadek transakcji na rynku pierwotnym wyniósł 64 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych przekroczyła natomiast poziom 45 tys. sztuk i była niższa od rezultatu poprzedniego kwartału o niecałe 20 proc" Takie wnioski można wysnuć z raportu AMRON-SARFiN. To cykliczna publikacja Związku Banków Polskich. Najnowsze dane dotyczą II kwartału 2020 roku.

Spadek transakcji o 64% - to jest katastrofa! Deweloperka bierze na przeczekanie, w którym mają pomóc takie niepełne artykuliki ja ten - nie napiszę, że sponsorowane, bo dowodów nie mam.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki