Wenezuela: liczba uchodźców przekroczyła od 2016 roku 4 mln

W związku z wewnętrznym kryzysem, który od 2016 r. odczuwalny jest w Wenezueli coraz bardziej dotkliwie, opuściły ten kraj już ponad cztery miliony mieszkańców - podało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

(fot. Ernesto Guzman Jr. / FORUM)

Wskutek szczególnego przyspieszenia wychodźstwa z kraju w 2016 roku obywatele Wenezueli stali się jedną z najczęściej emigrujących grup narodowych nie tylko w skali Ameryki Łacińskiej, lecz także w skali światowej.

W ciągu zaledwie siedmiu miesięcy, od listopada 2018 roku, liczba wenezuelskich emigrantów i uchodźców wzrosła o milion - podają UNHCR i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

"Zdumiewające jest tempo wzrostu liczby osób opuszczających Wenezuelę: to 695 tys. pod koniec 2015 roku, a już ponad 4 miliony w połowie 2019 roku" - stwierdzają IOM i UNHCR we wspólnym komunikacie.

Ogromna większość Wenezuelczyków opuszczających ojczyznę wybierała jako cel kraje regionu.

W Kolumbii znalazło schronienie 1,3 miliona przybyszów z sąsiedniej Wenezueli, w Peru - 768 000, w Chile - 288 000, w Ekwadorze - 263 000, w Argentynie - 130 000, a w Brazylii - 168 000.

"To alarmujące liczby. Wskazują na palącą konieczność wsparcia społeczności w krajach Ameryki Łacińskiej, które tych Wenezuelczyków przyjęły" - komentuje sytuację specjalny przedstawiciel UNHCR-IOM ds. uchodźców i migrantów wenezuelskich Eduardo Stein.

Obie organizacje, jak oświadczył Stein, nie dysponują jednak wystarczającymi środkami finansowymi, aby móc udzielać skutecznej pomocy materialnej społecznościom kontynentu Ameryki Łacińskiej i innych krajów, w których znaleźli się wenezuelscy uchodźcy. Środki na pomoc przebywającym w 16 krajach wenezuelskim uchodźcom, jakimi dysponują obecnie UNHCR-IOM, pokrywają zaledwie 21 proc. potrzeb - oświadczył Stein. (PAP)

ik/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 23 raficus

Dlaczego Polska jeszcze nie wyszła z pomysłem, aby sieroty z Wenezueli sprowadzić do Polski?

! Odpowiedz
50 43 talmud

wszystkich emigrantow z wenezueli powinne przyjac w ramach przyjazni braterstwa tfu demokracji......& innych szumnych bzudr stany zjedoczone ktore zdestabilizowaly wenezuele w celu przejecia jej aktywow.....

! Odpowiedz
30 47 antybolszewik

Strasznie zdestabilizowały :) US nałożyły sankcje na wyroby luksusowe i jachty dla Urzędników Maduro. Głupich w Polsce nie znajdziesz - Uodporniliśmy się na sowiecką propagandę.

! Odpowiedz
3 5 anannke odpowiada antybolszewik

Tja, tylko na urzędników:

https://wiadomosci.wp.pl/usa-naklada-sankcje-na-wenezuele-zablokowana-panstwowa-firma-naftowa-6343664386270849a

! Odpowiedz
20 31 szlachta-nie-pracuje

WINA TUSKA JAK BYLIŚMY ZIELONĄ WYSPĄ TO TEŻ WYJECHAŁO 4 MLN LUDZI Z POlski

! Odpowiedz
38 53 antybolszewik

O proszę już Putnowskie trolle poniżej tłumaczą, że to wcale nie kwestia głosowania na lewicowych populistów, że wpuszczenie tysięcy rosyjskich wojskowych "doradców" i przekazanie handlu ropą Rosjanom nie miało żadnego wpływu na dolę ludzi.

! Odpowiedz
35 34 antybolszewik

Mam nadzieję, że pod tymi nick'ami nie ukrywają się Polacy, bo nie wiem jaką wyrodną ...... trzeba być by Polaków namawiać do Ruskich i bolszewizmu.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty) odpowiada antybolszewik

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 51 marxs odpowiada antybolszewik

Polak nie chce miec z PISem nic wspólnego w przeciwieństwie do polaczków

! Odpowiedz
25 15 and00 odpowiada marxs

jak ruski troll może się wypowiadać co Polacy chcę???

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil