Wdowa po palaczu dostanie 23 mld dolarów

Sąd na Florydzie nakazał drugiemu w USA koncernowi tytoniowemu RJ Reynolds Tobacco wypłatę odszkodowania w wysokości ponad 23 miliardów dolarów wdowie po nałogowym palaczu, który zmarł w wieku 36 lat na raka płuc - poinformowali w sobotę adwokaci.

To najwyższe w historii stanu Floryda odszkodowanie zasądzone w wytoczonej przez pojedynczego skarżącego sprawie o spowodowanie śmierci - twierdzą prawnicy reprezentujący powódkę.

Cynthia Robinson z miasta Pensacola pozwała koncern tytoniowy w 2008 roku w związku ze śmiercią męża. Michael Johnson, kierowca autobusu hotelowego, zmarł na raka płuc w 1996 roku w wieku 36 lat. Przez ponad 20 lat mężczyzna ten palił od paczki do trzech paczek papierosów dziennie; zaczął w wieku 13 lat - twierdzą adwokaci.

W czasie czterotygodniowego procesu pani Robinson argumentowała, że koncern tytoniowy umyślnie zataił zagrożenia zdrowotne wynikające z palenia i uzależniające właściwości swoich produktów. "RJ Reynolds podjął skalkulowane ryzyko produkowania papierosów i sprzedawania ich bez właściwego poinformowania o zagrożeniu" - tłumaczył adwokat Willie Gary.

Poza tzw. odszkodowaniem karnym w wysokości 23,6 mld dolarów, zasądzono jeszcze odszkodowania kompensacyjne w wysokości ponad 16 mln dolarów dla wdowy i wspólnego dziecka małżeństwa oraz syna Johnsona z poprzedniego związku. W USA odszkodowanie karne (punitive damages) ma na celu dotkliwe ukaranie, aby zniechęcić w przyszłości do podejmowania podobnych działań; kompensacja ma na celu jedynie wynagrodzenie strat u poszkodowanych.

RJ Reynolds planuje złożyć odwołanie. "Werdykt wykracza poza granice rozsądku i sprawiedliwości i jest całkowicie niespójny z zaprezentowanymi dowodami" - głosi oświadczenie wiceprezesa koncernu Jeffery'ego Raborna.(PAP)

ksaj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~kildo

Jaja. Zwyczajne jaja. :)

! Odpowiedz
0 1 ~ejty

Skopiowany artykuł z błędem...23 mld ma zapłacić firma, a 16 mln dostanie wdowa. Nie odwrotnie.

! Odpowiedz
0 3 ~usiasiusia

Sedzia musial bardzo nienawidzieć tej firmy. Kazdego palacza i ich rodziny skarzące koncerny tytoniowe nalezy obarczyć karą za zawracanie dupy. Nie wiedzial? Byl idiota. Słusznie zdechł, był zbędny w społeczeństwie.

! Odpowiedz
0 1 ~rudaa

qrde ludze to maja farta albo zajebi*te znajomości w sądach:/

! Odpowiedz
1 5 ~dexter

Ten świat jest chyba bardziej zwariowany niż myślałem. Zaskarżę wszystkich kierowców samochodów, że z powodu spalin z ich aut umrę wcześniej.

! Odpowiedz
0 3 ~endi

" Odszkodowanie kompensacyjne " 16 mln dolarów - fajna nazwa , ciekawe kiedy u nas będą takie odszkodowania , bo na paczkach klubowych ,popularnych czy exstra mocnych nie było żadnych informacji o szkodliwości palenia , a dużo osób straciło swoich bliskich z powodu raka płuc

! Odpowiedz
0 0 ~bandit

jak zwykle żle przetłumaczone - nie miliardy a miliony............ale to i tak dużo.......

! Odpowiedz
1 0 ~odpowiedzialny

nic dodac , nic ujac - hora Ameryka!

! Odpowiedz
1 4 ~seth

pomyłka musi być, nie mld tylko mln jak już.

! Odpowiedz
0 5 ~lel

to nie jest możliwe. Ludzie umierają od tysiącleci i ich rodziny dostają złamany grosz odszkodowania, mało tego często popadają w nędzę z tego powodu. Ch... z taką ruletkową sprawiedliwością

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne