REKLAMA

Upadek SKOK-u – co mają robić klienci?

Michał Kisiel2014-07-23 11:44analityk Bankier.pl
publikacja
2014-07-23 11:44
Upadek SKOK-u – co mają robić klienci?
Upadek SKOK-u – co mają robić klienci?
fot. Hemera / Thinkstock / / Thinkstock

Sprawa SKOK „Wspólnota” przypomniała wszystkim, że banki i kasy mogą upadać. Po raz pierwszy taka sytuacja dotyka kasę oszczędnościowo-kredytową, po raz pierwszy od lat uruchomiony zostaje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Niewykluczone, że skutki upadłości odczujemy wszyscy.

Banki mogą upadać – o tym fakcie zdążyliśmy już zapomnieć, bo największa fala upadłości przeszła przez polski sektor bankowy w latach 90-tych. Wtedy kłopoty miały niewielkie instytucje, słabo wyposażone w kapitał i słabo zarządzane. Od bankructwa Banku Staropolskiego 14 lat temu przez lata panował spokój, jeśli nie liczyć drobnych niepokojów wokół mniejszych banków spółdzielczych.

Zakurzona siatka bezpieczeństwa

Jesienią zeszłego roku środki zgromadzone w SKOK-ach zostały objęte gwarancjami BFG. Dla klientów kas oznaczało to zrównanie ich sytuacji z położeniem klienteli banków komercyjnych. Niewielu spodziewało się, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny tak szybko stanie się potrzebny.

18 lipca Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność SKOK „Wspólnota” i wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy. Od tego momentu do akcji wkracza Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który będzie wypłacał środki klientom.

Co musi wiedzieć klient?

BFG ma 20 dni roboczych na dokonanie wypłat gwarantowanych środków, licząc od 18 lipca, czyli dnia podjęcia decyzji przez nadzorcę. Termin ten może zostać wydłużony o maksymalnie 10 dni roboczych, jeśli fundusz złoży wniosek w KNF i zostanie on pozytywnie rozpatrzony.

Każdy z klientów, niezależnie od liczby posiadanych w kasie rachunków, może liczyć na zwrot do 414.790 zł. W przypadku rachunku wspólnego środki na rachunku wspólnym dzielone są między współposiadaczy, zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie. Jeżeli takich postanowień nie ma – ustala się dla wszystkich równe części, i oblicza wartość środków gwarantowanych odrębnie dla każdego współposiadacza do wysokości limitu.

Aby otrzymać środki, nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań. BFG ustali, który bank będzie pełnił rolę agenta i poda tę informację do publicznej wiadomości. Klienci powinni zgłosić się do placówki z dokumentem tożsamości i numerem rachunku, na który należy dokonać wypłaty (jeśli nie chcą otrzymać ich w gotówce). Jeśli nie zrobią tego w ogłoszonym terminie, będą mogli odzyskać środki w ciągu 5 lat, bezpośrednio od BFG. Niezależnie od waluty depozytu, wypłata będzie w złotych.

Do czasu uruchomienia wypłat klienci są niestety odcięci od swoich pieniędzy. Za czas pomiędzy ogłoszeniem zawieszenia działalności a wypłatą środków nie są naliczane odsetki. Jeśli ich depozyty przekraczały granicę 100 tys. euro, nadwyżkę ponad limit będzie można odzyskać z masy upadłości na zasadach podobnych jak inni wierzyciele, jednak o majątek kasy upomną się zapewne różne podmioty, w tym BFG, który ma takie prawo.

Składki płacimy wszyscy

Bankowa siatka bezpieczeństwa jest utrzymywana m.in. ze składek instytucji przyjmujących depozyty. W SKOK „Wspólnota” zgromadzono ok. 900 mln zł. Nie wiadomo jeszcze, o ile pomniejszą się środki do dyspozycji BFG. Niewykluczone, że ubytek przełoży się to na wzrost składki dla banków i SKOK-ów w najbliższym czasie, co z kolei oznacza wzrost kosztów prowadzenia działalności. Pośrednio zatem za wypłatę rezerwy zapłacimy wszyscy – w cenach usług finansowych.

Źródło:
Tematy
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Komentarze (51)

dodaj komentarz
~profix
Widzę, że dyskusja polityczna trwa. mało kto jednak pamięta, że to Kaczyński nie podpisał ustawy, o nadzorze KNFu nad skokami. Ustawa przeszła dopiero za rządów Komorowskiego 3 lata później. Nie lubię jednych i drugich, ale gdyby nie Bankowy fundusz gwarancyjny, wszyscy klienci upadłych skoków straciliby swoje pieniądze.Widzę, że dyskusja polityczna trwa. mało kto jednak pamięta, że to Kaczyński nie podpisał ustawy, o nadzorze KNFu nad skokami. Ustawa przeszła dopiero za rządów Komorowskiego 3 lata później. Nie lubię jednych i drugich, ale gdyby nie Bankowy fundusz gwarancyjny, wszyscy klienci upadłych skoków straciliby swoje pieniądze. A to więcej kasy niż zarąbał Ambergold. Kaczyńskiemu i jego ekipie zależało na tym, żeby nikt nie kontrolował skoków, bo propisowscy kolesie ciągnęli ze SKOKów miliony na lewo. Wiedząc że system na jakim działają SKOKi sie sypie, chcieli na finał nakraść ile sie jeszcze da, a dalej niech sie wali. Ale wszedł KNF i zaczął im patrzeć na ręce. Oczywiście już jest nieco za późno. od veta Kaczyńskiego, do podpisania ustawy o nadzorze finansowym minęły 3 lata i juz nikt nie powstrzyma upadków kolejnych skoków. Dobrze że klienci będą mieli swoje pieniądze, tylko że my wszyscy robimy na to zrzutkę poprzez opłaty jakie wnosimy we wszystkich bankach jakie są w kraju. Czyli jak zwykle: grupa kolesi trzymająca gruby szmal robi wały. Politykom (pisu) coś z tego skapywało i ułatwiali im złodziejstwo. Wszyscy "u góry" wiedzą, że to i tak jebnie, ale co ich interesuje, skoro mają już z tych przekrętów miliony na koncie. A za wszystko i tak, koniec końcem, zapłaci szary kowalski kolejnymi podatkami.
~Husarz
SKOK Wołomin to WSI którego tak broni Komorowski. Lewe kredyty zaczęły narastać po wciągnięciu pod KNF.
No i prosiłbym o manipulowanie niczym wyborcza czy TVN. Kaczyński skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego który przyznał ś.p. prezydentowi rację. Z resztą Komorowski też miał zastrzeżenia, choć mniej.
SKOK Wołomin to WSI którego tak broni Komorowski. Lewe kredyty zaczęły narastać po wciągnięciu pod KNF.
No i prosiłbym o manipulowanie niczym wyborcza czy TVN. Kaczyński skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego który przyznał ś.p. prezydentowi rację. Z resztą Komorowski też miał zastrzeżenia, choć mniej.
PS. Jako były leming radzę informacje mainstreamu porównywać z prawicowymi mediami. Kaczyński może nie zacznie się podobać, ale gwarantuję obrzydzenie do PO, SLD, nowoczesnej czy PSL. Chyba że się ma gdzieś Polskę...
~Hasz
Tylko w SKOKach nikt nie utracił ani jednego złotego.
Wypłacił mi SKOK powyżej sumy gwarantowanej przez KNF z BFG o całe 36.000 zł.
SKOK na SKOK udał się PKO BP przejmując klientów SKOK Wspólnoata
dzięki rocznym działaniom komisarza KNF i zmianie lokalizacji z Wrocławia do tuskowego Gdańska.
~Marc
Czyli jest nadzieja na odzyskanie pieniędzy?
~pisuar
bzdura gwarantowana wypłata do 100 tyś.euro reszta ponad na konto prezesa
~metka
do skoków nie dotarłam ale w dobrym momencie przyuważyłam ofertę getin up. mają rewelacyjną ofertę konta. oprócz standardów typu darmowe przelewy, można też je wykonywać przez facebooka. no i używam karty z wyświetlaczem która pokazuje mi stan konta.bardzo nowoczesne rozwiązania.
~rycccco
najlepiej zapisać się do pis tylko oni ci zagwarantują "wyparte" banda oszustów
~aaa
Wszyscy piszą, że BFG wypłaci środki depozytariuszom ze SKOKU Współnota - ciekawe dlaczego nikt nie pisze co stanie się z pieniędzmi które spłacą osoby które wpłacają pożyczki do tego SKOK-u!!!! Środki z depozytów w tym skoku poszły na pożyczki!!!!! Pozdrawiam polską rzeczywistość i rzetelność wszystkich Wszyscy piszą, że BFG wypłaci środki depozytariuszom ze SKOKU Współnota - ciekawe dlaczego nikt nie pisze co stanie się z pieniędzmi które spłacą osoby które wpłacają pożyczki do tego SKOK-u!!!! Środki z depozytów w tym skoku poszły na pożyczki!!!!! Pozdrawiam polską rzeczywistość i rzetelność wszystkich piszących powyżej artykuły.
~małymis
Chłopie, żaden skok nie jest bezpieczny. Tusk rano wstaje i mówi dzisiaj bierzemy się za ten albo ten skok. KTO MU ZABRONI?
~MYDLNICKI
NIE TUSK A AFERALY Z PO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki