To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 7 kwietnia 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-04-07 20:27redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-04-07 20:27

Rząd pozostawia Polaków w domach, a sporą część handlu nadal w zamknięciu. Wszystko po to, by odciążyć medyków, którzy protestują, oczekując innej formy pomocy. Okraszamy to nowymi danymi o bezrobociu, ze stopami dalej tam, gdzie były miesiąc temu. Zapraszam na podsumowanie środy.

#1 Czekaliśmy na te ustalenia, wielu spodziewało się ich brzmienia, zagadką pozostawał termin końcowy. Rząd ogłosił w środę przedłużenie "świątecznych" restrykcji, co oznacza, że przez dodatkowy tydzień zamknięte pozostaną m.in. galerie handlowe czy np. wielkopowierzchniowe sklepy budowlane oraz meblowe. Pracujących rodziców małych dzieci na pewno żywo zainteresuje fakt nadal zamkniętych żłobków i przedszkoli. ZUS przypomina o możliwości korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, ten obowiązuje na razie do 11 kwietnia.

Co wydłużony lockdown oznacza dla przedsiębiorców, nie trzeba tłumaczyć. Resort rozwoju deklaruje, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rząd pochyli się nad projektem rozszerzenia tzw. tarczy branżowej, tak by przepustką do wsparcia były kolejne kody PKD.

Przedłużenie restrykcji, trudna sytuacja epidemiczna i powtarzająca się w rządowej narracji zachęta do pracy zdalnej nie pozostaje też bez wpływu na klientów banków. Kilka instytucji w ostatnich dniach zapowiedziało możliwe zmiany godzin działania stacjonarnych placówek. Warto z wyprzedzeniem sprawdzać dostępność swojego banku, jeśli już trzeba osobiście udać się do oddziału.

#2 Na te informacje dawniej też wyczekiwano z niepewnością, w ostatnich miesiącach jednak Rada Polityki Pieniężnej konsekwentnie, a więc i bez zaskoczeń realizuje politykę nakreśloną przez prezesa NBP. Wobec powyższego na dzisiejszym posiedzeniu ponownie nie zmieniono wysokości stóp procentowych.

#3 Medycy, jedna z najbardziej widocznych i najchętniej ocenianych w ostatnim roku grup zawodowych, protestują. Przedstawiciele lekarzy, pielęgniarek i diagnostów laboratoryjnych manifestowali dziś pod siedzibą Ministerstwa Zdrowia niezadowolenie z poziomu finansowania sektora i zaproponowanego przez resort systemu wynagrodzeń. "Nie ma medyków - nie ma leczenia", podkreślają lekarze w dniu, w którym rząd przedłuża restrykcje m.in. ze względu na niewydolność służby zdrowia.

#4 We wczorajszym podsumowaniu mowa była o polskim liderze bezrobocia na tle Unii w lutym, a dziś możemy przyglądać się już rodzimym danym za marzec. Nowe, aczkolwiek dopiero wstępne dane sygnalizują nieznaczny, ale jednak spadek bezrobocia rejestrowanego do poziomu 6,4 proc.

#5 Tak dużego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi nie było od dawna. A ściślej - od dekady. Biuro Informacji Kredytowej raportuje "wystrzał" popytu na finansowanie tego rodzaju. Liczba wnisków w marcu była o blisko 20 proc. wyższa niż w lutym. Kuszą wspomniane wyżej, nadal rekordowo niskie stopy procentowe, jak i fakt, że ponownie w górę zmierza średnia zdolność kredytowa. Warto pamiętać - im większy szturm po kredyty, z tym większą ostrożnością warto podchodzić do własnego udziału w tym biegu.

O czym jeszcze pisaliśmy w środę?

Środa 7 kwietnia - wybrane z kraju i ze świata

18:39 Pracownicy Amazona chcą stworzyć związki zawodowe. "Firma się tego boi"

18:22 Sprawy urzędowe załatwimy online? Rzad zajmie się projektem nowelizacji ustawy

17:17 WIG20 poniżej 2000 pkt. CD Projekt i Biomed w dół

16:50 Węgry potroiły wielkość rezerw złota

16:44 Koniec promocji mięsa czy wina w UE? KE pracuje nad zmianą polityki promocji żywności

15:50 Chiny pod coraz większą presją spadającej liczby urodzeń

15:42 Hiszpania wydała rekordowe 26 proc. PKB na płace, renty i emerytury w 2020 roku

15:02 Merkel opowiada się za krótkim, zaostrzonym lockdownem w całym kraju

14:30 Polak debiutuje na liście najbogatszych ludzi świata

14:00 Rok 2020 skrócił życie Europejczykom. Polska w niechlubnej czołówce

10:28 Wiceminister rozwoju zapowiada rozszerzenie tarczy branżowej o kolejne kody PKD

11:00 EuroPMI: powiew szczepionkowego optymizmu z Zachodu

11:00 KNF: Opole Bank Poland na liście ostrzeżeń publicznych

09:57 Kurs euro poniżej 4,60 zł. Rynek czeka na komunikat RPP

09:15 Toyoty, fordy, mercedesy, ople wezwane do serwisów

08:26 Popyt na kredyty hipoteczne wystrzelił – najwięcej zapytań od 10 lat

08:23 Miedź na LME w Londynie tanieje

08:01 Piesi z pierwszeństwem na przejściu. Ruszy kampanię informacyjna o zmianach w przepisach

07:41 Rewolucja podatkowa w Nowym Ładzie. Skorzysta blisko 17 mln Polaków

06:43 6,6 mln dawek szczepionki. Nieprawidłowości jak na lekarstwo

06:00 Banki rezygnują z darmowych kont firmowych. Tanio tylko w promocji

06:00 Kolejny producent gier wchodzi na giełdę

Czwartkowe podsumowanie przygotuje dla Państwa redaktor Marcin Dziadkowiak, my ponownie widzimy się po weekendzie.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki