
W 2020 roku statystycy odnotowali spadek oczekiwanej długości życia w niemal wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Największy regres odnotowano w Liechtensteinie, Hiszpanii, Bułgarii, Polsce, Litwie i Rumunii.
Średnia oczekiwana długość życia w momencie urodzin w Europie przez poprzednie 60 lat zwiększała się w średnim tempie dwóch lat na dekadę. Ale rok 2020 naznaczany pandemią COVID-19 i znaczącym pogorszeniem dostępności usług medycznych przyniósł ostrą korektę tej tendencji - wynika z danych Eurostatu.

Wśród 30 krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli państw UE i EFTA) oraz Szwajcarii tylko w trzech odnotowano wzrost średniej oczekiwanej długości życia. Było to w Norwegii (o 0,3 roku) oraz w Danii i Finlandii (o 0,1). Najsilniejsze skrócenie oczekiwanej długości życia nastąpiło w Liechtensteinie (o 2,4 lat), Hiszpanii (o 1,6 roku), Bułgarii (o 1,5) oraz w Polsce, Litwie i Rumunii (po 1,4). Wyraźny regres pod tym względem odnotowały także Belgia i Włochy (po -1,2) oraz Czechy i Słowenia (po -1), a także Luksemburg i Słowacja (-0,9). Wciąż nie znamy statystyk dla Irlandii i Estonii.
- Przeciętna długość życia dla określonego wieku jest średnią dodanej liczby lat, którą przeciętnie osoba w danym wieku może przeżyć przy jednoczesnym podporządkowaniu reszty życia określonym warunkom umieralności (prawdopodobieństwo zgonu dla danej grupy wiekowej, tj. śmiertelność obserwowana w danym okresie) – wyjaśnia Eurostat. Natomiast oczekiwana długość życia w chwili urodzenia jest przewidywaną średnią liczbą lat życia dla noworodków.
O wpływie podwyższonej śmiertelności z roku 2020 pod koniec marca pisaliśmy w kontekście polskiego systemu emerytalnego. Skrócenie średniego dalszego trwania życia sprawił, że obliczane w tym roku emerytury dla „nowych” emerytów będą wyższe, niż byłyby rok wcześniej. Zatem z jednej strony zwiększona liczba zgonów osób w wieku emerytalnym z jednej strony ograniczyła wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale z drugiej strony zwiększyła jego zobowiązania wobec osób, które w tym i w kilku następnych latach przejdą na emeryturę.
KK
