REKLAMA

Rok 2020 skrócił życie Europejczykom. Polska w niechlubnej czołówce

Krzysztof Kolany2021-04-07 14:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-07 14:00
Rok 2020 skrócił życie Europejczykom. Polska w niechlubnej czołówce
Rok 2020 skrócił życie Europejczykom. Polska w niechlubnej czołówce
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

W 2020 roku statystycy odnotowali spadek oczekiwanej długości życia w niemal wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Największy regres odnotowano w Liechtensteinie, Hiszpanii, Bułgarii, Polsce, Litwie i Rumunii.

Średnia oczekiwana długość życia w momencie urodzin w Europie przez poprzednie 60 lat zwiększała się w średnim tempie dwóch lat na dekadę. Ale rok 2020 naznaczany pandemią COVID-19 i znaczącym pogorszeniem dostępności usług medycznych przyniósł ostrą korektę tej tendencji - wynika z danych Eurostatu.

Wśród 30 krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli państw UE i EFTA) oraz Szwajcarii tylko w trzech odnotowano wzrost średniej oczekiwanej długości życia. Było to w Norwegii (o 0,3 roku) oraz w Danii i Finlandii (o 0,1). Najsilniejsze skrócenie oczekiwanej długości życia nastąpiło w Liechtensteinie (o 2,4 lat), Hiszpanii (o 1,6 roku), Bułgarii (o 1,5) oraz w Polsce, Litwie i Rumunii (po 1,4). Wyraźny regres pod tym względem odnotowały także Belgia i Włochy (po -1,2) oraz Czechy i Słowenia (po -1), a także Luksemburg i Słowacja (-0,9). Wciąż nie znamy statystyk dla Irlandii i Estonii.

- Przeciętna długość życia dla określonego wieku jest średnią dodanej liczby lat, którą przeciętnie osoba w danym wieku może przeżyć przy jednoczesnym podporządkowaniu reszty życia określonym warunkom umieralności (prawdopodobieństwo zgonu dla danej grupy wiekowej, tj. śmiertelność obserwowana w danym okresie) – wyjaśnia Eurostat. Natomiast oczekiwana długość życia w chwili urodzenia jest przewidywaną średnią liczbą lat życia dla noworodków.

O wpływie podwyższonej śmiertelności z roku 2020 pod koniec marca pisaliśmy w kontekście polskiego systemu emerytalnego. Skrócenie średniego dalszego trwania życia sprawił, że obliczane w tym roku emerytury dla „nowych” emerytów będą wyższe, niż byłyby rok wcześniej. Zatem z jednej strony zwiększona liczba zgonów osób w wieku emerytalnym z jednej strony ograniczyła wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale z drugiej strony zwiększyła jego zobowiązania wobec osób, które w tym i w kilku następnych latach przejdą na emeryturę.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (10)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
nie_strajkuje
"Długość życia w chwili urodzenia - Polska w niechlubnej czołówce" - na pewno aborcja na życzenie do 12 roku życia dziecka i eutanazja seniorów na życzenie spadkobierców nie poprawią wyników.

Zgodnie z NOWĄ mową lewaków (nie faszystów) "niech żyją tylko zdrowi, młodzi, blondyni i z niebieskimi
"Długość życia w chwili urodzenia - Polska w niechlubnej czołówce" - na pewno aborcja na życzenie do 12 roku życia dziecka i eutanazja seniorów na życzenie spadkobierców nie poprawią wyników.

Zgodnie z NOWĄ mową lewaków (nie faszystów) "niech żyją tylko zdrowi, młodzi, blondyni i z niebieskimi oczami "
krokus12
Eutanazję seniorów to teraz zaserwował rząd PIS swoimi działaniami w służbie zdrowia .
karbinadel
Jakiś nowy talent się objawił? Niestety, ilość pisich trolli nie przechodzi w jakość. Wręcz przeciwnie, każdy następny jeszcze bardziej nieostry niż poprzedni
jag63
Aż się ciśnie na usta: "Brawo pis."

Bo to jest prawdziwy obraz nędznych efektów pracy rządu i skutków nieziemskich zawierzeń.

.
nie_strajkuje
Ciśnie się na usta "Dobrze, że nie rządzi PO bo byłoby już pozamiatane i kraj do zlicytowania!!!"

Lepiej byłoby za Tuska???

- bezrobocie na poziomie 15-20% jak w Hiszpanii czy Portugalii
- tarcze antykryzysowe czy z funduszu rozwoju - a co to takiego???,
- młodzi bez pracy (a nie gwarantowane
Ciśnie się na usta "Dobrze, że nie rządzi PO bo byłoby już pozamiatane i kraj do zlicytowania!!!"

Lepiej byłoby za Tuska???

- bezrobocie na poziomie 15-20% jak w Hiszpanii czy Portugalii
- tarcze antykryzysowe czy z funduszu rozwoju - a co to takiego???,
- młodzi bez pracy (a nie gwarantowane zatrudnienie dokąd są tarcze z 0 % podatkiem PIT)
- "piniędzy nie ma i nie będzie" jak mawiał klasyk na nic i nie przez tak długi okres czasu
- szczepionki na Covid dopiero wtedy gdy zaszczepią się wszyscy Niemcy bo przecież nie możemy zabierać im szczepionek jak twierdzi posłanka PO,
- 19% , 20% a może i 21% podatku PIT w pierwszej stawce bo przecież w kraju jest kryzys i Rząd PO nie miałby wystarczających przychodów (co tam mafie Vat-owskie). Tak twierdzi p. Trzaskowski w Warszawie bo obniżenie PIT do 17% to skandal i zrujnowanie budżetu miasta,
- budowa Baltic-Pipe w alternatywie dla rosyjskiego Nort Strim 2 to przecież wymysł,
- przekop mierzei wiślanej i uzależnienie się od humorów Rosjan to nic,
- ...........


pstrzezek odpowiada nie_strajkuje
Kolega widzę wzorowo wyprany. I takich ludzi trzeba żeby Wolska była Wolską
argentyna odpowiada nie_strajkuje
Co Ty wiesz.... firmy dostaly tarcze ale ludzie zostali wyslani na pol etatu albo minimalna. Maz zarabial 6tys zarabia niecale 2tys od roku. Ciesza sie wlasciciele firm bo zarobili na tarczach w rok wiecej niz przez cale zycie,a pracownikom smieja sie w twarz, ze i tak teraz nikt ich nie zatrudni. Takiej biedy nie zaznalam przez Co Ty wiesz.... firmy dostaly tarcze ale ludzie zostali wyslani na pol etatu albo minimalna. Maz zarabial 6tys zarabia niecale 2tys od roku. Ciesza sie wlasciciele firm bo zarobili na tarczach w rok wiecej niz przez cale zycie,a pracownikom smieja sie w twarz, ze i tak teraz nikt ich nie zatrudni. Takiej biedy nie zaznalam przez zaden rok za czasu PO.
men24a odpowiada nie_strajkuje
A nakręcenie najwyższej inflacji w Unii cię satysfakcjonuje ? Sądzisz że nie płacisz za wodzirejów weselnych którzy dostali po 400 tys czy ci wszyscy biedni aktorzy, którzy odpoczywają na San zibarze? Czas zapłaty za ich odpoczynek wkrótce dostaniesz w nowym ładzie, lokaty zero% inflacja 4%.
peluquero
Spokojnie, pętla na szyi która ma kilka milionów rodaków, idące zwolnienia, ciągłe drobne wydzielanie się kortyzolu (i interakcje ze zdenerwowanymi ludźmi) brak zachowania zasad feng-shui przy organizacji np stanowiska pracy w domu w strefie wypoczynku - to wszystko da o sobie znać za 2,3 maksymalnie 5 lat, w postaci problemów Spokojnie, pętla na szyi która ma kilka milionów rodaków, idące zwolnienia, ciągłe drobne wydzielanie się kortyzolu (i interakcje ze zdenerwowanymi ludźmi) brak zachowania zasad feng-shui przy organizacji np stanowiska pracy w domu w strefie wypoczynku - to wszystko da o sobie znać za 2,3 maksymalnie 5 lat, w postaci problemów onkologicznych, z układem trawiennym, a także w innych jednostkach zaburzeń psychosomatycznych

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki