REKLAMA

Stopa bezrobocia wreszcie w dół

Michał Żuławiński2021-04-07 10:13analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-07 10:13
Stopa bezrobocia wreszcie w dół
Stopa bezrobocia wreszcie w dół
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 6,4 proc., co oznacza nieznaczny spadek względem lutego. Na potwierdzenie tych danych będziemy musieli poczekać do końca miesiąca.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu br. 6,4 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 pkt proc – poinformowało dziś Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Dane MRPiT to tradycyjnie dopiero wstępne spojrzenie na kondycję polskiego rynku pracy w minionym miesiącu. Potwierdzenie tych danych znajdziemy w marcowym biuletynie statystycznym Głównego Urzędu Statystycznego, który opublikowany zostanie 26 marca o 10:00.

Gdyby jednak ministerialne szacunki się sprawdziły – co zdarza się często, aczkolwiek akurat miesiąc temu okazały się o 0,1 punktu procentowego wyższe – wówczas mielibyśmy do czynienia z pierwszym od marca 2020 r. spadkiem stopy bezrobocia. Przypomnijmy, że na w pandemię Polska wchodziła ze stopą bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5,5 proc., a w kolejnych miesiącach nie sprawdziły się wstępnie formułowane czarne scenariusze mówiące o dwucyfrowych wartościach tego wskaźnika.

- W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11 proc. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,9 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,5 proc.) – dodaje ministerstwo.

Wyraźnie więcej niż przed rokiem mamy natomiast samych zarejestrowanych bezrobotnych. W marcu 2021 r. ich liczba wyniosła 1079,8 tys. wobec 909,4 tys. rok wcześniej. 12 miesięcy temu spadek liczby bezrobotnych był jednak warunkowany m.in. lockdownem, który zniechęcał Polaków do rejestracji swojego statusu. Swoją rolę odegrały także programy pomocowe dla firm, które „zamroziły” zatrudnienie w kolejnych miesiącach (choć nie będą w stanie robić tego w nieskończoność). Bezrobotnych zarejestrowanych mamy z kolei o 19,8 tys. mniej niż w lutym 2021 r.

Polska liderem UE

Stopa bezrobocia rejestrowanego nie jest jedyną miarą, przy pomocy której ekonomiści badają sytuację na rynku pracy. Drugą popularną metodą jest badanie ankietowe (BAEL), przy pomocy którego np. stopę bezrobocia dla wszystkich państw UE określa Eurostat. Więcej o różnicach między oboma podejściami przeczytasz w artykule „Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]”.

Wczoraj Eurostat przedstawił raport, z którego wynika, że w lutym 2021 r. Polska była krajem o najniższej stopie bezrobocia (3,1 proc.) w całej UE. Tym samym nasz kraj obronił pozycję ze stycznia, którą zdobył po tym, jak przez wiele miesięcy plasował się tuż za Czechami.

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (11)

dodaj komentarz
tytush
SPRAWY MAJA SIE BARDZO PROSTO NP W ROKU 2019 - W 38 MILIONOWEJ POLSCE AZ TYLKO 24 356 578 PODATNIKOW LICZAC W TYM EMERYTOW I RENCISTOW WYKAZALO DOCHOD

24 356 578 podatników, tj. 93,33% uzyskało przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu i wykazało dochód,
TO WIDAC SKALE UKRYTEGO BEZROBOCIA - BO ABSOLWENCI
SPRAWY MAJA SIE BARDZO PROSTO NP W ROKU 2019 - W 38 MILIONOWEJ POLSCE AZ TYLKO 24 356 578 PODATNIKOW LICZAC W TYM EMERYTOW I RENCISTOW WYKAZALO DOCHOD

24 356 578 podatników, tj. 93,33% uzyskało przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu i wykazało dochód,
TO WIDAC SKALE UKRYTEGO BEZROBOCIA - BO ABSOLWENCI UCZELNI WSTYDZA SIE REJESTROWAC ZRESZTA ABSOLWENT NIE MA PRAWA DO ZASILKU - TO NIE WARTO RYZYKOWAC ZARAZENA SIE COVIDEM19
bha
Statystyki zazwyczaj wieją optymizmem gorzej jest w Realu. .
bha odpowiada jas2
Ale strasznie dowcipne. Więc niech będzie dla poprawy.... realu
tytush
PRAWDA WYJDZIE PO SPISIE POWSZECHNYM
grzegorzkubik
Ogarniemy pandemię to bezrobocie zjedzie do 4%. Moim marzeniem jest zjazd poniżej 3%.
marxs
a moim marzeniem jest żeby w wieku produkcyjnym pracowalo ponad 80 % ludzi tak jak to jest w Szwecji a nie tak jak w PISlandeshu pracuje 50 % i w Szwecji bezrobocie 8,6 % a w PISlandeshu 3 % kuń bezzębny by padł ze śmichu jakby to przeczytał
jas2 odpowiada marxs
Pracuj za dwóch i średnio będzie OK.
bankster-kreator
Inżynier w urzędzie pracy deklaruje, że chce pracować i, że sam sobie znajdzie prace. Tylko w jego konkretnym wyspecjalizowanym zawodzie oferty się tak często nie pojawiają, mija dwa tygodnie urząd już wysyła przymusowa ofertę na ciecia w stróżówce na budowie albo coś co ich zdaniem jest pokrewnego z twoim zawodem. Odmówisz, to jesteś Inżynier w urzędzie pracy deklaruje, że chce pracować i, że sam sobie znajdzie prace. Tylko w jego konkretnym wyspecjalizowanym zawodzie oferty się tak często nie pojawiają, mija dwa tygodnie urząd już wysyła przymusowa ofertę na ciecia w stróżówce na budowie albo coś co ich zdaniem jest pokrewnego z twoim zawodem. Odmówisz, to jesteś skreślony i od tym sposobem już nie jesteś bezrobotny - "bezrobocie zlikwidowane". Te statystyki o bezrobociu to sobie można między bajki włożyć.
marok
To i tak zawyżony wynik, wg. eurostatu w Polsce bezrobocie wynosi nieco ponad 3%, a metodologia badawcza polega na tym ,że za bezrobotnych uważa się tylko tych co nie mają pracy i jednocześnie chcą ją podjąć.
GUS podaje zarejestrowanych w urzędach pracy, a tam jest dużo osób, które tylko się rejestrują by dostać zasiłek bądź ubezpieczenie,
To i tak zawyżony wynik, wg. eurostatu w Polsce bezrobocie wynosi nieco ponad 3%, a metodologia badawcza polega na tym ,że za bezrobotnych uważa się tylko tych co nie mają pracy i jednocześnie chcą ją podjąć.
GUS podaje zarejestrowanych w urzędach pracy, a tam jest dużo osób, które tylko się rejestrują by dostać zasiłek bądź ubezpieczenie, ale nie chcą podjąć pracy.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki