REKLAMA

Pracownicy Amazona chcą stworzyć związki zawodowe. "Firma się tego boi"

2021-04-07 18:39
publikacja
2021-04-07 18:39
Pracownicy Amazona chcą stworzyć związki zawodowe. "Firma się tego boi"
Pracownicy Amazona chcą stworzyć związki zawodowe. "Firma się tego boi"
fot. Tada Images / / Shutterstock

Ostatnie doniesienia o kierowcach amerykańskiego Amazona, którzy musieli załatwiać potrzeby fizjologiczne w samochodach, to tylko jeden z epizodów walki o stworzenie związku zawodowego w jednym z magazynów tej firmy w USA. Decyzja może mieć przełomowe znaczenie dla koncernu - ocenia stacja CNN.

W jednym z centrów dystrybucyjnych Amazona w miasteczku Bessemer na przedmieściach Birmingham w Alabamie pod koniec marca zakończyło się głosowanie wśród ok. 6 tys. pracowników w sprawie powołania związku zawodowego.

Cały czas trwa liczenie głosów, ale jeśli w magazynie uda się założyć komórkę ogólnokrajowego związku zawodowego pracowników handlu detalicznego, hurtowego i domów towarowych (RWDSU), będzie to pierwsza organizacja związkowa w zakładach Amazona. To przełomowe wybory - komentuje CNN. Dodaje, że podczas pandemii firma przeżywa boom, ale warunki i tempo pracy zatrudnianych przez nią osób oraz ich zarobki są wciąż przedmiotem sporów między koncernem a pracownikami.

Podczas kampanii poprzedzającej głosowanie firma namawiała pracowników do opowiedzenia się przeciwko powstaniu organizacji, otwarcie krytykowała też polityków i inne osoby wspierające wysiłki związkowców. Jeden z członków zarządu firmy Dave Clark skomentował na Twitterze popierające pracowników wypowiedzi demokratycznego senatora Bernie'ego Sandersa, pisząc m.in., że w przeciwieństwie do polityka Amazon "rzeczywiście zapewnia postępowe miejsce pracy".

Jak zauważa CNN, podkreślona przez Clarka płaca minimalna, wynosząca w Amazonie 15 dolarów na godzinę, została wprowadzona w 2018 r. po głośnych apelach m.in. Sandersa. Kongresmen Mark Pocan odpowiedział z kolei Amazonowi, że "niszczenie działalności związkowej i zmuszanie pracowników do oddawania moczu do butelek" nie czyni z firmy "postępowego miejsca pracy".

"Chyba nie wierzysz w to oddawanie moczu do butelki? Gdyby to była prawda, nikt by dla nas nie pracował" - odpisano Pocanowi na oficjalnym koncie Amazona. Spowodowało to lawinę doniesień medialnych, które w istocie potwierdzały zarzuty Pocana.

W piątek wieczorem firma przeprosiła kongresmena za swoje tweety. Dodała, że niektórzy kurierzy rzeczywiście mogli mieć kłopot z dostępem do toalety podczas pracy, a problem pogłębił się podczas epidemii koronawirusa i związanych z nią ograniczeń.

Konfrontacyjna postawa Amazona zaskoczyła obserwatorów branży, ekspertów i pracowników - zauważa CNN. "Podczas gdy pracownicy walczą o podstawowe i ważne kwestie, jak bezpieczeństwo pracy, Amazon koncentruje się na strachu przed własnymi pracownikami i uderza w polityków. Amazon boi się, bo wie, że pracownicy są silni, kiedy mówią jednym głosem" - brzmi oświadczenie jednej z grup pracowników koncernu.

"Nasi pracownicy wybrali pracę dla Amazona, ponieważ wszędzie, gdzie zatrudniamy, oferujemy jedne z najlepszych warunków na rynku; zachęcamy każdego do porównania naszych wynagrodzeń, świadczeń zdrowotnych i środowiska pracy z podobnymi miejscami pracy w innych firmach" - przekazała w oświadczeniu rzeczniczka Amazona Heather Knox, cytowana przez CNN. Firma dodała, że RWDSU manipuluje informacjami na jej temat i "nie reprezentuje przekonań większości pracowników".

Według niektórych obserwatorów ostatnie działania Amazona tylko potwierdzają lęk cyfrowego giganta przed powstaniem związku zawodowego w Bessemer, co może wymusić zmianę w traktowaniu przez koncern setek tysięcy pracowników w USA - zaznacza CNN. Dodaje, że podobnie jak innym wielkim koncernom technologicznym, także Amazonowi zarzuca się praktyki monopolistyczne i łamanie praw konsumentów, a dominująca pozycja firmy na rynku internetowych zakupów w czasie pandemii jeszcze wzrosła.

adj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
przemek_opinia
Jak to? Ta "wspaniała" prywatna firma nie ma związków zawodowych?
fred_
No to pan Bezos byl sobie najbogatszym czlowiekiem.
Zwiazki zniszcza amazona, tak jak niszcza kazda inna firme.
hfjdj
Jak idziesz do prezesa to prezes ma cie gdzieś bo nie ty to kto inny. A jak spotyka cie prezes firmy z prezesem zwiazkow to jeden ma miejsca pracy a drugi ma pracownikow. Jeden drugiemu potrzebny.
heimir
Związki zawodowe? Nie po to nas zachód kolonizuje żebyśmy mieli prawa pracownicze

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki