REKLAMA

Hiszpania wydała rekordowe 26 proc. PKB na płace, renty i emerytury w 2020 roku

2021-04-07 15:42
publikacja
2021-04-07 15:42
fot. S-F / Shutterstock

Władze Hiszpanii wydały w 2020 roku rekordową kwotę na płace, renty oraz emerytury, do czego przyczyniła się pandemia Covid-19. Wypłaty te przekroczyły, jak podał w środę rząd, ponad 26 proc. PKB.

Z raportu podległego rządowi państwowego zakładu ubezpieczeń społecznych (Seguridad Social) wynika, że z budżetu państwa w ubiegłym roku wypłacono łącznie na renty, emerytury oraz pensje dla pracowników sfery budżetowej 294,8 mld euro.

W opublikowanym dokumencie państwowy ubezpieczyciel wskazał, że w naznaczonym koronakryzysem roku wydatki na płace dla osób z budżetówki przekroczyły po raz pierwszy w historii poziom 140 mld euro. Władze Seguridad Social wskazały, że pomiędzy 2019 a 2020 rokiem łączna wysokość środków wypłacanych dla pracowników sfery budżetowej zwiększyła się o 4,5 proc.

Tymczasem z szacunków ministerstwa pracy i gospodarki społecznej Hiszpanii wynika, że rekordowe w 2020 roku były również wydatki na osoby nieaktywne zawodowo, zarówno bezrobotnych, jak też obywateli objętych pomocą państwa w ramach tzw. mechanizmu pracy tymczasowej. Koszty ponoszone z tego tytułu przez państwo wyniosły odpowiednio 20,4 mld i 16 mld euro.

W marcowym raporcie dotyczącym sytuacji w kraju resort napisał, że bezpośredni wpływ na nienotowane wcześniej wydatki na rzecz osób nieaktywnych zawodowo miała zarówno pandemia koronawirusa, jak też spadek PKB Hiszpanii. Zgodnie z danymi banku centralnego Hiszpanii PKB zmniejszył się w 2020 roku w rezultacie koronakryzysu o 11 proc.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Komentarze (9)

dodaj komentarz
demeryt_69
W większości krajów na świecie rządy są największymi pracodawcami.
santoriusz
chyba drukarzami a nie pracodawcami
lorelie
Hiszpanie Grecy i Włosi i Francuzi nie mają zamiaru oszczędzać! zgodnie z dyrektywa uwspolnutowienia długów - długi tych czterech krajów będzie spłacać cała Unia Europejska w tym Polska! hurra
harrytracz
A Bułgaria już jest dawcą świeżej krwi...
demeryt_69 odpowiada harrytracz
Szczególnie Cyganie z Dobricz (Добрич)
pstrzezek
Powolutku idziemy śladem Grecji. Potem Niemcy ich wykupią które z kolei oskarży się o reparacje wojenne. Mimo że za generała Franco to Hiszpania powinna wypłacić reparacje innym
pozhoga
Niby dlaczego Hiszpania powinna wypłacać reparacje z powodu gen. Franco? I komu właściwie?
lorelie
dobrze że się ujawniłes antypolska schwine
pstrzezek odpowiada lorelie
Ech loszka lorelka i te twoje antypolskie brednie. Dla ciebie wyprana koleżanko każdy kto nie za PiS jest anty polski.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki