To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021 r.

Malwina Wrotniak2021-05-11 20:29redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-05-11 20:29
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021 r.
To był dzień. Najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021 r.

To był dzień! Wobec wtorkowych wydarzeń nie zawaham się tego hasła podkreślić. Najpierw alarm o bombie w sądzie, na który zwrócone były wszystkie oczy, a później prawdziwa bomba... kadrowa. W tle walka o podwyżki, wysoka dywidenda i rewolucja w prawie nie bez znaczenia dla portfeli Polaków.

#1 Zacznijmy chronologicznie. Od rana informowaliśmy, dlaczego dzisiejszy dzień może być nomen omen sądnym dla posiadaczy tzw. kredytów frankowych. W skrócie: wszystko za sprawą wyczekiwanego stanowiska Sądu Najwyższego w problematycznych kwestiach dotyczących sporów na linii banki - klienci (przy okazji - tak zachowywał się kurs złotego przed orzeczeniem). Ale najpierw zamiast posiedzenia tej izby była ewakuacja. Do spotkania sędziów wprawdzie w końcu doszło, jednak wyczekujący ich opinii nie przybliżyli się do finału sprawy nawet o krok. Sąd Najwyższy ogłosił jedynie, że przed wydaniem ostatecznego stanowiska musi zasięgnąć opinii kilku innych instytucji. Kogo o zdanie zapytają sędziowie, podajemy w aktualizowanym przez cały dzień materiale.

#2 Alarm bombowy w sądach okazał się fałszywy, czego powiedzieć nie można o komunikacie, jaki przed południem wypuścił największy bank w Polsce. A w nim prawdziwa bomba - prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło po 12 latach opuszcza fotel szefa tego banku. Dużo już na ten temat dzisiaj zostało powiedziane (m.in. kto może stać za tą dymisją, z jakimi wynikami prezes zostawia tę potężną instytucję, a także - jak przebiegała jego ścieżka kariery), dlatego zachęcam do zapoznania się z najświeższymi informacjami z zamknięcia giełdy i sprawdzenia, jak inwestorzy zareagowali na tę kadrową zmianę - a zareagowali w sposób wyraźny.

Na pograniczu pierwszego i drugiego wątku odsyłam do materiału, w którym prezes PKO BP opowiada o warunkach, na jakich zawierane miały być ugody z tzw. frankowcami. Propozycje ugód miałyby trafić do pierwszych kredytobiorców przed końcem czerwca.

#3 Jeszcze jeden rynkowy gigant skupiał na sobie dziś uwagę giełdowych graczy. PZU planuje wypłacić prawie najwyższą w swojej historii dywidendę. Ile trafi do kieszeni posiadaczy akcji spółki, co miał do tego koronawirus i czy na pewno jest się z czego cieszyć - o tym więcej w artykule Adama Torchały.

#4 Nauczyciele nadal walczą o podwyżki - pisała w ubiegłym tygodniu Weronika Szkwarek, podając obecne stawki wynagrodzeń, a dziś ten temat nabiera tempa, przynajmniej deklaratywnie. Minister edukacji poinformował, że związkom zawodowym przekazano warunki zwiększenia wynagrodzeń. Nie poznaliśmy szczegółów, znamy za to datę kolejnej rundy tego pojedynku - w następny wtorek ma dojść do dalszych rozmów przedstawicieli resortu i środowiska nauczycieli. 

#5 Resort sprawiedliwości szykuje reformę prawa rodzinnego, a kontekst, dla którego ten wątek pojawia się w ekonomicznym podsumowaniu dnia to alimenty, a dokładniej - natychmiastowe alimenty. Taki nowy konstrukt miałby ustalać wysokośc pieniężnego zobowiązania w ciągu zaledwie dwóch tygodni. 

#6 Krótki, ale bardzo ważny apel do użytkowników mediów społecznościowych: warto wystrzegać się gorących tytułów i szumnych doniesień o rzekomych śmierciach po przyjęciu szczepionek przeciw COVID-19. Niby tylko zamierzasz obejrzeć wideo, niby tylko jeszcze logujesz się do Facebooka...

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj?

Wtorek 11 maja - wybrane z kraju i ze świata

19:29 Panika i wzrost cen. Na Wschodnim Wybrzeżu USA zaczyna brakować benzyny

13:25 Powtórzymy stare górnicze błędy? Ważna decyzja w sprawie kopalni Brzeszcze

13:15 Polskie tramwaje nie są demonami prędkości. Średnio poniżej 20 km/h

12:33 Nowe oszustwo na Facebooku. Uwaga na fake newsy o zgonach po zaszczepieniu

11:52 Można organizować liczniejsze zgromadzenia. Luzowanie obostrzeń trwa

09:50 Inflacja na Węgrzech przebiła 5 proc. Polska może być następna

09:10 Ceny miedzi w pobliżu rekordowych poziomów

06:50 Duże zmiany na rynku kryptowalut. Za niedostosowanie się do przepisów grozi kara 100 tys. zł

06:20 Polacy nie wykorzystują bonu turystycznego. Rząd zastanawia się nad jego przedłużeniem

06:04 Numery ksiąg wieczystych to dane osobowe? Spór między Prezesem UODO a Głównym Geodetą Kraju skończy się w NSA

06:00 Dawni królowie lokat płacą najwyżej 2 proc.

Już teraz zapraszam na jutrzejsze podsumowanie dnia.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki