REKLAMA

Nowe oszustwo na Facebooku. Uwaga na fake newsy o zgonach po zaszczepieniu

2021-05-11 12:33
publikacja
2021-05-11 12:33
Nowe oszustwo na Facebooku. Uwaga na fake newsy o zgonach po zaszczepieniu
Nowe oszustwo na Facebooku. Uwaga na fake newsy o zgonach po zaszczepieniu
fot. FunKey Factory / / Shutterstock

Oszuści rozpowszechniają na Facebooku fałszywe wiadomości o zgonach osób zaszczepionych przeciw COVID-19 preparatem firmy Johnson & Johnson. "Zachowajcie ostrożność" – ostrzega CERT Polska.

"14 osób zmarło po szczepieniu Johnson & Johnson. Do tragedii doszło w Kołobrzegu. Zobacz nagranie http://telewizja-miasto.waw.pl" – alarmują oszuści na Facebooku. Wiadomości o takiej treści pojawiły się w ostatnim czasie na portalu społecznościowym. Cyberprzestępcy wykorzystują czas szczepień przeciw COVID-19. W serwisie Facebook rozpowszechniają fałszywe informacje o rzekomych zgonach kilkunastu osób, które zaszczepiono preparatem firmy Johnson & Johnson. 

Fałszywe wpisy na Facebooku 

Oszuści, tak jak mają to w zwyczaju, przyciągają uwagę szokującymi i kontrowersyjnymi wiadomościami. Do wpisów dodają link - żeby go otworzyć, trzeba zalogować się do Facebooka. Jednak strona, na którą wchodzi potencjalna ofiara oszustwa po przekierowaniu z wiadomości, to fałszywa domena podszywająca się pod portal społecznościowy. Na pierwszy rzut oka jest łudząco podobna do prawdziwej witryny. Celem przestępstwa jest wyłudzenie danych logowania użytkowników platformy.

- Obserwujemy nowy wariant znanego oszustwa z wykorzystaniem serwisu Facebook. Tym razem przestępcy publikują fałszywe wiadomości odnośnie śmierci spowodowanych szczepionką przeciw COVID-19. Zachowajcie ostrożność - ostrzega CERT Polska na Twitterze.

Oszustwo – chroń dane osobowe

Obawiasz się, że mogłeś paść ofiarą cyberprzestępców? "W przypadku podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebook zalecamy podjąć następujące kroki: zmienić hasła oraz włączyć uwierzytelniania dwuetapowego, wylogować się ze wszystkich aktywnych sesji na koncie, sprawdzić, czy nie zostały podpięte do konta nieznane aplikacje" - radzi CERT Polska.

Więcej na temat kroków, które należy podjąć, jeżeli obawiamy się, że mogliśmy podać wrażliwe dane lub inne informacje na fałszywych stronach, pisaliśmy w artykule pt. "Co zrobić, gdy padniemy ofiarą kradzieży danych osobowych?".

fot. / / Bankier.pl

DF

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
dariusz_baran
To jest właśnie fejk news. Czym wy się na tym bankierze zajmujecie?? Co za dramat tu się robi. Zajmijcie się ekonomią! Trzeba spadać tego portalu.
taki-ktos-jak-ja
Fake news to raczej brzmiałby następująco: nikt nie umiera po szczepieniach.
taki-ktos-jak-ja
"(...)W amerykańskiej bazie VAERS do 30.4.21 zarejestrowano 118 901 powikłań i 3543 zgony po tych szczepieniach, a w europejskiej/WHO bazie Vigiaccess – 602 990 powikłań i 4074 zgony. Azja, Afryka i Ameryka Południowa praktycznie nie rejestrują takich powikłań, więc można przyjąć, że w Europie i USA łącznie "(...)W amerykańskiej bazie VAERS do 30.4.21 zarejestrowano 118 901 powikłań i 3543 zgony po tych szczepieniach, a w europejskiej/WHO bazie Vigiaccess – 602 990 powikłań i 4074 zgony. Azja, Afryka i Ameryka Południowa praktycznie nie rejestrują takich powikłań, więc można przyjąć, że w Europie i USA łącznie zgłoszono ok. 7000 zgonów po szczepieniach covid. I to prawdopodobnie zaledwie ok. 1% wszystkich, więc w rzeczywistości mogły być setki tysięcy takich zgonów.(...)" dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=31086&Itemid=47
przedsiebiorca30
Przestań wypisywać takie bzdury. Trudno tu nawet przytaczać jakieś argumenty, bo przytaczasz liczby które świadczą przeciwko Tobie, a wyciągasz całkowicie inne wnioski i do tego insynuujesz, że są fałszywe i sytuacja jest o wiele gorsza. Ja jestem właścicielem firmy, która prowadzi punkt szczepień. Do Dnia dzisiejszego Przestań wypisywać takie bzdury. Trudno tu nawet przytaczać jakieś argumenty, bo przytaczasz liczby które świadczą przeciwko Tobie, a wyciągasz całkowicie inne wnioski i do tego insynuujesz, że są fałszywe i sytuacja jest o wiele gorsza. Ja jestem właścicielem firmy, która prowadzi punkt szczepień. Do Dnia dzisiejszego wykonaliśmy około 20 tys. szczepień i na tą całą grupę osób mieliśmy dwa przypadki powikłań poszczepiennych (podwyższone ciśnienie i zasłabnięcie, bez zgonów). Krótko mówiąc oznacza to tyle, że szczepionki są genialnie zaprojektowane i chyba żadne nie miały tak wysokiej skuteczności i niskiego wskaźnika powikłań w historii. Jak nie jesteś agentem wschodnich służb to zacznij myśleć, a nie dorabiać argumenty do swojej skrzywionej wizji świata.
bha
Przecież szczepionki tak samo jak wszelakie leki to samo niby zdrowie? praktycznie bez skutków i działań ubocznych na organizm?.
carlito1
Teraz się nie umiera po szczepieniu ale na choroby współistniejące!!!

Na kowid zaś się tylko umiera bez względu na choroby współistniejące.......
janiejacek
Oszustwo jest wtedy, gdy w grę wchodzi osiągnięcie korzyści.

Jaką korzyść osiągają?
michalb7
gdy ktoś ma twoje dane np do Facebooka? ano np: może prosić twoich znajomych o szybką pożyczkę, wysyłać zawirusowanego linka z twojego profilu lub dodać jakąś naklejkę obciachową np: popieram lewice/pis

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki