REKLAMA

Złoty słabszy przed „frankowym” orzeczeniem SN

2021-05-11 10:02
publikacja
2021-05-11 10:02
Złoty słabszy przed „frankowym” orzeczeniem SN
Złoty słabszy przed „frankowym” orzeczeniem SN
fot. helen_g / / Shutterstock

Wtorkowy poranek przyniósł umiarkowany wzrost kursu euro. Rynek walutowy pozostaje w oczekiwaniu na dzisiejsze rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego w sprawie kredytów „frankowych”.

Po dwukrotnym przełożeniu terminu posiedzenia 11 maja zbierze się pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Ma ona rozstrzygnąć wątpliwości trapiące sędziów badających spory wokół kredytów opartych o franki szwajcarskie. Rozstrzygnięcia SN mogą mieć decydujący wpływ na to, jak rozdzielone zostaną straty między banki i kredytobiorców i jak duże będzie zapotrzebowanie sektora bankowego na szwajcarską walutę.

W oczekiwaniu na decyzje SN kurs euro pozostaje względnie stabilny, od miesiąca wahając się w przedziale 4,50-4,60 zł. We wtorek o 10:01 kurs euro wynosił 4,5619 zł i był o mniej niż o grosz wyższy niż dzień wcześniej.

- Spodziewamy się, że sędziowie uwzględnią zarówno interesy kredytobiorców jak i banków, a orzeczenie będzie zachętą do rezygnacji z drogi sądowej i zawierania dwustronnych ugód. W takim scenariuszu EUR/PLN powinien pozostać poniżej 4,60, a w kolejnych dniach może testować strefę wsparcia 4,54-4,55 - napisali ekonomiści banku Pekao.

- Zakładając potwierdzenie przez SN zdyskontowanego przez rynki scenariusza liczymy – zgodnie z zasadą „kupuj plotki sprzedawaj fakty”, a także wzorcem zachowań z poprzednich dni, gdy poznawaliśmy decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Sądu Najwyższego – na niewielką zniżkę kursu EUR/PLN poprzedzoną wyniesieniem notowań na dzienne maksimum tuż przed ogłoszeniem decyzji SN - napisano w komentarzu dziennym banku Millennium.

Po piątkowym spadku drugie dzień z rzędu rosły notowania dolara amerykańskiego. We wtorek rano „zielony” był wyceniany na 3,7560 zł. Kurs franka szwajcarskiego pozostawał bez większych zmian na blisko 4,16 zł. Natomiast na najwyższym poziomie od ponad miesiąca znalazły się notowania funta brytyjskiego, za którego trzeba było zapłacić ponad 5,31 zł.

KK/PAP

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pagodzik
"Spodziewamy się, że sędziowie uwzględnią zarówno interesy kredytobiorców jak i banków"
Ja mam nadzieje, ze sedziowie uwzglednia prawo, a nie zadne interesy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki