REKLAMA
WEBINAR

Inflacja na Węgrzech przebiła 5 proc. Polska może być następna

Michał Żuławiński2021-05-11 09:50analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-11 09:50

Węgry są pierwszym krajem naszego regionu, w którym inflacja przekroczyła 5 proc. Niewykluczone, że następna będzie Polska.

Inflacja na Węgrzech przebiła 5 proc. Polska może być następna
Inflacja na Węgrzech przebiła 5 proc. Polska może być następna
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W kwietniu roczna dynamika inflacji na Węgrzech wyniosła 5,1 proc. – poinformował tamtejszy urząd statystyczny KSH. To odczyt nieco wyższy od oczekiwań analityków (5 proc.) oraz wyraźnie wyższy od osiągniętego w marcu (3,7 proc.).

Piątka z przodu oznacza, że nad Balatonem ceny rosną najszybciej od 2012 r. – wówczas w szczytowym momencie inflacja sięgała 6,6 proc. Z blisko 10-procentową inflacją Węgrzy mierzyli się także na początku 2007 r. oraz na przełomie wieków.

Kwietniowy raport o węgierskiej inflacji wskazuje, że w ciągu 12 miesięcy ceny żywności wzrosły o 2,4 proc. Duży wzrost cen odnotowano w napojach bezalkoholowych i wyrobach tytoniowych (12,2 proc.), co jest głównie efektem wzrostu akcyzy na te drugie (20,1 proc.). Oczywiście inflację widać także w cenach paliw – są one na Węgrzech o 39 proc. wyższe niż rok temu.

Inflacja bazowa, a więc pomijająca żywność i energię, osiągnęła 3,1 proc. Warto przypomnieć, że cel inflacyjny Narodowego Banku Węgier wynosi 3 proc. z dopuszczalnymi odchyleniami o 1 punkt procentowy. To więcej niż w przypadku Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc. +/- 1 p.p.).

Dane o inflacji bazowej w Polsce poznamy dopiero w poniedziałek 17 maja. Ekonomiści szacują jednak, że wyniesie ona ok. 3,8 proc. Bazą do tych wyliczeń są podane przez GUS szacunki dotyczące inflacji CPI w kwietniu. Opublikowany pod koniec ubiegłego miesiąca odczyt (4,3 proc.) solidnie zaskoczył ekonomistów. Finalne dane o inflacji w Polsce wraz z jej rozbiciem na poszczególne kategorie towarów i usług poznamy w najbliższy piątek 14 maja.

Inflacyjne spory w rodzinie

Wśród komentatorów panuje powszechne przekonanie, że inflacja w Polsce będzie nadal rosnąć – jedynym sporem jest to, na ile jest to zjawisko przejściowe (wynikające z otwarcia gospodarki, niskiej bazy sprzed roku itp.), a na ile ma charakter trwały. Na ten pierwszy scenariusz stawia prezes NBP Adam Glapiński, który w ubiegły piątek stanowczo protestował przeciwko stwierdzeniu, jakoby RPP lekceważyła inflację.

- Inflacja w kwietniu wyniosła rzeczywiście 4,3 proc., według wstępnego szacunku. Do tego wzrostu inflacji, co łatwo sprawdzić, przyczyniły się wyłącznie droższe paliwa i żywność. Jednocześnie inflacja bazowa prawdopodobnie się obniżyła. To nie było żadne zaskoczenie, bo obserwujemy ceny paliw i ceny żywności. Żaden z tych elementów nie podlega polityce pieniężnej. Niezależnie od stóp procentowych i innych jej elementów, te ceny wzrosły. Nic by tego nie zmieniło – dodał Glapiński. Jak dodał, żywność i paliwa dodały do inflacji 2 punkty procentowe, więc gdyby je odjąć od końcowego wyniku, to inflacja znalazłaby się niemal dokładnie w celu NBP – powiedział Glapiński.

Z kolei w poniedziałek głos zabrał inny członek polskich władz monetarnych, Eugeniusz Gatnar. Jego zdaniem już w czerwcu inflacja w Polsce może przekroczyć 5 proc.

- Mamy prognozy eksperckie, z których wynika, że do końca roku średni poziom inflacji będzie wynosił 4,2 proc. Ja uważam, że to jest jakiś sygnał, który rada powinna uwzględnić, stopniowo wchodząc na ścieżkę normalizacji polityki pieniężnej. (...) Wydaje mi się, że RPP powinna realizować swój główny mandat, a więc powinna dbać o wartość pieniądza i kierować się wysokością inflacji - powiedział członek RPP w telewizji Biznes24.

- Jeżeli w maju inflacja CPI będzie 4,5 proc., to w czerwcu może być już 5 proc. Musimy dbać o to, by nie odkotwiczyły się oczekiwania inflacyjne Polaków i nie stracili oni zaufania; żeby wiarygodność nasza jako Rady nie ucierpiała - dodał.

W Czechach mniej

We wtorek rano poznaliśmy również dane o inflacji w innym państwie naszego regionu. Inflacja w Czechach wyniosła w kwietniu 3,1 proc. Podobnie jak na Węgrzech i w Polsce był to wynik odbiegający od oczekiwań analityków (2,7 proc.) oraz wyraźnie wyższy niż w marcu (2,3 proc.). Tak jak nad Balatonem spory udział w końcowym wyniku miały paliwa (16,3 proc.) oraz wyroby tytoniowe (19,5 proc.).

Okazji do międzynarodowych porównań dostarczy raport Eurostatu, który poznamy w środę 19 maja. W poprzednich edycjach Polska była krajem o najwyższej inflacji w UE – obecnie na prowadzenie mogą wysunąć się Węgry. Warto jednak pamiętać, że unijni statystycy posługują się inflacją HICP, która różni się od stosowanej przez krajowe urzędy statystyczne. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków. Na ten temat wypowiadał się niedawno także prezes NBP Adam Glapiński.

Źródło:
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (76)

dodaj komentarz
anty12
Jarus obiecal drugi Budapeszt i dotrzymal obietnicy :D
jas2
Jak czytam komentarze to przewijają się głównie takie:
1. Wzrósł eksport! - komentarze: Niedobrze!
2. Wzrosła produkcja - komentarze: Niedobrze!
3. Wzrosły płace! - komentarze: Niedobrze!
4. Spadło bezrobocie! - komentarze: Niedobrze!
5. Inflacja jest w pobliży celu NBP - komentarze: Niedobrze!
6. Wprowadzona
Jak czytam komentarze to przewijają się głównie takie:
1. Wzrósł eksport! - komentarze: Niedobrze!
2. Wzrosła produkcja - komentarze: Niedobrze!
3. Wzrosły płace! - komentarze: Niedobrze!
4. Spadło bezrobocie! - komentarze: Niedobrze!
5. Inflacja jest w pobliży celu NBP - komentarze: Niedobrze!
6. Wprowadzona politykę prorodzinną! - komentarze: Niedobrze!
7. Będzie pomoc dla frankowiczów! - komentarze: Niedobrze!
8. Rośnie ilość zaszczepionych! - komentarze: Niedobrze!

Przewija się za to jeden postulat: Żeby wzrosły stopy procentowe...Żeby wzrosły stopy procentowe...
Żeby wzrosły stopy procentowe...
Żeby wzrosły stopy procentowe...
Żeby wzrosły stopy procentowe...
Żeby wzrosły stopy procentowe...
Żeby wzrosły stopy procentowe...
Żeby wzrosły stopy procentowe...

arzab
Tak samo parszywie zarządzane państwo jak u nas to i takie same parszywe efekty !
jan888
Rządy PIS i Orbana to już przeszłość - nie ma takiego rządu, który wywołałby tak katastrofalną inflację, doprowadził do eksplozji cen paliw, obniżył stopy do 0 i przetrwał. Ludzie wywiozą tych komuchów na taczkach.
vacarlus
Ludzie ratujcie kapitał dywidendowa spółka XTB daje 10%
dmarch1
Elitarny klub inflacyjnych frajerow.
lorelie
dlaczego media nie przejmowały się jak Za rządów platformy obywatelskiej inflacja w Polsce wynosiła 8,5% a 2,5 milionów Polaków musiało wyjechać do pracy na zachodzie?

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki