REKLAMA
WAŻNE

Tak drogo za przelewy bankowe "w okienku" jeszcze nie było

Monika Dekrewicz2019-10-24 05:59redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-10-24 05:59

Banki uciekają się do różnych metod, żeby zniechęcić klientów do częstych wizyt w placówkach. Sposobem na to jest nie tylko ograniczanie liczby oddziałów, ale także – a może przede wszystkim – podnoszenie opłat za operacje w nich realizowane. Jednym z rosnących kosztów jest zlecenie przelewu do innego banku. Rekordziści pobierają za pojedynczą transakcję nawet 20 zł.

Wysyłając środki na inny rachunek, nikt nie zaprząta sobie myśli opłatami. Nic dziwnego – banki przyzwyczaiły nas do darmowych przelewów internetowych i to nie tylko na rachunki prowadzone w tej samej instytucji, ale również wysyłane na zewnątrz (uwaga, w przypadku przelewów z kont oszczędnościowych już tak miło być nie musi, o czym pisaliśmy w artykule „Oszczędzanie bywa drogie. Czym nie chwalą się banki").

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Szczególnie wygodne jest zlecanie przelewów przez aplikację mobilną. Brak opłat i możliwość rozliczenia się „od ręki” w dowolnym czasie i miejscu powoduje, że chętnie wysyłamy przekazy nawet na najdrobniejsze kwoty, np. oddając znajomemu za bilet do kina czy zrzucając się na prezent dla koleżanki z pracy. Przy zleceniu kilku takich operacji w miesiącu, ale dzięki pomocy pracownika banku, mogłoby się okazać, że summa summarum większą część obciążeń na koncie stanowią same opłaty. W przypadku podstawowych kont osobistych stawki zaczynają się od 2 zł, a kończą… na dziesięciokrotności tej kwoty.

Jak wybraliśmy konta do analizy?

Sprawdziliśmy opłaty za przelewy zewnętrzne zlecone w oddziale stosowane w cennikach flagowych produktów banków i porównaliśmy je ze stosowanymi stawkami w lutym 2016 r. oraz lutym 2018 r. Źródłem danych z tamtego okresu są poprzednio przeprowadzone i opublikowane na łamach Bankier.pl analizy oraz archiwalne tabele opłat i prowizji.

Jeśli w międzyczasie bank zmienił ofertę kont osobistych, to do tabeli włączyliśmy rachunek, który został wyparty przez obecnie proponowany ROR. W związku z tym w poniższym zestawieniu nie znalazły się konta dla dzieci, konta dla studentów (czy inaczej konta dla młodych) oraz konta typu VIP.

Przelew w oddziale? Na pewno nie za darmo

Opłaty za przelewy zewnętrzne zlecane w placówce

Bank

Podstawowe konto w obecnej ofercie banku

Opłata za przelew zewnętrzny, stan na

Zmiana opłaty między 2016 a 2019 r.

 

Luty 2016 r.

Luty 2018 r.

Obecnie

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

7,00 zł (1)

8,00 zł

8,00 zł

+ 1,00 zł

Bank BPS

iKonto

10,00 zł

10,00 zł

10,00 zł

-

Bank Millennium

Konto 360°

7,99 zł

7,99 zł

7,99 zł

-

BNP Paribas Bank Polska

Konto Otwarte na Ciebie

6,00 zł (2)

6,00 zł (3)

10,00 zł

+ 4,00 zł

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

9,99 zł (4)

10,00 zł

10,00 zł

+ 0,01 zł

Bank Pocztowy

Bliskie Konto Pocztowe

2,50 zł (5)

2,50 zł

3,00 zł

+ 0,50 zł

BOŚ Bank

EKOkonto bez kosztów

7,00 zł

7,00 zł

8,00 zł

+ 1,00 zł

Citi Handlowy

CitiKonto

10,00 zł

20,00 zł

20,00 zł

+ 10,00 zł

Credit Agricole Bank Polska

Konto dla Ciebie

8,90 zł (6)

8,90 zł

10,00 zł

+ 1,10 zł

EnveloBank

EnveloKonto

x

2,50 zł

2,50 zł

-

eurobank

Konto w pełni

7,00 zł (7)

7,00 zł

7,00 zł*

-

Getin Noble Bank

Konto Proste Zasady

5,99 zł (8)

5,99 zł

5,99 zł

-

Idea Bank

Konto Idealne

4,99 zł

5,00 zł

5,00 zł

+ 0,01 zł

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

9,00 zł

9,00 zł

9,00 zł

-

mBank

eKonto osobiste

8,00 zł (9)

2,00 zł (10)

2,00 zł

- 6,00 zł

Nest Bank

Nest Konto

x

5,00 zł

5,00 zł

-

PKO Bank Polski

PKO Konto za Zero

5,99 zł

5,99 zł

5,99 zł

-

PlusBank

Konto PLUS

7,00 zł

7,00 zł

7,00 zł

-

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

8,00 zł (11)

10,00 zł

10,00 zł

+ 2,00 zł

T-Mobile Usługi Bankowe

Konto Freemium

10,00 zł

10,00 zł

10,00 zł

-

W badanym okresie podstawowym rachunkiem było:

 1. Konto Internetowe
 2. Konto Praktyczne
 3. Konto Optymalne
 4. Eurokonto Mobilne
 5. Konto ZawszeDarmowe
 6. Konto PROSTOoszczędzające
 7. Konto active
 8. Konto Getin UP
 9. eKonto
 10. eKonto standard
 11. Konto Godne Polecenia.

*Możliwość zniesienia opłaty pod warunkiem dokonania w poprzednim miesiącu płatności bezgotówkowych kartą na kwotę min. 400 zł.  

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie tabel opłat i prowizji banków, stan na 22.10.2019 r.

Żadna z analizowanych 20 instytucji nie oferuje bezwarunkowo darmowych przelewów w oddziale posiadaczom flagowego rachunku bankowego. Za taką operację nie będą musieli płacić jedynie korzystający z Konta w pełni od eurobanku, którzy spełnią wymóg dotyczący płatności bezgotówkowych kartą (ten sam, który obowiązuje w przypadku opłaty za obsługę karty debetowej).

Pozostali gracze na rynku nie są już tak łaskawi i bezwzględnie naliczą sobie za to wynagrodzenie. Stawki za przelewy zewnętrzne w placówce wahają się miedzy 2 a 20 zł. Daje to średnio ponad 7,80 zł za pojedynczą transakcję. Zdecydowana większość, bo blisko 2 na 3 badane banki, pobiera za ich realizację mniej niż 10 zł. Najkorzystniejszy cennik ma obecnie mBank, który obsłuży klientów w kasie za 2 zł (od każdej transakcji). Niewiele więcej wołają sobie za to EnveloBank (2,50 zł, EnveloKonto) oraz Bank Pocztowy (3,00 zł, Bliskie Konto Pocztowe).

Łatkę najdroższego banku dla przelewających środki w oddziale może przyczepić sobie Citi Handlowy. Posiadacze CitiKonta będą musieli zapłacić 20 zł, jeśli zdarzy im się zlecić taką operację, angażując przy tym pracownika oddziału.

Przelewy w okienku coraz droższe

Blisko co drugi z badanych banków podniósł w analizowanym okresie opłatę za przelew zlecony w placówce. W przypadku dwóch z nich podwyżka była symboliczna i wynosiła zaledwie 1 grosz (Bank Pekao oraz Idea Bank). Największą aktualizację w wycenie swoich usług wprowadził wspominany już wyżej Citi Handlowy, kiedy to w marcu 2017 r. opłata w CitiKoncie wzrosła dwukrotnie – z 10 na 20 zł.

Dość znaczącą podwyżkę wprowadził również BNP Paribas Bank Polska przy okazji odświeżenia palety kont osobistych. Cennik Konta Praktycznego lub Konta Optymalnego przewidywał opłatę w wysokości 6 zł, natomiast najnowszy wariant rachunku – Konto Otwarte na Ciebie – posiada już całkowicie inną „kombinację” opłat. Poszkodowani są właśnie zlecający przelewy w oddziale, którym bank naliczy po 10 zł za taką operację.

Rodzynkiem w tabeli jest mBank, który wbrew trendowi na rynku obniżył stawkę za przelew w oddziale na swoim podstawowym rachunku. W 2016 r., kiedy po raz pierwszy analizowaliśmy tę pozycję w cennikach banków, bank pobierał w przypadku większości rachunków 8 zł za realizację przekazu. Później podstawowym rachunkiem stało się eKonto standard, w którym obniżono opłatę do 2 zł. Aktualnie bank promuje eKonto osobiste, w którym opłata została zachowana na takim samym poziomie.

Odświeżenie oferty okazją do podwyżek

W kilku przypadkach podwyżki szły w parze z prezentacją nowych rachunków wypierających obowiązującą dotychczas ofertę. Tak było w omawianym BNP Paribas Bank Polska, ale to nie jedyny przykład z rynku.

Innym jest Alior Bank, który wprowadził do palety ROR-ów Konto Jakże Osobiste z możliwością wyboru 2 z 9 korzyści (obecnie ich liczba wzrosła do 10). W lutym 2016 r. opłata za przelew w kasie w Koncie Internetowym wynosiła 7 zł, tymczasem nowy rachunek przewiduje stawkę w wysokości 8 zł. Warto podkreślić, że Konto Internetowe nie zostało wycofane z oferty, jednak analizowana opłata została zrównana do tej stosowanej w przypadku nowego rachunku.

Tego typu ruchy można było również zaobserwować w Credit Agricole Bank Polska oraz Santander Bank Polska. Pierwszy z nich zamienił Konto PROSTOoszczędzające na Konto dla Ciebie, w którym jedną ze zmian była podniesiona opłata za przelew zewnętrzny w placówce z 8,90 na 10 zł. Santander Bank Polska zrezygnował z Konta Godnego Polecenia jeszcze za czasów Banku Zachodniego WBK na rzecz Konta Jakie Chcę z możliwością wyboru opłaty za kartę debetową. Poza tą zmianą TOiP wprowadziła wyższą stawkę za przelew w oddziale w wysokości 10 zł a nie 8 zł, jak do tej pory.  

Źródło:
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
redaktor Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
onkolog_leczacy_maklera73
Z moich obserwacji bankowych wynika, że im większy golas tym częściej dokonuje płatnościami "telefonem" zapewne, żeby się popisać przez otoczeniem. Analizuję takie płatności i widzę: tu 6 zł za zakupu w spożywczaku, tu 9 zł za bilet , tu 4 zł za parking. Cały wydział bankowości u nas rechocze z takich Z moich obserwacji bankowych wynika, że im większy golas tym częściej dokonuje płatnościami "telefonem" zapewne, żeby się popisać przez otoczeniem. Analizuję takie płatności i widzę: tu 6 zł za zakupu w spożywczaku, tu 9 zł za bilet , tu 4 zł za parking. Cały wydział bankowości u nas rechocze z takich golasów. Oczywiście odnotowujemy, że ich zdolność kredytowa jest "zerowa".
lampeduza
Lud chce 500+ i innych form jałmużny to zapłaci podwójnie wysokimi kosztami życia na stacji benz, w banku, sklepie itp. Reguły ekonomii są jakie są...
xiven
trzeba podnieść koszty przelewów w okienku z 5 na 20 zł aby zrobić pole do podwyżek przelewów internetowych z 0 zł do 5zł

wszystko zgodnie z prawem rynkowym iż 99% zysku z nowej technologii przejmuje 1% najbogatszych
piotrek60
A jednocześnie żeby załatwić najprostszą sprawę banki wymagają, żeby przyjść osobiście.
kryzysio
Nie ma problemu gdy oddział jest przy domu, problem pojawia się wtedy, gdy trzeba jechać 300 km do najbliższego oddziału - taki los zgotował swoim klientom Citi.

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki