REKLAMA

Szczepionka na Covid, portfele Polaków i społeczeństwo bez gotówki [Wykresy tygodnia]

2020-11-14 06:00
publikacja
2020-11-14 06:00
fot. Kvyom / Shutterstock

Ten tydzień dostarczył wszystkim nie lada emocji - wszystko za sprawą ogłoszenia szczepionki na koronawirusa. To jednak niejedyny interesujący temat ostatnich dni, dlatego warto spojrzeć na najważniejsze i najciekawsze wykresy.

1. Długi termin nie gwarantuje giełdowych zysków  

2. PKB Polski rekordowo w górę

Trzeci kwartał przyniósł rekordowo silny wzrost produktu krajowego brutto Polski. Odbicie to zawdzięczamy jednak bardzo niskiej bazie z drugiego kwartału. Ponadto w czwartym kwartale nasza gospodarka prawdopodobnie także zakończy pod kreską.

3. Euforia rynku na szczepionkę Pfizera

Firma farmaceutyczna Pfizer ogłosiła w poniedziałek, że ma dobrego kandydata na skuteczną szczepionkę przeciwko Covid-19 (tu można śledzić wszystkie informacje w tym temacie). Po ogłoszeniu tej informacji mocno wzrosły notowania nie tylko akcji Pfizera, ale także kontraktów terminowych na indeksy nowojorskie.

W tym samym dniu prezes spółki sprzedał swoje akcje, a wartość transakcji wyniosła 5,56 mln dolarów.

/ Bankier.pl

4. Ile Polacy mają w portfelach?

Z danych GfK wynika, że pod względem siły nabywczej Polacy są wciąż w ogonie Europy. W samej Polsce z kolei występują potężne różnice między regionami.

5. Inflacja powyżej oczekiwań

Inflacja w Polsce wyniosła w październiku 3,1 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. W szybkim tempie wciąż drożeją usługi, nieco wolniej towary.

6. Buffett śpi na gotówce

145,7 mld dol. gotówki, jej ekwiwalentów i amerykańskich bonów skarbowych jest w posiadaniu Berkshire Hathaway, holdingu kontrolowanego przez legendarnego inwestora Warrena Buffetta. W III kwartale spółka przeznaczyła rekordowe 9 mld dol. na skup akcji własnych.

/ Bankier.pl

7. Społeczeństwo bez gotówki już blisko

Zaledwie 4 transakcje na 100 w Norwegii opierają się na gotówce. To prawdopodobnie najniższy odsetek na świecie, poinformowała w ostatnim wystąpieniu Ida Wolden Bache z Norges Bank. Norwegia nie śpieszy się jednak z wprowadzaniem cyfrowego pieniądza banku centralnego.

/ Norges Bank

8. Dramatyczny wzrost liczby zgonów

W ubiegłym miesiącu w Polsce zmarło ponad 47,5 tys. osób, o przeszło 13 tys. więcej niż w którymkolwiek październiku w poprzednich 5 latach - wynika z danych z Rejestru Stanu Cywilnego.

/ Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Cyfryzacji udostępnionych przez Konkret24

9. Zyski banków odbiły mocniej od oczekiwań

Koronawirus uderzył w wyniki banków, trzeci kwartał 2020 roku okazał się jednak lepszy od drugiego. Co istotne najwięksi przedstawiciele sektora biją także oczekiwania analityków.

/ Bankier.pl

10. Chiny z potężną nadwyżką

Wrześniowy gwałtowny skok importu za Mur okazał się krótkotrwały, natomiast eksport pozostaje w okolicach historycznych maksimów. W efekcie Chiny znów mają potężną nadwyżkę handlową. Wbrew pozorom to jednak nie sprzedaż towarów za granicę jest głównym źródłem gospodarczego sukcesu Państwa Środka - nie tylko w ostatnich miesiącach, ale i dekadach.

/ Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

DU

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
iluminata
A ta inflacja to żart...

Realna inflacja to 10%!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sel
Na końcu to oczywiste po takim rządzeniu , że Gomółka wychodzi na demokratę, ale czy Nas Rumunia i Bułgaria już wyprzedziła ? czy jeszcze nie?
grzegorzkubik
Świat w stylu PO i lewicy, Jeszcze tworzenie czegoś w stylu Oświęcimia i git. Do tego aborcja na życzenie i darmowa antykoncepcja. Lewaki mają taki pomysł na Polskę.
sel
Z Marsa wróciłeś,? przecież tak właśnie rządzi skrajna prawica że będzie głód i nędza ale kościół w każdej wsi, a najzabawniejsze że tą skrajną prawicę popiera największa biedota tak im kościelni zorali mózgi? że im się wydaje że panami zostali?.
bumbumbum
Nie zgadzam się na likwidację gotówki!!
jas2
Znaczy robisz przekręty. Służby już cię namierzają.
harrytracz odpowiada jas2
jas2 - chrzanisz głopoty. Dajmy na to pożyczam koledze z pracy 2k do następnego miesiąca. Jeżeli to nie jest rodzina musi zapłacić PCC a jeżeli odda mi więcej (za darmo nie pożyczę przecież) to jeszcze podatek dochodowy. Żeby nie robić sobie problemów z US i dodatkowych kosztów rozliczamy się gotówkowo.
Gdzie
jas2 - chrzanisz głopoty. Dajmy na to pożyczam koledze z pracy 2k do następnego miesiąca. Jeżeli to nie jest rodzina musi zapłacić PCC a jeżeli odda mi więcej (za darmo nie pożyczę przecież) to jeszcze podatek dochodowy. Żeby nie robić sobie problemów z US i dodatkowych kosztów rozliczamy się gotówkowo.
Gdzie tutaj widzisz przekręty?

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki