Zaledwie 4 transakcje na 100 w Norwegii opierają się na gotówce. To prawdopodobnie najniższy odsetek na świecie, poinformowała w ostatnim wystąpieniu Ida Wolden Bache z Norges Bank. Norwegia nie śpieszy się jednak z wprowadzaniem cyfrowego pieniądza banku centralnego.


Norweski bank centralny przeprowadził przed kilkoma tygodniami jesienną edycję badania wykorzystania instrumentów płatniczych. Wynikami sondażu podzieliła się 5 listopada w swojej prezentacji na jednej z konferencji Ida Wolchen Bache, odpowiedzialna w Norges Bank za departament polityki pieniężnej.
„Zaledwie 4 proc. płatności wykonuje się dzisiaj za pomocą gotówki. Udział jest zbliżony do odnotowanego na wiosnę i znacząco niższy niż przed pandemią. Według naszej wiedzy udział płatności gotówkowych w Norwegii jest najniższy na świecie (podkr. red.)” – wskazała Bache.


Z danych banku centralnego wynika, że jeszcze wiosną 2018 r. za 12 proc. transakcji (ilościowo) odpowiadały banknoty i monety. Wskaźnik ten stopniowo spadał do 7 proc. na jesień 2019 r. Gwałtowne ograniczenie roli gotówki nadeszło wraz z pandemią koronawirusa. W ostatniej wiosennej edycji badania Norges Bank udział pieniądza gotówkowego w transakcjach oszacowano na rekordowe 3 proc. Wyniki z jesieni wskazują, że zmiana zachowań płatników nie była chwilowa.


W transakcjach dokonywanych w punktach handlowych dominujący udział mają karty płatnicze, chociaż stopniowo rośnie znaczenie płatności mobilnych. W rozliczeniach P2P (pomiędzy osobami fizycznymi) większość transakcji inicjowana jest z telefonu komórkowego.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty
Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Z cyfrowym pieniądzem nie warto się spieszyć
Mogłoby się wydawać, że szybki spadek znaczenia pieniądza gotówkowego powinien skłaniać bank centralny do poszukiwania nowej formy „pieniądza wielkiej mocy”. Chociaż Norwegia znajduje się zaledwie o krok od realizacji modelu społeczeństwa bez gotówki, Norges Bank z rezerwą wypowiada się o możliwości wprowadzenia oficjalnego cyfrowego pieniądza (CBDC, Central Bank Digital Currency).
„Powstaje pytanie, czy stracimy coś ważnego, jeśli pieniądz gotówkowy umrze, a bank centralny nie wprowadzi CBDC?” – zapytała Bache. „Norges Bank prowadzi badania na ten temat od prawie czterech lat. Perspektywa debiutu CBDC jest nadal odległa. Ten brak pośpiechu odzwierciedla nasz pogląd, że nie ma pilnej potrzeby wprowadzenia CBDC” – dodała Bache.
„W uzupełnieniu do oceny potencjalnych konsekwencji uruchomienia CBDC musimy także przeanalizować skutki istnienia systemu płatniczego pozbawionego pieniądza banku centralnego. Musimy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie utrzymać zaufanie do systemu monetarnego i osiągnąć cel efektywnego i bezpiecznego systemu płatniczego z użyciem instrumentów innych niż CBDC. Nie mamy jeszcze odpowiedzi” – podkreśliła Ida Bache.