REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Społeczeństwo bez gotówki – Norwegia jest już blisko

Michał Kisiel2020-11-12 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-12 06:00

Zaledwie 4 transakcje na 100 w Norwegii opierają się na gotówce. To prawdopodobnie najniższy odsetek na świecie, poinformowała w ostatnim wystąpieniu Ida Wolden Bache z Norges Bank. Norwegia nie śpieszy się jednak z wprowadzaniem cyfrowego pieniądza banku centralnego.

Społeczeństwo bez gotówki – Norwegia jest już blisko
Społeczeństwo bez gotówki – Norwegia jest już blisko
fot. Janusz Pienkowski / / Shutterstock

Norweski bank centralny przeprowadził przed kilkoma tygodniami jesienną edycję badania wykorzystania instrumentów płatniczych. Wynikami sondażu podzieliła się 5 listopada w swojej prezentacji na jednej z konferencji Ida Wolchen Bache, odpowiedzialna w Norges Bank za departament polityki pieniężnej.

„Zaledwie 4 proc. płatności wykonuje się dzisiaj za pomocą gotówki. Udział jest zbliżony do odnotowanego na wiosnę i znacząco niższy niż przed pandemią. Według naszej wiedzy udział płatności gotówkowych w Norwegii jest najniższy na świecie (podkr. red.)” – wskazała Bache.

fot. / / Norges Bank

Z danych banku centralnego wynika, że jeszcze wiosną 2018 r. za 12 proc. transakcji (ilościowo) odpowiadały banknoty i monety. Wskaźnik ten stopniowo spadał do 7 proc. na jesień 2019 r. Gwałtowne ograniczenie roli gotówki nadeszło wraz z pandemią koronawirusa. W ostatniej wiosennej edycji badania Norges Bank udział pieniądza gotówkowego w transakcjach oszacowano na rekordowe 3 proc. Wyniki z jesieni wskazują, że zmiana zachowań płatników nie była chwilowa.

W transakcjach dokonywanych w punktach handlowych dominujący udział mają karty płatnicze, chociaż stopniowo rośnie znaczenie płatności mobilnych. W rozliczeniach P2P (pomiędzy osobami fizycznymi) większość transakcji inicjowana jest z telefonu komórkowego.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z cyfrowym pieniądzem nie warto się spieszyć

Mogłoby się wydawać, że szybki spadek znaczenia pieniądza gotówkowego powinien skłaniać bank centralny do poszukiwania nowej formy „pieniądza wielkiej mocy”. Chociaż Norwegia znajduje się zaledwie o krok od realizacji modelu społeczeństwa bez gotówki, Norges Bank z rezerwą wypowiada się o możliwości wprowadzenia oficjalnego cyfrowego pieniądza (CBDC, Central Bank Digital Currency).

„Powstaje pytanie, czy stracimy coś ważnego, jeśli pieniądz gotówkowy umrze, a bank centralny nie wprowadzi CBDC?” – zapytała Bache. „Norges Bank prowadzi badania na ten temat od prawie czterech lat. Perspektywa debiutu CBDC jest nadal odległa. Ten brak pośpiechu odzwierciedla nasz pogląd, że nie ma pilnej potrzeby wprowadzenia CBDC” – dodała Bache.

„W uzupełnieniu do oceny potencjalnych konsekwencji uruchomienia CBDC musimy także przeanalizować skutki istnienia systemu płatniczego pozbawionego pieniądza banku centralnego. Musimy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie utrzymać zaufanie do systemu monetarnego i osiągnąć cel efektywnego i bezpiecznego systemu płatniczego z użyciem instrumentów innych niż CBDC. Nie mamy jeszcze odpowiedzi” – podkreśliła Ida Bache.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (33)

dodaj komentarz
karbinadel
Co innego korzystać z płatności bezgotówkowych dla wygody, a co innego dać się całkowicie ubezwłasnowolnić poprzez rezygnację z gotówki. Poza tym likwidacja gotówki to mrzonka rządzących - ludzie zawsze znajdą sposób, żeby się rozliczać poza oficjalnym obiegiem: dewizy, złoto, srebro, gorzała, itd.
mk77
Dokladnie. Mnie odejscie od gotowki nie przeszkadza.
dziki_losos
> „Powstaje pytanie, czy stracimy coś ważnego, jeśli pieniądz gotówkowy umrze, a bank centralny nie wprowadzi CBDC

Tak. Prywatność, która jest podstawą wolności.
lorelie
" społeczeństwo" mniejsze niż populacja województwa mazowieckiego :) rozsiane w kraju kilka razy większym niż Polska - super porównanie.
demeryt_69
W kraju kilka razy większym niż Polska? Może mylisz Norwegię np. z Meksykiem - powierzchnia Norwegii jest jedynie 23% większa od powierzchni Polski :)
demeryt_69
Norwegia ma inny znacznie bardziej palący problem - to poczynania Urządu Ochrony Praw Dziecka zwanego Barnevernet, od decyzji którego nie ma odwołania tak jak kiedyś nie było odwołań od decyzji Komisji Majątkowej.

Co kraj to obyczaj :)
potiomkin
No tak, dlatego Norwegowie tłumnie emigrują, w szczególności do Polski
demeryt_69 odpowiada potiomkin
Może nie masowo, ale się zdarza: https://www.tvp.info/41294690/polska-udzielila-azylu-silje-garmo-norwezka-uciekla-z-kraju-przed-barnevernet
pkc odpowiada potiomkin
czasami uciekają z Norwegii a czasami Polacy przestępcy do Norwegii, nie lewacz lewaku
demeryt_69 odpowiada pkc
Przestępcy? Jakiś czas temu Rutek ratował dziewczynkę porwaną przez ichnie władze.

Powiązane: Wojna z gotówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki