Sprzedaż detaliczna zwalnia, ale baza do wzrostu konsumpcji jest wciąż mocna

Ignacy Morawski2018-10-22 08:17założyciel SpotData.pl
publikacja
2018-10-22 08:17
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Słabe dane o sprzedaży detalicznej za wrzesień wzmogły głosy o spowolnieniu polskiej gospodarki. Spowolnieniu oczekiwanym, bo wszystkie prognozy wskazywały, że druga połowa 2018 roku oraz rok 2019 będą słabsze pod względem dynamiki PKB niż ostatni rok.

Kluczowe pytanie, które na dziś należy zadać, to czy istnieją jakieś sygnały, które by sugerowały, że spowolnienie może być gwałtowne i głębokie? Na razie nie.

Sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 3,6 proc., wobec oczekiwanych 6,1 proc. Jaki wniosek wysnuć dla konsumpcji? Sprzedaż detaliczna jest dobrym proxy konsumpcji, ale nie idealnym. Wysoko koreluje się z konsumpcją, ale było wiele epizodów, kiedy nagłe zmiany dynamiki sprzedaży detalicznej nie znajdywały odzwierciedlenia w dynamice konsumpcji. Tak było na przykład na początku 2008 r., w połowie 2011 r. oraz w połowie 2014 r. Dlatego absolutnie nie należy wyciągać wniosku, że wrześniowe tąpnięcie sprzedaży oznacza istotne spowolnienie wydatków konsumentów.

Tym bardziej, że bardzo ważnym wskaźnikiem, który pozwala ocenić trendy w konsumpcji, są też płace. Dynamika wynagrodzeń koreluje się z konsumpcją równie wysoko, co sprzedaż detaliczna. A wynagrodzenia rosną bardzo szybko – wprawdzie minęły cykliczny szczyt, ale wciąż notują wzrosty przekraczające 6 proc. Baza do wzrostu wydatków konsumpcyjnych jest zatem odpowiednio mocna.

W danych październikowych (publikowanych w listopadzie) zobaczymy, ile w ostatnich słabych informacjach z przemysłu było sygnału, a ile szumu. Na razie nie wyciągałbym zbyt pesymistycznych wniosków. 

/ SpotData

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki