Sprzedaż detaliczna we wrześniu rozczarowała ekonomistów

Dane o wrześniowej sprzedaży detalicznej rozminęły się oczekiwaniami ekonomistów. To kolejne gorsze od prognoz informacje z polskiej gospodarki.

Dynamika sprzedaży detalicznej w cenach bieżących we wrześniu była o 5,6 proc. wyższa niż rok wcześniej oraz o 3,4 proc. niższa niż miesiąc wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane były dalekie od prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu obrotów w sklepach o 7,6 proc. w ujęciu rocznym. Przypomnijmy, że w sierpniu sprzedaż w cenach bieżących wzrosła o 9 proc.

Licząc w cenach stałych, dynamika sprzedaży we wrześniu wyniosła 3,6 proc. w ujęciu rocznym oraz -3,9 proc. w ujęciu miesięcznym. To najgorszy wynik od marca 2016 r.

- Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wysoki wzrost we wrześniu 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach z grupy „pozostałe” (o 8,9 proc. wobec wzrostu o 3,9 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 8,2 proc. wobec wzrostu o 3,6 proc. przed rokiem). Wyższy niż przeciętny wzrost sprzedaży odnotowano w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” (o 4,5 proc.). Spadek sprzedaży zanotowały natomiast przedsiębiorstwa handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 4,3 proc.), jak również żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 0,9 proc.) – czytamy w komunikacie GUS.

Warto dodać, że "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" to kategoria obejmująca m.in. sklepy wielkopowierzchniowe.

- Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wysoki wzrost wykazały podmioty z grup: „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 9,1 proc.) oraz „tekstylia, odzież, obuwie” (o 8,9 proc.)  – dodano.

W sumie, w okresie styczeń-wrzesień br. wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wyniósł 6,4 proc. (wobec wzrostu o 7,2 proc. w 2017 r.).

W ostatnich miesiącach GUS rozdzielił publikacje danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej, które do tej pory ukazywały się tego samego dnia. Dynamikę produkcji przemysłowej we wrześniu poznaliśmy już w środę. Więcej na ten temat w artykule „Kalendarz przyhamował wzrost w przemyśle”. Dzień wcześniej pojawiły się natomiast nowe dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach zatrudniających przynajmniej 9 pracowników („Zatrudnienie spada. Wzrost wynagrodzeń hamuje”). Obie publikacje GUS, podobnie jak dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej, nie trafiły w oczekiwania ekonomistów. To samo powiedzieć można o zaprezentowanym na początku miesiąca indeksie PMI dla polskiego sektora wytwórczego.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 12 newsman

rozczarowala ekonomistow a mnie ucieszyla, bo takie hieny jak deweloperzy ,albo dealerzy samochodow tylko czekaja zeby podnieść ceny i jak widza ze sprzedaż rosnie to sru i ceny do gory zadnych rabatow przecen to zboczony kapitalizm to co martwi kapita;istow powinno cieszyc konsumentow

! Odpowiedz
4 11 tindala

Sierpień to okres zwiększonych wydatków na pociechy idące do szkół i przedszkoli - nie dziwota że we wrześniu mniej jest kasy do wydania

! Odpowiedz
12 18 trooper

Wolnej kasy mniej w portfelach to mniej wydajemy - proste.

! Odpowiedz
24 22 trooper

Do niedawna 500+ napędzało konsumpcję, ale jego wartość nabywcza spadła, do tego doszły wyższe rachunki i koszty stałe (wynajem mieszkania, prąd, benzyna, ubezpieczenie samochodu i domu), więc z tych 500+ rok temu dziś nie zostało nic, a kto nie dostaje 500+ to tak naprawdę jest dziś na sporym minusie.

! Odpowiedz
5 19 pluto85md

Gielda prawde Ci powie, 3.5% wzrostu PKB w IV kw i ponizej 3% na poczatku 2019

! Odpowiedz
5 30 cyganoitaliano

Prawdziwe zaskoczenie to będzie za miesiąc, jak w statystykach nie będą już uwzględniane wszystkie inwestycje samorządów kończone tuż wyborami...

! Odpowiedz
22 47 antek10

Czekamy aż ktoś wiarygodny zweryfikuje przekłamane dane o INFLACJI.

! Odpowiedz
9 24 madarot

a kto to ma zrobić? opozycja czy pisowcy? Pisowcy kłamią i wykazują ustami prezesa GUS inflację 1,9% z tendencją spadkową - śmiech na sali - a opozycja, której głos w ogóle się nie liczy zapewne podałaby 50% co też byłoby śmiechem na sali!

! Odpowiedz
20 28 and00

Wiarygodny powiadasz?
No to chyba tylko Rzepliński z Timmermansem, ew Lis z Michnikiem

! Odpowiedz
12 10 niewierzacyateusz odpowiada madarot

a Eurostat też niewiarygodny ? "W ciągu 12 miesięcy średnia inflacja w Polsce, liczona przez Eurostat na podstawie nico innych wag produktów i usług niż stosuje GUS, wyniosła 1,34 proc"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil