REKLAMA

Spowiedź Alana Greenspana

Krzysztof Kolany2014-12-07 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2014-12-07 06:00
Spowiedź Alana Greenspana
Spowiedź Alana Greenspana
fot. EFE/Jorge Nunez / / FORUM

Co poszło nie tak? Dlaczego „czarodziej ekonomii” i wybitny prognosta nie przewidział największego krachu finansowego swoich czasów? Odpowiedzi poszukuje Alan Greenspan w książce „Mapa i terytorium”, która stanowi swego rodzaju spowiedź byłego prezesa Fedu.

„Ten kryzys finansowy wydawał się także wręcz egzystencjalnym kryzysem prognozowania gospodarczego. Rozpocząłem moje pokryzysowe dociekania, których owocem jest ta książka, od próby zrozumienia, dlaczego wszyscy tak się myliliśmy i jakie wnioski możemy wyciągnąć z naszych błędów” - pisze we wstępnie do „Mapy i terytorium” Alan Greenspan.

Alan Greenspan, były szef Fedu (fot. EFE/Jorge Nunez / FORUM)To wyznanie wyszło spod pióra jednego z pionierów prognozowania ekonomicznego i wieloletniego praktyka w przewidywaniu koniunktury gospodarczej. Zanim został prezesem Rezerwy Federalnej Alan Greenspan doradzał największym amerykańskim korporacjom oraz dwóm prezydentom Stanów Zjednoczonych. Zatem ostatnimi zarzutami, jakie można postawić autorowi, są brak doświadczenia i ignorancja w kwestiach makroekonomicznych i finansowych.


Z takim bagażem wiedzy i doświadczeń w roku 1987 Alan Greenspan został mianowany prezesem Rezerwy Federalnej, zastępując legendarnego już wówczas Paula Volckera. Przez niemal 20 lat Greenspan zyskał status ekonomicznej wyroczni i „czarodzieja”. Wielbiony przez media, rynki finansowe i polityków nowojorski ekonomista był równocześnie jednym z głównych winowajców globalnego kryzysu finansowego rozpoczętego w roku 2007.

To pod wodzą Greenspana Rezerwa Federalna na początku XXI wieku zbyt mocno obniżyła stopy procentowe i utrzymywała je na zaniżonym poziomie stanowczo zbyt długo, prowadząc do eksplozji formującej się już wcześniej bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości. Autor książki jest także znany z ratowania przez Fed giełdowych inwestorów przy każdym załamaniu koniunktury (słynne „Greenspan put”). Na kartach „Mapy i terytorium” Greenspan niejako tłumaczy się ze swoich błędów, zaniechań i braku dostatecznej czujności.


„Maestro” prowadzi czytelnika przez meandry „zwierzęcych instynktów”, psychiki inwestorów, preferencji czasowej, „grubych ogonów” i błędów popełnianych przez nie do końca racjonalnych uczestników rynków. Tylko po to, aby włączyć elementy ekonomii behawioralnej do modeli ekonometrycznych mających prognozować przyszłe wydarzenia w gospodarce. Pomimo totalnej klapy modelowania gospodarczego w roku 2008 Greenspan wciąż wierzy, że odpowiednia modyfikacja równań pozwoli przewidzieć przyszłość kształtowaną przez miliardy ludzi i biliony ich nieprzewidywalnych, codziennych decyzji. Nie znajdziemy tu konkluzji, że nawet najlepszy model czasami prowadzi do błędnych wniosków.


Trzeba przyznać, że narracja książki prowadzona jest sprawnie i bez zbędnych „dłużyzn”. To nie jest język profesora, bankiera czy statystyka. Treść „Mapy...” powinna być zrozumiała nawet dla ekonomicznego laika. Z drugiej strony książka nie przynosi rewolucyjnych odkryć. Każdy, kto obserwował wydarzenia ostatnich 7 lat i próbował je zrozumieć, zapewne doszedł do podobnych wniosków. Lektura dzieła „Greenspana” co najwyżej uzupełnia luki w wiedzy i poszerza obraz o doświadczenia jednego z najdłużej urzędujących prezesów wszechwładnej Rezerwy Federalnej.

Jeśli potraktować „Mapę...” jako spowiedź jednego z winowajców obecnego kryzysu, to brakuje w niej kilku kluczowych elementów. Trudno doszukać się żalu i skruchy za popełnione błędy. Autor zdaje się raczej tłumaczyć swoje decyzje, niż za nie przepraszać. Czy po czymś takim Czytelnik udzielił rozgrzeszenia? A nawet jeśli, to Greenspanowi może nie wystarczyć czasu na należytą pokutę.

Alan Greenspan, „Mapa i terytorium”, Wydawnictwo Pruszyński i S-ka, Warszawa 2014

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~ftv
nie tylko Polacy nie uczą sie na błędach...
~TrefneMięso
Portal bankier cenzuruje wpisy, może ten dla picy puszczą ale moje dwa poprzednie skasowali a nie było żadnych obraźliwych słów tylko gorzka prawda.
~gość
A za co ma przepraszać? Za głupotę tych co kupowali mieszkania na kredyt pompując bańkę?
~killbanksers
Wystarczy zobaczyc ile jest zydow bogatych a ile biednych i antysemicka konstrukcja sie sypie.To nie walka narodow ale walka klas i ich marionetkowych politykow.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~juan
Lehman Brothers upadło 15 września 2008 roku.Pamiętam jak Piotr Kuczyński ( obecnie główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion) jak się z rana dowiedział, pobiegł w butach bez skarpetek do najbliższego bankomatu by podjąć 1500zł.System padł.W czasie rządów Greenspana podaż pieniądza M3 wzrosła z 3,5 bln do ponad Lehman Brothers upadło 15 września 2008 roku.Pamiętam jak Piotr Kuczyński ( obecnie główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion) jak się z rana dowiedział, pobiegł w butach bez skarpetek do najbliższego bankomatu by podjąć 1500zł.System padł.W czasie rządów Greenspana podaż pieniądza M3 wzrosła z 3,5 bln do ponad 10 bln dolarów, średnio o 5,8% rocznie.Sam Greenspan przyznał się do tego że,jest ojcem gigantycznej bańki finansowej kreowanej przez FED.Jego następca Ben Bernanke jako szef FED wydrukował 4 bln dolarów bez pokrycia.Powstała nowa bańka.Jego następczyni Pani Janet Yellen drukuje dziennie 85 mld dolarów. To pęknie z hukiem.Pytaniekiedy?Greenspan, Ben Bernanke ,Janet Yellen urodzili się w rodzinach żydowskich.
~shalom
To co piszesz to jest antysemityzm !!! Ci panowie i pani to najwybitniejsze jednostki we wszechświecie !!! Dzięki nim jeszcze tak dobrze nam się nie żyło .
~miesięcznie
85 mld dolarów miesięcznie nie dziennie. To i tak billion rocznie czyli ponad 3000 na obywatela USA rocznie)
~polak2
A ja się na tym nie znam....Ale myslę tak Zydki USA napiszą na papierku 100 pożyczą albo obiecają że pożyczą BŚ i biorą odsetki np, 9% i dostaja żywa gotówkę z całego Świata .I mją 9% za friko i obiecanki.....I Tak Globalizacja narzucona Światu zarabia na nich i mają na wojny które straszą Świat .By inni się A ja się na tym nie znam....Ale myslę tak Zydki USA napiszą na papierku 100 pożyczą albo obiecają że pożyczą BŚ i biorą odsetki np, 9% i dostaja żywa gotówkę z całego Świata .I mją 9% za friko i obiecanki.....I Tak Globalizacja narzucona Światu zarabia na nich i mają na wojny które straszą Świat .By inni się bali i szli pod ich opiekę.Taka Mafia.Mafia też zastrasza i wyzyskuje ochroną niby?......
~fj
Równie dobrze można wróżyć z fusów... ale nie za taką kasę!

Powiązane: Kryzys finansowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki