REKLAMA

Sasin u Rydzyka: Trzeba wspierać i rozszerzać własność państwową w polskiej gospodarce

2022-06-25 12:39
publikacja
2022-06-25 12:39
Sasin u Rydzyka: Trzeba wspierać i rozszerzać własność państwową w polskiej gospodarce
Sasin u Rydzyka: Trzeba wspierać i rozszerzać własność państwową w polskiej gospodarce
/ MAP/Twitter

Narzędziami do zapewnienia bezpieczeństwa państwa są Spółki Skarbu Państwa - powiedział w sobotę w Toruniu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że trzeba wspierać własność państwową w polskiej gospodarce i ją rozszerzać.

Wicepremier Sasin bierze udział w sobotniej konferencji "Bezpieczeństwo gospodarcze" odbywającej się w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Obecni są także m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicepremier, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski o oraz wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Sasin podkreślał, że narzędziami do zapewnienia bezpieczeństwa państwa są Spółki Skarbu Państwa. "W tych podstawowych obszarach bezpieczeństwa Polski, państwo aktywnie działa, a tymi obszarami są: bezpieczeństwo energetyczne, militarne i żywnościowe. Tak je definiował śp. prezydent Lech Kaczyński, który trafnie wskazał, że aby państwo było suwerenne musi bezpieczeństwo w tych obszarach swoich obywateli zapewnić" - powiedział.

Przypomniał, że Spółki Skarbu Państwa (SPP) należą do grona największych w Polsce przedsiębiorstw. "Z 10 polskich firm płacących najwięcej podatku CIT do budżetu państwa, 8 to SPP" - dodał.

"Musimy wspierać własność państwową w polskiej gospodarce i ją rozszerzać, m.in. poprzez repolonizację" - powiedział Sasin. Zaznaczył, że udało się m.in. odkupić Bank Pekao, dziś drugi największy polski bank.

Prowadzone są też - mówił Sasin - duże procesy konsolidacyjne, zwłaszcza w obszarze energetycznym, poprzez połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG, a będą też prowadzone duże fuzje w obszarze przemysłu ciężkiego, zbrojeniowego.

"Już doprowadziliśmy do szczęśliwego finału konsolidację w obszarze rolno-spożywczym, tworząc Polską Grupę Spożywczą (...), która realnie będzie oddziaływała na rynek rolno-spożywczy. To w obliczu zagrożeń, jakie przyniosła wojna, ma podstawowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa kraju w tym obszarze" - ocenił Sasin.

W jego ocenie udział państwa w rynku spożywczym jest nadal za mały. "Ten podmiot musimy rozwijać i prowadzić akwizycję" - podkreślił. Wicepremier dodał, że rząd jest na to przygotowany, ma odpowiednie projekty ustaw i pieniądze. (PAP)

Longina Grzegórska-Szpyt, Tomasz Więcławski

lgs/ twi/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (35)

dodaj komentarz
prawnuk
Sasin ma racje - dowody: Szwajcaria czy USA.
lxc
Ale odlot...! I niech nadal mi ktoś mówi, że PiS, to prawicowa partia..
anty12
Piłsudczyk nie zna innego życia. Zresztą co ten nieudacznik może innego w życiu robić jak tylko pasożytować na podatniku.
grab
Tak było za komuny a potem były kartki na produkty i puste półki!
Mamy szansę na powtórkę, ale co się dziwić. Prezes wychował się za komuny i nigdzie nie podróżował, no tylko na księżyc.:)
podatnik-
Funkcjonariuszu Sasin kolejna propozycja do przekształcenia majątku we własność Narodu: rekin biznesu Zbigniew Niemczycki zarejestrowany od 1972 r. przez SB jako TW ps. Jarek. Zdjętego z ewidencji kontrwywiadu w październiku 1982 r. Akta sprawy przekazano do Wydziału II wywiadu MSW. Pozyskano go na zasadzie dobrowolności w 1972 Funkcjonariuszu Sasin kolejna propozycja do przekształcenia majątku we własność Narodu: rekin biznesu Zbigniew Niemczycki zarejestrowany od 1972 r. przez SB jako TW ps. Jarek. Zdjętego z ewidencji kontrwywiadu w październiku 1982 r. Akta sprawy przekazano do Wydziału II wywiadu MSW. Pozyskano go na zasadzie dobrowolności w 1972 do zagadnienia dziennikarze i studenci do sprawy o krypt. "Mendoza". Materiały przesłano do Dep. I MSW w październiku 1982. W 1989 r. pojawia się informacja że Niemczycki zarejestrowany jest przez wywiad MSW. Z karty z 1990 r. wynika, że tym razem jako rozpracowanie operacyjne o krypt. Jarex. Akta sprawy zostały zniszczone" napisała Gazeta Polska za IPN, jak zdobył majątek i zobaczy Naród jak duży zgromadził i czy od niego zapłacił podatek?
czerwony_wiewior
Różnica między PiS a PZPR jest taka, że funkcjonariusze PZPR na państwowych posadach zadowalali się znacznie niższymi zarobkami. Bo kompetencje jedni i drudzy mają takie same (czyli żadne). No i jeszcze to, że PZPR posadzili nam Ruscy, a PiS sami żeśmy sobie wybrali
abcx
A jak własność państwowa ładnie wyrośnie to będziemy ją znowu prywatyzować. Ale ładnie wymyślili finansowe perpetuum mobile dojenia kasy.
carlito1
co za cholerne komuchy, nawet się z tym nie kryją już.... Niestety to skończy się upadkiem, zamiast wzorować się na np. Szwajcarii to wzorujemy się na Wenezueli

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki