Rosja sprzedała złoto? Wolne żarty

analityk Bankier.pl

W ubiegłym tygodniu światowe – w tym również niektóre polskie – media donosiły, jakoby Rosja rzekomo sprzedała część swoich rezerw złota. Oparta na specyficznej interpretacji danych i ostrym spadku kursu rubla plotka żyła zaledwie kilka dni.

Tydzień temu na finansowych stronach portalu Vesti.ru pojawiła się informacja o tym, że w pierwszym tygodniu grudnia Centralny Bank Rosji sprzedał złoto warte 4,3 mld dolarów. Doniesienia te zacytowały później zachodnie media. Jednak rzut oka na oficjalne dane rosyjskiego banku centralnego o stanie rezerw wskazywał, że doszło do nieporozumienia.

O 4,3 mld – z 420,5 do 416,2 - skurczyły się bowiem całe rosyjskie rezerwy walutowe, w których złoto stanowi jedynie ok. 10%. Kwota ta nie była rozbita na poszczególne kategorie, toteż pewnym nadużyciem było założenie, że na pewno CBR sprzedawał tylko i wyłącznie złoto. Tym bardziej, że Rosja wciąż ma 360 mld dolarów w instrumentach finansowych denominowanych w obcych walutach, a w ostatnich latach na rynku złota pojawiała się jako główny kupujący, a nie sprzedający.

Oczywiście, informacja ta pojawiła się w kontekście „swobodnego spadku” wartości rubla, który po nieprzychylnie odebranej przez rynki decyzji CBR o podwyżce stóp procentowych zszedł do rekordowo niskich poziomów względem dolara i euro. Na możliwość użycia rezerw kruszcu dla obrony waluty wskazywali m.in. analitycy ankietowani przez Bloomberga. Twardych danych wskazujących na to, że Rosja sprzedała złoto wciąż jednak nie było i nadal nie ma.

(fot. iStockphoto / Thinkstock)Mamy natomiast dane o listopadowych złotych zakupach Rosji. Na koniec ubiegłego miesiąca rosyjski bank centralny posiadał 38,2 milionów uncji trojańskich złota – o 600 000 więcej niż w październiku. W przeliczeniu na tony daje to zakup rzędu 18,66 tony. W sumie w tym roku Rosja kupiła już 153,9 tony złota (to o 51 t więcej niż w sumie ma Polska), przez co jej rezerwy wynoszą już 1188,152 t. Tym samym, kraj ten umocnił się na piątym miejscu na liście państw posiadających najwięcej złota.

Po przeskoczeniu w tym roju Szwajcarii (1040 t) i Chin (1054,1 t – przynajmniej według oficjalnych danych), dalszy awans nie przyjdzie tak prędko. Zajmująca czwarte miejsce Francja (2435,4 t) ma dwukrotnie więcej złota niż Rosja, a dalej są jeszcze Włochy (2451,8 t) i Niemcy (3384,2 t). Pierwszą lokatę niezmiennie od lat zajmują natomiast Stany Zjednoczone (8133,5 t). Oczywiście wszystkie te ustalenia mają sens tylko wówczas, gdy złoto faktycznie spoczywa w skarbcach poszczególnych banków centralnych.

Pogłoski o rychłej wyprzedaży przez Rosję swoich rezerw umilkną także ze względu na wyhamowanie spadku wartości rubla. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu dolar kosztował nawet 80 RUB, a euro 100 RUB, dziś za amerykańską i europejską walutę zapłacić trzeba odpowiednio 57,13 RUB i 70 RUB.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~malina

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że da się "potajemnie" sprzedać 42 tony złota, jak ktoś tu napisał. Czytam czasem te artykuły o złocie, ale interesuje mnie raczej drobne inwestowanie w ten metal. Zwykłego zjadacza chleba nie obchodzi za bardzo, co się dzieje w skarbcu Rosji, a raczej to, co dzieje się w jego portfelu. Sama uważam, że warto wzorem większości krajów zrobić sobie prywatne rezerwy złota, kupując na przykład monety albo nieduże sztabki, takie jak wydaje Mennica Staropolska. Wszystkie te informacje sprowadzają się do tego, że nie tylko warto oszczędzać, ale też część tych pieniędzy dobrze mieć w złocie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~jasnowidz

Tuba Bloomberga oszukała nas wszystkich. Specjalnie aby sprawić wrażenie że Gold jest bezpieczny w USA, i żeby więcej państw nie żądało repatriacji. Prawda jest taka że Repatriacja złota do Niemiec nie została zawieszona , i odbywa się dalej. Link poniżej.http://www.silverdoctors.com/harvey-organ-germany-really-is- repatriating-its-gold/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 ~win

Złoto sprzedali ale nie Rosjanie tylko Ukraincy (Bank Centralny) za zielone papierki w zeszłym miesiącu. Pozbyli się całej swojej rezerwy - 42 tony potajemnie. Zostały im tylko ołowiane sztabki pomalowane na złoty kolor-tak donosiła dzisiaj komisja badająca sprawę skradzionego złota w Odessie! Nie pozostało nam nic innego jak ze zgrozą przyglądać sie tej ukraińskiej tragikomedii a to dopiero początek...https://www.youtube.com/watch?v=NUrPwhSXwVk

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 ~bulkomorowski

o sprzedazy "złoto-walutowych" (w łamanym tłumaczeniu z rosyjskiego) rezerw mówił sam Putin na ostatniej konferencj.

! Odpowiedz
16 11 ~kresy24

" Rosjanie do Ukraińców: Jesteście wolnymi ludźmi, to u nas wygrała junta (WIDEO) " . " „Pozdrawiamy wolny naród w wolnym kraju.Wy nigdy nie będziecie niewolnikami. To w naszym kraju, a nie w Ukrainie, zwyciężyła junta” – moskwiczanie pozdrawiają Ukraińców na Nowy Rok, życząc zwycięstwa. "

! Odpowiedz
8 15 ~wołyń

Kresy 24,to banderowski portal finansowany przez SBU i podszywający się pod Kresy.pl.Prowadzą go zukrainizowani "polacy".Tfu-same kłamstwa i prowokacje!

! Odpowiedz
5 14 ~jasnowidz

Dzisiaj znowu złoto jest nokautowane. Nam rzetelnym ludziom należy się tylko modlić aby spadło w cenie jak najwięcej i najszybciej, które to działanie doprowadzi do końca tej szalbierczej ekonomi, propagandzie, malwersacji i pospolitemu oszustwu. Jakim jest drukowanie pustych pieniędzy i derywatów podpartych tylko na propagandzie zachodu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~GDP

Wygląda na to że złoto znowu zadziałało magicznie na kurs waluty w tym wypadku rubla.Nie ulega wątpliwości że Rosja nie będzie mogła już tyle kupować złota jak do tej pory . A to też jest pewien wyznacznik w tym wypadku dla ceny złota.A korelacja jest taka niska cena ropy = niska cena złota.

! Odpowiedz
0 7 ~plazowicz

Oni mają własne, państwowe kopalnie. Nie trzeba im wcale wydawać na to dolarów. Trzeba dodać jedynie, że często bywają one deficytowe.

! Odpowiedz
0 0 ~pinokio

rosja samaw ydobywa zloto.

! Odpowiedz
RUB -0,32% 0,0627
2017-10-17
ZŁOTO -0,12% 1 286,07
2017-10-18 09:28:00
MIEDŹ -0,37% 7 012,75
2017-10-18 09:25:00
ROPA 0,45% 58,35
2017-10-18 09:25:00
SREBRO -0,12% 17,03
2017-10-18 09:25:00
PLATYNA -0,61% 931,25
2017-10-18 09:23:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl