REKLAMA

Dwucyfrowe oprocentowanie wraca nawet w promocjach hipotek

Michał Kisiel2022-10-04 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-10-04 06:00

Przerwa we wzrostach stawek oprocentowania kredytów mieszkaniowych była krótka. Nawet w ofertach promocyjnych w październiku znajdziemy propozycje z okresowo stałą stopą powyżej 10 proc.

Dwucyfrowe oprocentowanie wraca nawet w promocjach hipotek
Dwucyfrowe oprocentowanie wraca nawet w promocjach hipotek
fot. 4H4 Photography / / Shutterstock

Wskaźnik WIBOR pnie się znów w górę, a liczba sprzedanych kredytów hipotecznych spada – tak prezentuje krajobraz rynku w pierwszych dniach jesieni. Rosnący koszt pieniądza sprawia, że kurczą się i tak skromne szeregi potencjalnych klientów legitymujących się odpowiednią zdolnością kredytową.  

Rekordowy wrześniowy odczyt inflacji zwiastuje kontynuację podwyżek stóp procentowych, co już odbija się na stawkach podsuwanych w bankowych ofertach. Promocyjne warunki bazujące na stałej stopie w kilku bankach zdecydowanie się pogorszyły. Wracają niewidziane od kilku miesięcy liczby zaczynające się od „10”.

Jesienna oferta w ING Banku Śląskim

W ING Banku Śląskim do 23 października trwa akcja promocyjna pod hasłem „Jesień u siebie”. Kwota kredytu hipotecznego objętego promocją musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Klient powinien także posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o finansowanie rachunek osobisty w banku z deklaracją comiesięcznych wpływów w kwocie 2 tys. zł. Dodatkowo co najmniej jedna osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia indywidualnego za pośrednictwem ING Banku Śląskiego. Wszyscy kredytobiorcy przez cały okres spłaty powinni także posiadać dostęp do systemu bankowości internetowej. Warunkiem dodatkowym uczestnictwa w promocji jest wyrażenie zgody na weryfikację behawioralną zwiększającą bezpieczeństwo korzystania z serwisu transakcyjnego.

Kredytobiorcy mogą wybierać pomiędzy dwoma wariantami kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem:

 • „Łatwy start” z marżą 1,64 pp. i prowizją 0 proc.;
 • „Lekka rata” z marżą 1,59 pp. i prowizją 1 proc.

Stawka jest symbolicznie niższa niż w obowiązującej we wrześniu poprzedniej akcji promocyjnej dla wersji z zerową prowizją (wzrost o 0,01 pp.). W drugim wariancie marża nie zmieniła się, ale wzrosła (o 0,25 pp.) prowizja.

Klienci ING mogą skorzystać także z okresowo stałego oprocentowania przez 5 lat. Na 3 października 2022 r. stawki wynoszą 10,14 proc. w wersji „Łatwy start” (bez prowizji) oraz 9,84 proc. w wariancie „Lekka rata” (z prowizją 1 proc.). W porównaniu z propozycjami z 1 września stawki poszły zdecydowanie w górę, o 2,04 pp. Wzrosła także prowizja (o 0,25 pp.).

„Prosto do domu” w Credit Agricole – niższa marża w pierwszym roku

Promocyjna oferta w Credit Agricole opiera się na obniżonej marży przez pierwsze 12 miesięcy trwania umowy. Stawka wynosi wówczas 1,1 pp., a w kolejnych latach – 1,79 pp. Podobna konstrukcja dostępna jest dla wybierających kredyt ze stałym oprocentowaniem przez 7 lat. Wymagany minimalny wkład własny wynosi 20 proc.

Warunkiem skorzystania z promocji jest:

 • Otwarcie konta osobistego (lub posiadanie już tego produktu).
 • Wpływ wynagrodzenia na rachunek w kwocie min. 2,5 tys. zł przez cały okres kredytowania.
 • Wykupienie ubezpieczenia na życie za pośrednictwem banku i utrzymywanie go przez minimum 5 lat.

Z oferty „Prosto do domu” skorzystać będzie można do 9 listopada 2022 r.

„Spełnij marzenia 9” w mBanku

Akcja promocyjna mBanku pod nazwą „Spełnij marzenia edycja 9” trwa do 5 października 2022 r. Minimalna kwota kredytu wynosi 100 tys. zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania. Klient musi przystąpić do ubezpieczenia na życie i opłacać składki przez co najmniej 5 lat. Składka pobierana jest co miesiąc w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia. Warunki akcji są zróżnicowane w zależności od statusu klienta.

Do segmentu Intensive zaliczani będą nowi i obecni klienci, którzy przez 5 lat od uruchomienia pierwszej transzy kredytu spełniać będą następujące warunki:

 • przystąpią do ubezpieczenia na życie,
 • posiadają rachunek osobisty mKonto Intensive, na który wpływa co najmniej 7 tys. zł miesięcznie i z którego spłacana będzie rata,
 • wykonają minimum 15 transakcji płatniczych (kartą lub zbliżeniowo telefonem) w miesiącu.

Klienci z segmentu Intensive mogą liczyć na stawki marży wynoszące: 2,50 pp. (dla LTV równego 80 proc. lub mniejszego) i 3,00 pp. (dla LTV powyżej 80 proc.).

Do segmentu Active zaliczani będą nowi i obecni klienci, którzy przez 5 lat od uruchomienia pierwszej transzy kredytu spełniać będą następujące warunki:

 • przystąpią do ubezpieczenia na życie,
 • posiadają rachunek osobisty, na który wpływa co najmniej 5 tys. zł miesięcznie,
 • wykonają minimum 15 transakcji płatniczych (kartą lub zbliżeniowo telefonem) w miesiącu.

Klienci Active mogą liczyć na promocyjne stawki marży kredytu hipotecznego, które wynoszą odpowiednio 2,70 pp. (dla wkładu własnego co najmniej równego 20 proc.) i 3,20 pp. (niższy wkład własny).

Osoby, które nie są klientami banku lub nie należą do segmentu Active lub Intensive, mogą liczyć na marżę obniżoną do poziomu:

 • 2,80 pp. – przy wkładzie własnym równym co najmniej 20 proc.,
 • 3,30 pp. – przy wkładzie własnym poniżej 20 proc.

Warunkiem skorzystania z promocji jest wpływ na dowolny rachunek w mBanku kwoty odpowiadającej co najmniej dwukrotności raty i posiadanie ubezpieczenia na życie. Wymagania są sprawdzane przez bank co pół roku. Ich niespełnienie oznacza wzrost marży o 1,5 pp.

Promocja dla kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem w mBanku

„Wymarzone m z okresowo stałym oprocentowaniem edycja 11” – taką nazwę nosi akcja promocyjna kredytów ze stałą stopą w mBanku, która trwa do 5 października 2022 r. Również w tym przypadku występują 3 warianty stawek, a wymagania są analogiczne jak w promocji „zmiennoprocentowej”.

Kredytobiorcy z grupy Intensive mogą liczyć na promocyjne, niższe o 2 pp. od standardowego oprocentowanie w pierwszych 5 latach spłaty. Wynosi ono 9,32 proc. dla kredytów z wkładem własnym równym 20 proc. lub wyższym oraz 9,82 proc. dla pozostałych zobowiązań.

Kredytobiorcy Active otrzymują nieco mniej atrakcyjną propozycję. W pierwszych 5 latach oprocentowanie wynosić będzie 9,52 proc. (dla wkładu co najmniej 20 proc.) lub 10,02 proc. (dla niższego wkładu własnego).

Dla pozostałych grup klientów promocyjne oprocentowanie wyniesie 9,62 proc. (przy wkładzie własnym co najmniej 20 proc.) lub 10,12 proc. (niższy wkład własny).

W porównaniu z połową września odnotowaliśmy wzrost oprocentowania kredytów z okresowo stałą stopą. Stawki wzrosły po równo w każdej z opcji o 0,26 pp.

Alior Bank – promocje dla wybranych miast

Alior Bank w dalszym ciągu zachęca kredytobiorców z wybranych miast do korzystania z promocyjnych ofert „Własne M w stolicy i okolicy” oraz „Własne M w Krakowie i okolicy”. Klienci nabywający nieruchomości w wymienionych miejscowościach oraz kilkunastu gminach i powiatach w aglomeracjach warszawskiej i krakowskiej mogą liczyć na specjalne warunki finansowania. Od połowy lipca w ramach wymienionych promocji można zaciągnąć także kredyt bez wpłaty, z gwarantowanym wkładem własnym.

Minimalna kwota kredytu to 100 tys. zł, a maksymalna – 3 mln zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania i nie podwyższa marży w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej, ponadto nie jest wymagany dodatkowy cross sell tj. zakup ubezpieczenia na życie. Wnoszący wkład własny w wysokości przekraczającej 20 proc. mogą liczyć na marżę na poziomie 1,99 pp. Dla pozostałych kredytobiorców stawka wynosi 2,19 pp. Dostępny jest również wariant kredytu z okresowo stałym oprocentowaniem przez 7 lat.

Bank Pekao – oferta specjalna trwa

Do 6 listopada przedłużono warunki promocyjne proponowane kredytobiorcom w Banku Pekao.  Można tam skorzystać ze specjalnych opcji kredytowania w dwóch wariantach. W scenariuszu z ubezpieczeniem spłaty wymaganym przez 4 lata prowizja wynosi od 0 proc. (przy standardowej marży), a minimalna stawka marży 1,79 pp.

Kredyt hipoteczny bez ubezpieczenia dostępny jest z prowizją zaczynającą się od stawki 1,99 proc. oraz marżą od 1,94 pp.

Promocyjne opcje w PKO BP do końca października

PKO Bank Polski przygotował kilka specjalnych promocyjnych ofert dla kredytobiorców hipotecznych. Wybierający ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie od utraty pracy mogą liczyć na zerową stawkę prowizji. Klienci posiadający "Kartę Dużej Rodziny" otrzymają propozycję prowizji obniżonej o połowę w stosunku do standardowej oferty. Do 31 października 2022 r. niższe jest także o 1 pp. (wcześniej o 0,5 pp.) oprocentowanie kredytów z okresowo stałą stawką.

W ofercie Własny Kąt Pakiet, przy skorzystaniu z rachunku osobistego, ubezpieczenia utraty pracy na 4 lata, karty kredytowej lub ubezpieczenia na życie, w pierwszym roku marża jest obniżona do poziomu 1,1 pp.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (18)

dodaj komentarz
xyzq
10% w skali roku, 100% w skali 10 lat. Program "Bankier na swoim" :)
wibor3m10procent
Ynwestory nadal marzą o wzrostach cen nieruchomości, teraz już tylko nominalnych bo na realne nie ma co liczyć.
szprotkafinansjery
A twój kolega ruryk pisze pod artykułem obok, ze "ceny mogą rosnąć >>co najwyżej<< nominalnie" ROTFL :D
men24a
"Jacek Sasin szykuje trzy nowe podatki. Uderzą we właścicieli mieszkań"

tak to ten sam Sasin co chce 50% zysku od firm.
szprotkafinansjery
A peroniarze nadal marzą o spadkach cen nieruchomości - teraz tylko realnych, bo rojenia o nominalnych ostatecznie już chyba porzucili :D
wibor3m10procent
WIBOR3M 7.28%, +0.07 (!!)
WIBOR6M 7.43%, +0.02

Jedziemy na 10 % wbrew forumowym geniuszom co wieszczyli tanie kredyty do końca świata i jeden dzień dłużej..!
trolley
Najbardziej mi się podobała radość jak WIBOR miał być zastąpiony "sprawiedliwym" odpowiednikiem bo wtedy raty i ceny kredytów spadną XD. Nikt nie chciał słuchać trzeźwo zauważających że nowy wskaźnik będzie taki sam albo i wyższy. Pozdrawiam kredyciarzy. Czas na Perfect Storm... Młodym radzę poczytać o sytuacji gospodarczej Najbardziej mi się podobała radość jak WIBOR miał być zastąpiony "sprawiedliwym" odpowiednikiem bo wtedy raty i ceny kredytów spadną XD. Nikt nie chciał słuchać trzeźwo zauważających że nowy wskaźnik będzie taki sam albo i wyższy. Pozdrawiam kredyciarzy. Czas na Perfect Storm... Młodym radzę poczytać o sytuacji gospodarczej w roku 2k bo zmierzamy tam ruchem jednostajnie przyspieszonym. Tylko tym razem bedzie bida i stagflacja do kompletu.
wibor3m10procent odpowiada trolley
El Kaczorro umorzy kredyty buahaha mokre fantazje ynwestorów
Tymczasem szykują nowe podateczki dla tych co mają kilka nieruchów.
szprotkafinansjery odpowiada trolley
W 2000 r. to pamiętam, że drożdżówki kosztowały poniżej albo równo 1 zł, bułki po 10-15 gr były, duża margaryna po 3 zł, gałka lodów 50 gr... możemy wracać.
szprotkafinansjery odpowiada szprotkafinansjery
Macie rację, margaryna pewnie po 2 zł, albo 2,50 zł.
Pamiętacie gazetki z dowcipami po 80 gr.? Taki odpowiednik dzisiejszych memów?
Sopocka była chyba po 10 zł za kg, po15-20 zł to już wyczesana szynka.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki