REKLAMA

Produkcja przemysłowa spadła drugi miesiąc z rzędu

2021-09-20 10:00
publikacja
2021-09-20 10:00

Podobnie jak w lipcu, także w sierpniu wartość produkcji sprzedanej przemysłu była mniejsza niż miesiąc wcześniej. Przyczyną spadku mogły być zakłócenia w dostawach komponentów dla branży motoryzacyjnej.

Produkcja przemysłowa spadła drugi miesiąc z rzędu
Produkcja przemysłowa spadła drugi miesiąc z rzędu
fot. BERNADETT SZABO / / Reuters

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w sierpniu o 13,2 proc. wyższa niż rok wcześniej. Zarazem jednak odnotowano spadek o 2,5 proc. względem lipca - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści spodziewali się, że produkcja przemysłowa w sierpniu była o 13,8% wyższa niż rok temu po tym, jak w lipcu odnotowano wzrost o 9,8% rdr. Można więc uznać, że opublikowane dziś dane były z grubsza zgodne z oczekiwaniami. Warto dodać, że zarówno wyniki za lipiec, jak i za czerwiec okazały się niższe od rynkowego konsensusu.

W ten sposób po miesięcznej przerwie roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce powróciła w strefę dwucyfrową. W  marcu odnotowano wzrost 18,6 proc., w kwietniu wzrost sięgnął absolutnie rekordowych 44,5 proc., w maju przyjął wartość 29,8 proc., a statystyki za czerwiec pokazały zwyżkę o 18,4 proc. rdr. Tak wysokie odczyty w znacznej mierze wynikały z efektu bardzo niskiej bazy. Wiosną 2020 roku na skutek europejskiego lockdownu wiele zakładów przemysłowych czasowo wstrzymało lub ograniczyło produkcję.

W okresie styczeń-sierpień wartość produkcji zwiększyła się o 16,4 proc. rdr. Rok temu o tej porze produkcja była o 4,5 proc. niższa niż w roku jeszcze wcześniejszym. Natomiast po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym sierpniowa produkcja przemysłowa była o 10,7% wyższa niż rok temu oraz o 0,3% niższa niż w lipcu.

- W stosunku do sierpnia ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 29 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji wyrobów z metali – o 28,4%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 25,3%, maszyn i urządzeń – o 24,9%, metali – o 24,6%, papieru i wyrobów z papieru – o 23,6%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 18,8%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 18,5%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 16,1%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub. roku, wystąpił w 5 działach, w tym w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 12,9% - wyjaśnia GUS.

Względem lipca aż o 26,1% zmalała wartość produkcji w branży motoryzacyjnej, co mogło wynikać z przestojów w fabrykach wynikających z braku niezbędnych komponentów. To właśnie zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw są obecnie najważniejszym czynnikiem ograniczającym wzrost produkcji.

Mocne wyniki polskiego sektora wytwórczego wpisują się w ogólnoświatowy trend. Za sprawą polityki lockdownów konsumenci przez wiele miesięcy mieli ograniczony dostęp do wielu usług. Równocześnie w wielu krajach rozwiniętych rządy wypłaciły ludziom nadzwyczajne zasiłki, zapomogi lub dotowały administracyjnie zamknięte przedsiębiorstwa. Konsumenci wciąż mają więc pieniądze, które chętnie wydają na dobra przemysłowe: meble, sprzęt agd i rtv czy samochody.

Dwucyfrowa dynamika produkcji przemysłowe w ostatnich miesiącach okupiona została wysoką ceną w postaci blisko 10-procentowej inflacji producenckiej. W sierpniu dynamika cen produkcji sprzedanej w przemyśle (tzw. inflacja PPI) wyniosła 9,5 proc. wobec 8,4 proc. w lipcu (po rewizji z 8,2 proc.).

Trend ten sprzyja krajom takim jak Polska, w związku z korzystną strukturą produkcji. Część ekonomistów stawia wręcz tezę, że koronawirusowy kryzys i polityka lockdownów przyczyniły się do zwiększenia popytu na tańsze towary z Polski. Wydaje się jednak, że szczyt postcovidowego przemysłowego boomu mamy już za sobą. W sierpniu wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego spadł drugi raz z rzędu po tym, jak w czerwcu odnotowano nowy rekord na poziomie 59,4 pkt.

KK

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bha
A za co mają ludzie coraz więcej kupować za te NIBY coraz mocniej rosnące od dawna? coraz NIBY godniejsze w teorii rynkowe zarobki?.Prawda o nich sama wypłynie w danych firm, przychodach, sprzedaży,dochodach i zyskach to kwestia czasu.Z coraz bardziej pustego i zadłużonego portfela, konta, plastiku i Salomon więcej już nie naleje. Niestety
grzegorzkubik
Nadszedł czas na korektę w gospodarce polskiej, ale raczej krótkoterminową. Ogólnie będzie dobrze.
tomkooo
dla rzadzacych na pewno, podwyzki sobie przyznali.
gorzej dla niewolnikow ;)
wtomek
Produkcja spada , płace rosną, a "mądrzy inaczej" -chcą walczyć z inflacją za pomocą stóp procentowych....
qonradx
Hahaha a czego się spodziewaliście? UE w Kryzys wchodziła już przed epidemią, która tylko pogorszyła sprawę! Skonczyła się łatwa kasa rozdawana za psi ch.. byle komu, byle za co, byle tylko mial zajecie (albo nawet nie) i nie protestował, to trzeba teraz bedzie oddawać, a ja się pytam, z czego? Jak sie okazalo w UE juz nawet samochodu Hahaha a czego się spodziewaliście? UE w Kryzys wchodziła już przed epidemią, która tylko pogorszyła sprawę! Skonczyła się łatwa kasa rozdawana za psi ch.. byle komu, byle za co, byle tylko mial zajecie (albo nawet nie) i nie protestował, to trzeba teraz bedzie oddawać, a ja się pytam, z czego? Jak sie okazalo w UE juz nawet samochodu bez chinczyków wyprodukowac nie można a dzieciaków (24 letnich sic!) nie interesuje zadna tam nauka, kariera, praca tylko gdzie jechać na wakacje i jakie głupoty na tiktoka i insta wrzucić. Gdzie wy chcecie z tym barachłem dojść się pytam? Trzeba się na cięzkie czasy porzygotować raczej ojjj cięzkie. Trzeba się na kryzys przygotować a nie szykowac na jego wyjście. Ja nie wiem czym wy tutaj zaskoczeni jestescie? Co było pożyczone , musi zostać też oddane! To ze sie ludziom zacznie rozdawac pieniadze nie znaczy jeszcze ze wiecej dzieki temu nwytworza anie ze sie staną lepszymi ludzmi!
anty12
czy sie ezy czy si estoi 2000 sie nalezy. Czego nie rozumies ? Zabraknie ? to nie dodrujuei rozda nierobom, tylko z lekarzami jest inaczej bo bolszewicy chociaz z niz mnowsto doktorow, to nienawidza inteligencji.
samsza
Po co się męczyć i produkować dużo, jak można po prostu podnieść cenę i wyjdzie na to samo.

Ludzie jak mają do wyboru schować do skarpety i stracić przez inflację "na pewno", pójdą i kupią za "trochę" drożej.
wtomek
"schować do skarpety " - O jakiej skarpecie piszesz?. Przecież zdecydowana większość elektoratu ma co najwyżej dziury w skarpetach , nie oszczędności. Powtarzasz banialuki studencika ekonomii z pierwszego semestru.
luxferre
Ceny rosną, produkcja spada - logiczne następstwo socjalizmu.
A ja przypominam, że w zeszłym roku rząd zabił 120 000 ludzi wyłączając służbę zdrowia (ale pobierając dalej składki), a 150 000 ludzi doprowadził bezprawnie do bankructwa.
Nie było jednego wystrzału na wiejskiej, nie poleciał jeden koktajl mołotowa w stronę sejmu,
Ceny rosną, produkcja spada - logiczne następstwo socjalizmu.
A ja przypominam, że w zeszłym roku rząd zabił 120 000 ludzi wyłączając służbę zdrowia (ale pobierając dalej składki), a 150 000 ludzi doprowadził bezprawnie do bankructwa.
Nie było jednego wystrzału na wiejskiej, nie poleciał jeden koktajl mołotowa w stronę sejmu, choć w tak krótkim czasie narodu polskiego nie wyniszczono tak bardzo od czasów Hitlera.
Jesteśmy wykastrowanym społeczeństwem, pozbawionym instynktu samozachowawczego. Można z nami zrobić wszystko, a my nawet nie zareagujemy.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki