REKLAMA

Inflacja producencka w Polsce zbliża się do 10 proc.

Michał Żuławiński2021-09-20 10:14analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-20 10:14
Inflacja producencka w Polsce zbliża się do 10 proc.
Inflacja producencka w Polsce zbliża się do 10 proc.
fot. Avigator Fortuner / / Shutterstock

Inflacja w Polsce mocno przyspiesza nie tylko w sklepach, ale i w zakładach produkcyjnych. W sierpniu dobiła do 9,5 proc. i wyrównała maksimum sprzed 10 lat. Najmocniej drożeją surowce, jednak i w innych kategoriach trudno znaleźć spadki cen.

Jak poinformował dziś GUS, w sierpniu 2021 r. dynamika cen produkcji sprzedanej w przemyśle (tzw. inflacja PPI) wyniosła 9,5 proc. wobec 8,4 proc. w lipcu (po rewizji z 8,2 proc.). Ogłoszony dziś rezultat jest nieco wyższy od oczekiwań analityków (9,2 proc.) oraz najwyższy od marca 2011 r. (również 9,5 proc.).

W ujęciu miesięcznym inflacja producencka wyniosła w sierpniu 0,6 proc. wobec 1,5 proc. miesiąc wcześniej (korekta z 1,2 proc.).

- Ceny były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu. Największy wzrost cen odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie - o 17,7%, w tym w górnictwie rud metali - o 36,8%, a w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 4,0%. Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe wzrosły o 9,7%, przy różnokierunkowych ruchach cen w poszczególnych działach. Najbardziej podniesiono ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 55,3%) – wylicza GUS.

Jak dodano, wyższe niż przed rokiem były również ceny produkcji, m.in.: metali (o 41,9%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 17,3%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 14,1%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 9,6%), papieru i wyrobów z papieru (o 9,1%), wyrobów z metali (o 9,0%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 6,2%), artykułów spożywczych (o 5,9%), mebli (o 4,1%), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 3,6%), urządzeń elektrycznych (o 2,9%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 2,8%), skór i wyrobów skórzanych (o 2,7%), pozostałego sprzętu transportowego (o 2,5%), wyrobów tekstylnych (o 2,4%), wyrobów farmaceutycznych (o 2,0%), napojów (o 1,8 %) oraz maszyn i urządzeń (o 1,0%)

Kategorii, w których odnotowano obniżki cen było jak na lekarstwo. Mowa o cenach produkcji wyrobów tytoniowych (o 1,2%), odzieży (o 3,2%), poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 3,4%).

Dzisiejszy raport kończy serię danych o inflacji w sierpniu, w skład której wchodziły:

Na kolejną porcję danych o inflacji poczekać będziemy musieli do 1 października, kiedy GUS przedstawi wstępny szacunek tempa wzrostu cen we wrześniu.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (35)

dodaj komentarz
jas2
W Polsce, w sierpniu 2021 r. dynamika cen produkcji sprzedanej w przemyśle (tzw. inflacja PPI) wyniosła 9,5 proc. wobec 8,4 proc. w lipcu

W Niemczech, w sierpniu 2021 r. dynamika cen produkcji sprzedanej w przemyśle (tzw. inflacja PPI) wyniosła 12.0 proc. wobec 10,4 proc. w lipcu

Znowu Niemcy nas wyprzedzili :(
300_pala
Dlatego rząd bez przetargu kupuje niemieckie limuzyny…..
jas2 odpowiada 300_pala
Umyj sobie także głowę. Będziesz miał 300_tą.
hfjdj
Na inflacje dobrym lekarstwem jest lockdown. Ludzie wtedy mniej pieniędzy wydają a więcej trzy,ają w skarpetach. A przecież pieniądz w skarpecie to jakby go nie bylo.
friedens
Ciekawe, ile jeszcze działek będzie musiał zasiedzieć, by wyjść na swoje przy takiej inflacji?
jas2
Aby coś zasiedzieć, trzeba to wcześniej posiadać. Akurat mam taka sytuację, że kupiłem działkę, podpisałem umowę notarialną na zakup, zapłaciłem całą kwotę sprzedającemu, opłaciłem notariusz i podatek, ale nie nastąpiło przeniesienie własności bo trzeba było czekać, czy Gmina nie skorzysta z prawa pierwokupu.Aby coś zasiedzieć, trzeba to wcześniej posiadać. Akurat mam taka sytuację, że kupiłem działkę, podpisałem umowę notarialną na zakup, zapłaciłem całą kwotę sprzedającemu, opłaciłem notariusz i podatek, ale nie nastąpiło przeniesienie własności bo trzeba było czekać, czy Gmina nie skorzysta z prawa pierwokupu.
Gminy to nie interesowało a sprzedający sprzedał, wziął pieniądze, wyjechał za granice i wszelki ślad po nim zaginął.
Mam nadzieję, że przejmę kiedyś tę działkę przez zasiedzenie.
jas2
W lipcu ceny producentów w Niemczech – czyli tzw. inflacja PPI (producer price index) – aż o 12% wyższe niż rok temu – poinformował Eurostat.

Biedny Glapa. To też pewnikiem dopiszą na jego konto.
anty12
A zarobki jakie w DE ? Jak w Polszy ?
friedens
Poland is not Holland, Kaczyński z Glapińskim Polskę nie na europejską, lecz na afrykańską imodłę przerabiają.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/rekordy-nbp-bardziej-ujemne-realne-stopy-procentowe-tylko-w-kilku-krajach-glownie-w/hgvbhdj
jas2 odpowiada anty12
"A zarobki jakie w DE ? Jak w Polszy ?"

Też napiszę na temat: "U was murzynów biją".

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki