REKLAMA

Europejski przemysł wciąż ma się dobrze, ale inflacja nie odpuszcza

Michał Żuławiński2021-08-02 10:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-02 10:25
Europejski przemysł wciąż ma się dobrze, ale inflacja nie odpuszcza
Europejski przemysł wciąż ma się dobrze, ale inflacja nie odpuszcza
fot. Vincent Kessler / / FORUM/Reuters

W lipcu europejski przemysł utrzymał dobrą formę, choć w większości państw obserwowano zejście ze szczytu koniunktury. Podaż nadal nie nadąża za popytem, co jest jednym ze źródeł rosnącej inflacji.

„Wzrost w przemyśle pozostaje silny, choć jego impet nieco osłabł” – tak zatytułowano raport autorstwa ekonomistów IHS Markit prezentujący najnowsze odczyty indeksów PMI dla sektorów przemysłowych państw strefy euro. Istotnie – w Holandii, Austrii, Włoszech, Hiszpanii, Francji i Grecji obserwowaliśmy wyniki najniższe od 3-5 miesięcy. Z grona tego wyłamały się jedynie Niemcy, prezentując sytuację najlepszą od 3 miesięcy.

Kraj Przemysłowy PMI w lipcu 2021 r.
Holandia 67,4 Najniżej od 3 miesięcy
Niemcy 65,9 Najwyżej od 3 miesięcy
Austria 63,9 Najniżej od 4 miesięcy
Włochy 60,3 Najniżej od 4 miesięcy
Hiszpania 59 Najniżej od 3 miesięcy
Francja 58 Najniżej od 5 miesięcy
Grecja 57,4 Najniżej od 3 miesięcy
Źródło: IHS Markit

W przypadku danych z Francji i Niemiec mieliśmy do czynienia z lekką korektą wstępnych raportów opublikowanych tydzień temu.

W efekcie przemysłowy PMI dla całej strefy euro wyniósł 62,8 pkt wobec oczekiwań na poziomie 62,6 pkt i 63,4 pkt miesiąc wcześniej.

- To, że wzrost w sektorze przemysłowym strefy euro osłabł w lipcu po tym, jak w drugim kwartale bił rekordy, nie powinno szczególnie martwić. Lipcowe badania pokazują jednak, że wytwórcy i ich dostawcy mają problem z odpowiadaniem na popyt, co podbija ceny. Choć popyt też jest nieco słabszy niż tuż po otwarciu gospodarek, to lipcowe ankiety wskazują na największy w 24-letniej historii badania rozdźwięk między subindeksem nowych zamówień a subindeksem produkcji – napisał w komentarzu do dzisiejszych danych Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

- Przedsiębiorcy gromadzą zapasy i spekulują o nadchodzących problemach z dostawami. Narastają obawy o to, jak wariant Delta koronawirusa wpłynie na łańcuchy dostaw, przez co oczekiwania względem wzrostu w najbliższych miesiącach są obecnie najniższe w tym roku. Z kolei presja cenowa nie wykazuje oznak słabnięcia – w lipcu mieliśmy kolejne rekordowe wzrosty cen surowców i produktów, ponieważ popyt przekraczał podaż oraz rosły obawy o przyszłe dostawy – dodał.

Sytuacja na Zachodzie koresponduje z rozwojem wydarzeń w naszym kraju. Lipcowy PMI dla Polski poznaliśmy o 09:00. Więcej na ten temat w artykule „Przemysł nieco przyhamował. PMI spadł z rekordowo wysokiego poziomu”.

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów firm przemysłowych. Proszeni są o porównanie z poprzednim miesiącem wielkości nowych zamówień (30 proc.), produkcji (25 proc.), zatrudnienia (20 proc.), prędkości dostaw (15 proc.) oraz zapasów (10 proc.). Wyniki poniżej 50 punktów sygnalizują spadek aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, zaś odczyty powyżej 50 punktów wskazują na ekspansję gospodarczą. Najnowsze dane zebrano w dniach 12-23 lipca.

W najbliższą środę poznamy analogiczną serię raportów o indeksach PMI w sektorach usługowych czołowych gospodarek świata i Europy. Polska nie jest jednak objęta tym badaniem.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jas2
"inflacja w Europie nie odpuszcza"

Wina PiS.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki