REKLAMA

Prezes SN: Uchwała frankowa jest bardzo potrzebna

2021-05-24 06:48
publikacja
2021-05-24 06:48
Prezes SN: Uchwała frankowa jest bardzo potrzebna
Prezes SN: Uchwała frankowa jest bardzo potrzebna
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Izba Cywilna Sądu Najwyższego mogłaby załagodzić spory o kredyty walutowe, dałaby wskazówki sądom powszechnym niejednolicie rozstrzygającym te zagadnienia. To usprawniłoby postępowania – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” I prezes SN Małgorzata Manowska.

I prezes SN w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wskazała, że odpowiedź Izby Cywilnej SN na zadane przez nią pytania prawne "z pewnością dałaby pewne wskazówki sądom powszechnym co do niejednolicie rozstrzyganych zagadnień prawnych".

"To z kolei usprawniłoby postępowanie przed tymi sądami. Sprawy frankowe, które masowo wpływają do sądów powszechnych, nie są jedynymi sprawami obywateli w sądach, a więc uchwała pełnego składu izby ma duże znaczenie również dla tych innych spraw oczekujących na rozstrzygnięcie. Przede wszystkim jednak decydują tutaj kwestie prawne i to izba zdecyduje, czy istnieją przesłanki podjęcia uchwały, a jeśli tak, to jaką treść będzie miała" - wskazała Manowska.

I prezes SN pytana o pojawiające się "rozliczne podejrzenia", jakoby Izba Cywilna lub jej część nie chciała się w tej sprawie wypowiedzieć oraz o ewentualne tarcia "między starymi a nowymi sędziami o to, którzy wyznaczą zasady w tych sprawach", odpowiedziała: "To jest przedmiotem obrad sędziów Izby Cywilnej i nie będę o tym opowiadać, żeby nie dawać pożywki dla różnych ataków medialnych. Wierzę jednak, że grupowe partykularyzmy nie przesłonią dobra wymiaru sprawiedliwości, polegającego w tym wypadku na dokonaniu rozstrzygnięć, które ułatwią orzekanie sądom powszechnym".

Na pytanie o to, czy pytań prawnych nie można było skierować do całej izby wcześniej, a nie dopiero pod koniec stycznia odpowiedziała: "Może było to możliwe, ale to pytanie raczej nie do mnie. Jestem pierwszym prezesem od 26 maja 2020 r. i niezwłocznie zajęłam się problemem kredytów frankowych. Przeanalizowałam pytania prawne, które zadały w tych sprawach sądy powszechne, ale nie zostały niestety skierowane do rozpoznania. Następnie zwróciłam się do sądów powszechnych z prośbą o przedstawienie aktualnych problemów, z jakimi borykają się w tych sprawach. Odzew był bardzo duży. Wpłynęło kilkanaście segregatorów pism, za co jestem bardzo wdzięczna. Dopiero wówczas przystąpiono do analizowania przedstawionych problemów, rozbieżności w orzecznictwie i w efekcie – do pisania wniosku o rozstrzygnięcie sześciu zagadnień prawnych przez całą izbę" - czytamy w "Rzeczpospolitej"(PAP)

mchom/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Frankowcy w sądach

Komentarze (8)

dodaj komentarz
marxs
przecież ta przypadkowa Pani nie jest prezesem SN
franek_bez_franka2
Tak samo jak Waść i ja jesteśmy przypadkowym eksperymentem rodziców.
mrbeast
Ja kupiłem 3 tygodnie temu w Chinach 1000 szt. lampek rowerowych za 950 USD, a teraz dolar dużo staniał, ok. 4% czy mam prawo żądać od instytucji finansowej rekompensaty? W końcu frankowicze działaja tak samo.
pagodzik
Oczywiscie, ze mozesz. Wez swoja umowe, idz z nia do prawnika i popros, zeby znalazl podstawe. Nic prostszego.
midasik
gdyby faktycznie uchwała była potrzebna to SN już by ją uchwalił. przekładali posiedzenie kilka razy. tak naprawdę to sędziowie boją się najzwyczajniej się boją. jeśli orzekną zgodnie z prawem (tak jak mają orzekac a nie brać innych kwestii np ekonomicznych) to banki będą miały spory kłopot. Ale lobby bankowe gdyby faktycznie uchwała była potrzebna to SN już by ją uchwalił. przekładali posiedzenie kilka razy. tak naprawdę to sędziowie boją się najzwyczajniej się boją. jeśli orzekną zgodnie z prawem (tak jak mają orzekac a nie brać innych kwestii np ekonomicznych) to banki będą miały spory kłopot. Ale lobby bankowe jest bardzo silne i to właśnie tutaj widać. szkoda, że lobby 750 tys rodzin nie jest tak mocne. Sędzowie boją się uchwały jak gorący ziemniak. A Pani tutaj w artykule mydli oczy, że coś działają, że problem złożony że sie starają itd. tak naprawdę to się starają odwlec . to co było ostanio przez SN zrobione to kompromitacja i wstyd dla całego systemu sądownictwa w Polsce
marik1
Pani profesor , niech Pani nie mydli ludziom oczy .... Dziesiętniki tysięcy spraw w sądach , naród potrzebuje wykładni prawa , już tyle opinii powstało na temat tych instrumętów finansowych że można napisać poemat! Chyba logiczne jest że jeżeli człowiek wziął od banku 300 tyś spłacił już 200 tyś a nadal jest Pani profesor , niech Pani nie mydli ludziom oczy .... Dziesiętniki tysięcy spraw w sądach , naród potrzebuje wykładni prawa , już tyle opinii powstało na temat tych instrumętów finansowych że można napisać poemat! Chyba logiczne jest że jeżeli człowiek wziął od banku 300 tyś spłacił już 200 tyś a nadal jest winien 600tyś i prawdopodobnie nigdy nie spłaci tego zobowiązania , które w konsekwencji i tak będą musiały spłacać jego dzieci to są one pokrzywdzeni , więc po co pytać o to jeszcze rzecznika praw dziecka?? Nawet na Ukrainie problem został rozwiązany!!
mrbeast
Banki nie złamały prawa. Nikomu na siłę nie wpychano kredytów walutowych.
pagodzik odpowiada mrbeast
Mam dla Pana swietna wiadomosc! Niech Pan sie zglosi do bankow ze swoja porada prawna. Banki co miesiac przegrywaja miliony, niech Pan zaproponuje, ze za 10% tej kwoty zalatwi Pan wszystko w sadach. Bedzie Pan bogaty, a banki uratowane!

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki